| bl33dinglove a întrebat:

Buna!
M-am vopsit acum o luna si nu sunt deloc multumita de culoare. Trebuia sa imi iasa un blond capsuniu, insa vopseaua nu a fost buna si rezultatul a fost un esec deoarece parul mi s-a deschis doar cu doua nuante.
Acum as vrea sa ma vopsesc din nou, dar nu mi-as dori sa merg la salon, ci sa ma ocup eu acasa. Asa ca, intrebarea mea e ce vopsea ar trebui sa folosesc ca sa imi iasa un blond miere deschis? as vrea ceva permanent, care sa actioneze puternic, sa imi deschida parul suficient si sa fie de calitate dar, de asemenea, sa o pot gasi in comert.

Răspuns Câştigător
| rabbit2014 a răspuns:

Ori ce vopsea iti iese ( bine nu alea fff ieftine) daca te faci cum trebuie, adica nu din negru blond, din roscat blond, din saten blond platinat etc. La blond este intodeuna mai greu, ca poti sa te joci bine cu culorile si sa iese daca esti deja un blond. Nu conteaza cat de scumpa este o vopsea si cat de renumita, este important sa stii sa o aplici

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum la ce nuanta esti?
Eu am folosit kallos cu oxidant de 12 si mi-a deschis incredibil parul.
Daca vrei blond capsuna cauta o vopsea cu nuanta asta si aplic-o pe un par decolorat.

| bl33dinglove explică (pentru anonim_4396):

Am mai multe nuante de saten.
de la radacina cam cat o palma e saten mediu, dupa urmeaza portiuni mai deschise, suvite de diferite tonuri de saten deschis si blond inchis, iar doi centimetri la varfuri este si mai deschis pentru ca am avut varfurile decolorate in vara, doar ca nu se vad deschise cum erau, ci asemanator cu suvitele.
e complicat pentru ca am observat ca mi-au iesit si radacinile pentru ca parul imi creste extrem de repede, iar acolo e aproape brunet.
nu prea as vrea sa ma decolorez pentru ca oricum am parul destul de inspicat si am auzit ca decolorarea il usuca si il distruge si mai mult, iar eu am tipul acela de par sensibil, cu firul foarte subtire si care trebuie spalat o data la doua zile pentru ca se ingrasa enervant de repede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bl33dinglove):

Atunci mergi pe o nuanta usor de intretinut, care sa nu-ti dea batai de cap. Gen sa ai ombre iar si sa-ti lasi parul tau natural sa creasca, uniformizand nuanta initial.

Persoane care s-au decolorat cu l'oreal au zis ca sunt multumite, nu s-a ars parul si nuanta a iesit uniforma fara portocaliu si alte minuni. De palete stiu ca trebuie sa te feresti ca dracu de tamaie, zicea cineva ca i-a facut parul elastic si i se subtia imediat si s-a cam dus de tot.

Mda, si eu am parul gras si-l spal zilnic. Ce sampon folosesti?
Incearca sa-ti hranesti parul mai mult. Ia-ti un ulei de cocos sau unt de shea si aplical pe scalp si lungime o data pe saptamana. Stai cat poti cu el, unele persoane recomanda si 6 ore si dupa spalare. E posibil sa ai scalpul uscat si de aici si productia excesiva de sebum. Nu manca prajeli, consuma 2 morcovi si 2 mere pe zi si sigur isi va mai revenii. Treaba 2+2 i-a fost recomandata cuiva de un dermatolog pentru acnee dar a observat ca nu i se mai ingrasa parul dupa vreo luna de "dieta ".

Succes. kiss

| վፀiፀፀ a răspuns:

Ca sa-ti iasa un blond mai deschis asa cum vrei tu foloseste decolorant dar ai grija ca fata de vopsele arde parul si daca il tii prea mult risti sa ai acel '' par de oaie'' care se incalceste imediat si e ca sarma. Dar nici asa nu o sa-ti iasa perfect uniforma culoarea pentru ca blondul e greu de obtinut. Te poti decolora pe etape. Mai intai tot parul si dupa de la radacina pe portiuni pana la varfuri. Faptul ca nu ti-a iesit bine din prima nu tine neaparat de vopsea, ci conteaza si culoarea parului tau inainte de vopsire pentru ca daca-l aveai, spre exemplu, castaniu inchis e clar ca nu avea sa-ti iasa un blond foarte deschis din prima. Succes!

| Tzukushi a răspuns:

Trebuie sa folosesti un blond foarte deschis (dar parul sa fie natural, daca l-ai mai avut vopsit inainte nu merge)

te astept pe siteul sa citesti mai multe www.sfaturilemariei.com

te puuup

| rabbit2014 a răspuns:

Mai astepata o saptamana ca sa nu se arda parul si sa cada, eu m-am chinuit acasa 2ani sa fac blond si sa iese si uniform, eu cred ca palette, nu este chiar asa renumit dar eu sunt multumita, si e important sa te uiti pe cutie unde arata de la ce nuanta pana la care actioneaza.si ca sa iese un blond miere frumos si cum doresti trebuie sa fii deja un blond, mai deschis.si eu ma gandeam zilele astea la un blond miere, si o sa folosesc palette

| BBnikki a răspuns:

Cum adica 'blond capsuniu'? laughing

*suna dragut*

| bl33dinglove explică (pentru BBnikki):

Adica un fel de blond mai inchis cu tente de roscat/portocaliu