| anonim_4396 a întrebat:

Stiti un mod rapid de a scapa/a acoperii vergeturile?

14 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
De vergeturi, din cate stiu, nu poti scapa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Din pacate NU exista tratament, remediu pentru vergeturi, celulita!
Toata lumea cauta solutii, dar nu exista!
Te pup!

| 8mariastar a răspuns:

Cu machiaj fond de ten

| d3men7zel a răspuns:

Acum poti scapa de vergeturi prin tratament modern cu laser sadFunda, vot?:d

| Fayree a răspuns:

~ Cred ca poti incerca ceva cu laserul, insa nu garantez. Din cate stiu eu nu exista tratament pentru asa ceva...
Sorry :*.

| anonim_4396 explică (pentru Fayree):

Exista,te asigur.Citeste raspunsurile.Ce nu stiam este ceva mai rapid.

| AsTheLove a răspuns:

Buna Nataly,
Vergeturile sunt nişte depresiuni cutanate, care la început au o culoare de la roz spre violaceu, iar apoi capătă un aspect alb sidefat. Vergeturile sunt cicatrice liniare vizibile care, desi nu pun probleme medicale deosebite, aduc un prejudiciu estetic important.

Vergeturile apar datorita cauza ruperii tesutului conjunctiv, prin intinderea pielii mult prea mult si prea repede, si atunci cand tesutul conjunctiv este putin si de calitate mai slaba. Aceasta situatie poate fi determinata de o alimentatie necorespunzataore sau de o secretie crescuta a hormonilor glandelor suprarenale. Cele mai frecvente situatii cind pot aparea vergeturile sunt: sarcina, ( mai ales intre lunile 4 si 6) ca urmare a intinderii continue si progresive a tegumentului de pe abdomen si sani, cresterea brusca a unei anumite regiuni a corpului la adolescenti in perioada de crestere, sportul si mai ales culturismul, unde se iinregistreaza o crestere rapida a masei musculare, la persoanele supraponderale, marcand regiunea lombara (atat in perioadele de crestere in greutate, cat si atunci cand slabesc). De asemenea, utilizarea corticosteroizilor topici, in asociere cu panasamente ocluzive, creste riscul de aparitie a vergeturilor.

Poti sa gasesti mai multe aici:
http://www.mamicamea.ro/......e-ele.html

Sper ca te-am ajutat!
AsTheLove

| anonim_4396 explică (pentru AsTheLove):

Stiu ce sunt vergeturile.Au aparut la mine de la adolescenta.Ce nu stiu este o metoda rapida de a scapa de ele.

| Otils a răspuns:

Sunt niste creme care le gasesti ori pe net ori in farmacie (recomand farmacia) care mai acopera ca sa spun asa pielea adica o regenereaza dar nu te astepta la minuni.Iar daca te referi la vergeturile de la picioare (in zona genunchiului ) nu iti fa probleme o sa dispara au aparut datorita cresterii spontane.Si eu am avut. Bafta!:*

| anonim_4396 explică (pentru Otils):

Deci cele care sunt pe partea..hm,,cea opusa a genunchiului, dispar? Mi-am dat o luna cu o crema de la Gerovital Plant restructuranta anti vergeturi si se vad rezultatele doar ca imi trebuie ceva mai repede, cam pana in augusut.Stii cand dispar? le am de anul trecut.

| Otils a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu inca le mai am dar nu m-am dat cu absolut nici o crema si au inceput sa se regenereze dar o prietena foloseste creme si a scapat de ele cam in cateva luni (2-3 luni ) sad

| Nico9 a răspuns:

Pai, nu e nici costisitor. In plus, e vara, toata lumea merge la mare. O prietena, avea vergeturi, si a mers la mare iar apa sarata a ajutat-o, vergeturile au disparut. Funda? puppy dog eyes happy