Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat azi un spay cu keratina lichida.Cum se foloseste si pentru ce? E de ajuns sa dai pe par pentru indreptare sau trebuie sa folosesti totusi placa? Nu prea vreau sa folosesc placa pentru ca imi arde parul dar vreau sa il am drept...ajuta la ceva aceasta keratina daca e data pe parul umed? Help pls. Funda cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Spray-ul asta e pentru fortificarea parului si pentru a-l face mai rezistent si sanatos.Iti dai ori pe parul umed inainte sa-l usuci ori pe parul uscat inainte sa-l faci cu placa. Functioneaza si ca protectie termica.
Cea mai buna aplicare e sa torni cateva pufuri in palma si apoi sa-ti treci mainile prin par ca sa se intinda peste tot.

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Placa termica e cel mai mare dusman al parului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu citisem ca se da pe par ud si se usuca cu feonul, poti cauta review keratina lichida pe google.

| delia5609 a răspuns:

Deci...daca dau cu keratina pe parul umed si il piaptan tot timpul in jos pana se usuca va ramance cat de cat drept? Am parul cu FOARTE mult volum! Nu e cret, are doar volum...

| Bondarel99 a răspuns (pentru delia5609):

Nu iti pieptana niciodata parul cand e ud pentru ca e mai fragil si se deterioreaza foarte rau.In cazul asta iti dai degeaba cu spray-ul ala si ti-l strici mai tare.Lasa-l sa se usuce natural, eventual poti sa-ti treci degetele prin par ca sa se aseze cat de cat.Sau sa il usuci cu peria rotativa sau cu feonul si peria rotunda ca sa nu mai folosesti placa dupa aceea si sa se aseze mai bine.

| Immjustalittlecupcake a răspuns:

Citez:
"Spray-ul nu repară firele de păr în mod permanent (acesta nu este posibil cu niciun fel de altă soluție) dar formează o peliculă protectoare în jurul firelor, le catifelează, oferind protecţie şi împotriva influenţelor nocive cum ar fi uscarea cu uscatorul de păr, periere agresivă, razele solare, apa sărată.
Se remarcă de asemenea prin faptul că îngroaşă uşor firele de păr.

Aceasta ajuta la umplerea lacunelor din cuticulele de par fisurate, uscate sau degradate.
Soluţia se aplică pe părul puţin umezit."