| LarisaAndreea a întrebat:

Mi s-a rupt o unghie din carne si ma ustura foarte tare. Pe langa faptul ca imi pare foarte rau de ea, deoarece am unghiile chiar maricele. Cum pot rezolva situatia? Ce trebuie sa fac sa nu ma mai usture? Mentionez ca nu vreau sa le tai pe toate. Si este posibil sa-mi cada toata unghia doar pentru ca s-a rupt din carne?

Răspuns Câştigător
| Letty03 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat. Nu trebuie sa umbli cu lucruri de care se poate agata. incearca sa uiti de durere.

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Foloseste niste spirt sa dezinfectezi apoi aplica o crema antiseptica si pune-ti un plasture.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In zona unde este rupta poti pune putin spirt, ca sa dezinfectezi zona si asteapta sa se usuce rana... va trece de la sine... happy

Răspuns utilizator avertizat
| th4inspiration a răspuns:

Buna! Pai mai intai dezinfecteaza locul de unde ti s-a rupt unghia, apoi aplica o crema pentru. maini pentru. a ajuta la regenerarea rapida a locului, stai linistita nu-ti va cadea de tot doar pentru ca s-a rupt din carne. Apoi leaga degetul cu un pansament sau romplast cu rivanol, ajuta la vindecarea rapida. Bafta!

| AlissLola a răspuns:

Durerea o sa cedeze incet. Stiu cum e, dar chiar nu ai ce sa faci. Daca vrei sa-ti creasca mai repede unghia rupta ai putea sa o dai in fiecare seara cu ulei de ricin. E foarte folositor.
Nu-ti face griji nu are cum sa-ti cada.

| goruna12 a răspuns:

Nu, nu e posibil sa-ti cada toata unghia, asta se intampla doar cand iti cade ceva greu peste ea. E greu sa uiti ca te doare, cel mai bine ar fi sa dezinfectezi locul si sa eviti s-o agati in ceva. Daca ai de lucru, acoper-o cu leocoplast. Iti va creste, nici o grija happy

| alexiasuperEXTREME a răspuns:

Buna!
daca te duci undeva si nu vrei sa se vada urat puneti o unghie falsa si taieo la lungimea celorlalte unghii
orice ai da acolo tot te duare este bine sa pui si spirt, crema, unguent etc dar tot te va durea mi-e mi s-a intamplat de mai multe ori si asa am facut gandeste-te ca nu te doare
mult noroc. sper sa iti treaca.
FUNDA?

| OneForMe a răspuns:

Hei.Unghiile cad atunci cand tesutul din interior este distrus complet deci nu iti va pica unghia.Ca sa nu te mai usture iti recomand sa dai cu Baneocin (praf) sau cu spirt pentru a dezinfecta rana. Oricum cu ce ai da tot te ustura. Vorba aia, Baba sufera la frumusete. laughing Funda?