| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! Am o problema destul de grava.de vreo 4 luni imi cade parul ingrozitorsad. de cel mult 2 ori pe an imi fac suvite. oare aceasta este cauza?(am parul cret dar doar dupa baie imi sta asa.si il am pana la umeri). voi ce ziceti? am doar 13 ani.astept cat mai multe sfaturi.si dau FUNDAAA+VOOOT! multumesc:*

Răspuns Câştigător
| Mentaaaaa a răspuns:

Buna! Sunt multe motive pentru care parul tau ar putea cadea, ca de exemplu : dieta dezechilibrata, ingrijirea agresiva a parului (prea mult folosita placa, ondulatorul, feonul, produse de styling ), anumite medicamente, stresul etc. Sfatul meu este sa iti lasi parul sa respire sa nu il freci in exces atunci cand te speli pe cap, fa-ti un masaj al scalpului, renunta la vopsele, fi blanda cu el cand il perii. Poti lua niste vitamine iti recomand Revalid, Viaderm, Phytophanere, Cysteine B6 (una dintre ele nu toate! ) dar mai intai consulta dermatologul daca vrei sa le ei. Nu pot sa iti spun clar sa iei un medicament sau o anumita masca pentru ca nu stiu daca este din cauza dietei tale, nutritiei sau a degradarii parului... Daca totusi observi ca ai parul degradat la radacini foloseste ulei de racin iti va face parul mai bogat, gasesti pe internet diferite masti cu ulei de racin ( il gasesti la plafar ) big grin Succes sa ai un par fabulos intr-un timp scurt

3 răspunsuri:
| tulipenoir1996 a răspuns:

Sansele ca aceasta sa fie cauza sunt foarte mici.cunosc persoane care se vopsesc complet in fiecare luna, de o gramada de ani, si nu le cade parul... oricum, in cazut tau, poti sa mergi la o farmacie/la plafar sa ceri un tratament; sau daca vrei ceva natural:o data sau de 2 ori pe saptamana, freacati parul la radacina cu un galbenus de ou, eventual puneti o punga si stai asa o jumatatae de ora, iar pe urma te speli normal.
sper sa iti foloseasca aceste sfaturi!

| Brookee a răspuns:

Depinde.Poate nu ai destul calciu, poate ai fost tunsa cu niste intrumente nesterilizate sau poate vopseaua pe acre o folosesti iti ataca parul.Eu am 14 ani si 8 luni si mi-am facut niste suvite albastre si blonde dar coafeza mea a avut grija sa`mi aleaga o vopsea care nu arede parul pentru ca daca tu te duci la un salon de pe strada si spui doar ca vrei suvite este lojic sa iti cada.Ma intai 1.trebuie sa gasesti un salon bun 2.trebuie sa te asguri ca vopseaua aceea nu iti arde parul. 3.tre sa faci un test ca sa vezi daca parul tau suporta vopseaua respectiva

| ZiZu_3938 a răspuns:

Buna! Poate fi si din cauza suvitelor, dar si din lipsa de calciu caderea parului. Te poti duce la un doctor sa iti dea un tratament. Sper ca te-am ajutat! [Elena]