| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Simt nevoia sa ma exprim aici si imi puteti da niste sfaturi...
De ce nu am prieteni? Cu ce greșesc? Sunt fată (16 ani), sunt de treaba, vorbareata, prietenoasa cu toata lumea si dupa ce vorbesc sau ies de câteva ori cu colegii de exemplu, nimeni nu m-a mai băgat in seama si nimeni nu a mai vrut sa mai aiba de a face cu mine
Si se aud foarte foarte multe lucruri rele despre mine care evident sunt neadevărate și toata lumea le crede si nu mai vrea sa iasa cu mine
E corect? Chiar nu sunt genul de fata despre care se spune ca sunt, dar toți cred poveștile si barfele
Cand spun toți, ma refer la toate persoanele cu care am vorbit până acum, nu doar colegii
Am note foarte bune, ma comport normal
Nu înțeleg ce am facut gresit, nu consider nimic gresit in comportamentul meu, sunt de încredere, de gașcă, vreau si eu 2-3 prieteni cu care sa ma inteleg super bine, atât
Nu ma afecteaza hate-ul, dar nu ma pot opri din a-mi pune întrebarea, cât va continua situația asta?
Am cunoscut si alți oameni, mai mari puțin decât mine si mi s-au parut super de treaba si chiar ma plăceau si stateau toti in jurul meu doar ca nu am mai tinut legătura...(eu liceu, ei facultate)
Credeti ca problema e la mine sau de vina sunt persoanele pe care le-am cunoscut?
Am scris mult, multumesc, ca citiți tot
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Buna! in primul rand pot spune ca imi pare bine ca mai gasesc persoane ca mine.
In al doilea rand vreau sa-ti spun sa te calmezi ca e totul ok.
Hai sa-ti zic cum e la mine.
Ma bucur ca eu nu am avut dorinta aia nebuna de a avea prieteni si de a fi intr-un grup. Cand eram clasa a9-a, eu inca mai descopeream lumea si crede-ma ca. am vazut destule. Eu sincer ma bucur ca mi-am dat seama foarte repede cam ce fel de oameni am langa mine, si ca ceea ce fac ei este gresit, inloc sa pic si eu in plasa societatii. De asta te felicit si pe tine. :D Si chiar te-as ruga sa o tii tot asa. In prezent nu am niciun prieten, recunosc ca as vrea, dar. prefer singur decat cu un,, boschetar". Cand vine vorba de un prieten, eu am pretentia sa fie ca mine, sa gandeasca ca mine, sa avem cate ceva in comun. Dar cum nu am gasit acea persoana, accept sa fiu singur, decat sa fiu cu cineva care,, Hai ba. nu vrei si tu o tigara? "
Tine minte ceva : Mai bine singura decat cu persoane false pe langa tine! (sau care nu sunt ca tine)
Eu iti sugerez sa faci asa: Nu baga de seama ce zice lumea, tu,, stai in banca ta", vezi-ti de treaba, urmeaza-ti propriul drum care stii foarte bine ca o sa te duca undeva sus. Si da. accepta singuratatea pana vei gasi pe cineva care este la fel ca tine, care se plange de generatie, care se comporta si vorbeste frumos etc. Deoarece si eu fac la fel. Stiuuu, stiu ca probabil nu ma vei asculta, stiu ca probabil vei zice,, dar nu e bine sa fii singur" dar asta este o varianta foarte buna (nu zic ca este cea mai buna deoarece nu am auzit-o si pe a ta). Nu-ti zic sa fii singuratica si sa eviti pe TOATA LUMEA. Incearca sa-ti faci prieteni de succes, prieteni de la care ai ce invata si cu care iti poti construi un viitor, nu prieteni cu care doar iti pierzi timpul. Iti poti face si in mediul on-line, cine zice ca neaparat trebuie sa fie de la tine din oras? Dar pana atunci... ramai singura, nu te duce in nu stiu ce grup de fetite,, smechere" doar ca sa ai si tu niste prietene, sa nu fii,, fraiera" aia care sta singura. Ba, tin minte ca si eu am fost luat la misto prin a10-a ca nu vorbesc cu nimeni ca bla bla bla. Sincer nici nu imi pasa, nu o faceam dar sincer nici nu am cu cine sa vorbesc :))) deoarece ei au alte subiecte de discutie (barfa. bineinteles, pe care eu o urasc :) ). Eu voiam sa dezbatem subiecte interesante, ne dam cu parerea, poate mai aflu si eu cate ceva de la ei dar ma rog, Nu-s pe aceeasi lungime de unda cu mine.
Acum... daca o sa alegi sa fii singura pana dai de o persoana potrivita, te intrebi oare ce poti face in timpul liber mai ales vara cand toata lumea se,, distreaza" si tu stai singura in case si nu iesi cu nimeni. Simplu. gaseste-ti o pasiune, fa ceva ce-ti place. Afara poti iesi si singura, cine zice ca este obligatoriu sa iesi cu cineva? Ia-ti o bicicleta sau ce vrei tu.
O chestie care mie mi s-a parut foarte interesanta (si cu asta promit ca termin), este ca marea majoritate a adolescentilor vad distractia numai in bautura si droguri. Deci asta reprezinta pentru ei distractie doar asa se simt ei bine, cu bautura intr-o mana si tigara in cealalta mana. In rest sunt depresivi. Tu incearca sa-ti gasesti distractia si fericirea in altceva. Dupa cum am zis gaseste-ti o pasiune, gaseste-ti ceva care te face fericita, sau care te distrezi facand acel ceva. Mult noroc!
https://www.youtube.com/watch?v=zHeMZFGSHlg
https://www.youtube.com/watch?v=xbPXotHoAwM (la asta recomand sa te uiti de 2 ori).

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Nemessys):

Daa si eu am problema asta, nu am subiecte de discuție cu aproape nimeni, majotitatea sunt interesați doar de lucruri superficiale
Multumesc mult pentru raspuns
Te pup

| Nemessys a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Cu placere happy Sa cresti mare si sa ai grija de tine.
si cand vine vorba de restul... mai pe romaneste : da-i dracu rolling on the floor

| Osneros a răspuns (pentru Nemessys):

Daca toti din jur sunt "boschetari", prosti si alcoolici depresivi, doar tu esti o persoana ok, problema e la tine dragule.

| Nemessys a răspuns (pentru Osneros):

Eu nu generalizez

| Osneros a răspuns (pentru Nemessys):

Tocmai asta faceai.

Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Esti o fire mai singuratica,asa vei muri(stiu,suna dur,dar asa e, nu te supara pe mine, dar sunt la fel ca tine, singuratic de mic copil, acum ajuns la varsta adulta, 28 de ani,e foarte greu sa ma integrez, sunt genu care incearca sa nu deranjeze prea mult, si sunt acea persoana care prefera sa faca totu singur, prieteni? toti te vand, si toti te folosesc, de fapt ne folosim unu pe altu.ideea e ca oameni barfesc, oameni vorbesc, rad, si etc.Am preferat sa fiu un om singuratic, da ador sa am o conversatie placuta cu un om pe diferite teme.Dar in ziua de azi oameni stiu doar sa se laude, cum a facut el, ce a facut, si etc.Si stii ce e mai rau? oameni care chiar au ce, si au ...capital,bani,si care chiar fac acele lucruri, nu se lauda, si tin totu pentru ei.Sunt un barbat modest,dar barbati, si femeile in ziua de azi, sunt dive, bombardieri, vipuri, cam ce se mediatizeaza la tv.Cam asta e educatia tv pe care o primim

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Relațiile cu alte persoane sunt de 3 tipuri.
Familiale, cu cei din familie.
Profesionale, cu vânzătorii, profesorii, colegii.
Prietenești, cu prietenii.
Cu prietenii înparți o parte din viață care nu este nici profesională, de satisfacere a unor nevoi economice, nici o conviețuire de zi cu zi.
Cu prietenii te întâlnești ocazional și aveți împreună o activitate comună. Jucași forbal, table, cărți, rummy, sa convesați sau faceți excursii împreună.
În același timp aveți și împărtășiți valori comune, despre viață și legate de viață. Trăiși sentimente comune.
Prietenia nu este așa cum îți închipui, vreau să fiu prietenă și gata. Prietenia se construiește, se cultivă. Are partea ei logică rațională, de acțiune, și o parte inconștientă, care te face să simpatizezi sau nu o persoană. Ca să fie mai profundă, cu oricine, trebuie să treacă timp, să faceți multe activități împreună. Nu este de vină nimeni în cazul tău, doar că vrei repede ceva care nu se poate obține repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zic sa ai 2-3 prieteni decat zeci si falsi. Este o vorba ca avem cunostinte si nu prieteni, nu te poti baza decat pe foarte putini. NU te lua dupa ce spun cei din jur, daca te iei dupa vorbele altora vei ajunge la necaz, lumea va vedea ca te afecteaza ce spun ei si te vor controla. Daca ai note bune si te comporti ok nu ai de ce sa te iei dupa gura lumii. Eu am avut colegi in scoala si in facultate...erau niste mizerabili foarte multi din ei. Cand te vad ca inveti bine si ei nu...nu e bine. Daca nu inveti iar e bai ca esti prost, nu poti face pe placul lumii. Zic sa te simti tu bine si lasa lumea sa vorbeasca pentru ca numai asta stie sa faca.
Sa te rogi celui de sus sa te mentina sanatoasa si sa te fereasca de rau. Faci tu pe toate in rest.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Analizeaza-te mai bine, daca tu nu iti vezi niciun defect e clar că ai o problemă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

„Am note foarte bune, ma comport normal"

Posibil că ești peste nivelul oamenilor pe care-i întâlnești. Nu-ți coborî standardele doar ca să ai mai mult zumzet în jurul tău.

Continuă-ți restul proiectelor și fii deschisă spre oameni. Din când în când o să găsești și oameni cu care să poți să râzi la aceleași glume și să lucrezi la proiecte frumoase.

Dacă îți propui să oprești gura lumii, la grea și imposibilă muncă te înscrii. Mai bine ignoră orice zvon ca și cum n-ar exista, prefă-te că nu-ți pasă, chiar dacă te doare ca un cui în inimă. Nu te fă vulnerabilă celor care vor să profite urât de asta, ține-ți necazurile acasă și râde-le în nas.

Evident că nu va ține la nesfârșit, ci doar atât cât te lași afectată. Și dacă nu te lași afectată, chiar dacă ar dura la nesfârșit, va fi doar ca să vadă toți că ai învins chestia asta. happy

Succes!

| Claudiu1009 a răspuns:

Draga mea, nu contează câți prieteni ai sau ce vb ei despre tine atâta timp cât știi ca nu este adevărat. Tu fii mereu însuți, ai încredere în tine, în abilitățile tale, zâmbește și arata-le tuturor ca se înșală în privința ta. Nu uita asta e doar un moment nu e viata ta

| Geaninapink99 a răspuns:

Bună. Nu esti tu vina draga mea. Ci acele persoane. Care sunt false. In ziua de azi foarte putini oameni mai au prieteni adevărați. Comporta te normal ca si pana acum. In viitor poate iti vei gasi niste prieteni mai calumea decat astia. Si eu am pățit lucruri de genul. Si nici acum dup 4 ani de zile nu ma mai baga in seama si....ha ii consideram cei mai buni prieteni. Ei bine nu se adevareste a fi real. Soooo. Ramai la fel. Nu te schimba pentru niste oameni falși. Lasa i sa rămână in falsitatea lor

| HlpMeMyBro a răspuns:

Incearca sa le arati ca ai ceva de oferit. Aratale ca esti unica si ca au nevoie de tine. Adaptezate la stilul lor (cand esti cu ei desigur) ca sa te primeasca in zona lor de comfort si poate chiar sa te bagi in seama cu unul dintre prieteni unui coleg de al tau si sa ii arati cat de minunata esti si poate persoana v a vorbi de bine despre ti e si asa se va raspandi vorba. Sper ca te am ajutat!

| Neto a răspuns:

Ai încredere în tine, oamenii potriviți cu siguranță o sa apară în viata ta.
Pana atunci descoperă-te pe tine și bucura-te de fiecare lucru din viata ta.
Restul lucrurilor o sa vina de la sine.
Good luck!

| Rekki a răspuns:

Părerea mea precum reiese din ce ai scris, încerci prea mult. Nimănui nu-i plac "tryharderii", încearcă sa fii mai chill și mai ignoranță într o măsură rezonabila, asta e cel mai appealing lucru în momentul de fata. Subliniez părerea mea, mie îmi place sa iau în considerare scenariile mai absurde dar relativ posibile deci nu ma lua în serios.