| dianadidi1 a întrebat:

Buna tpu.Am din nou o intrebare doar ca asta e mai serioasa si am nevoie de oameni care se pricep la aceasta tema.Am nevoie de niste creme care sa ma ajute.Am puncte negre pe nas si in barbie si cosuri pe frunte.Am incercat o gramada de creme pe care le gasea mama la dm si de astea si i se pareau mai bune si niciuna nu m-a ajutat.Mai noi am vazut ca toata lumea recomanda cerave dar eu nu stiu care se potrivesc pentru fata mea pentru ca nu prea ma pricep la chestia asta de skincare asa ca va rog frumos daca ati trecut si voi prin asta si ati gasit produsele magice bune sau daca va pricepeti la chestii de astea sa ma ajutati cu un raspuns.

Răspuns Câştigător
| mbsg1335 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog.
Am trecut si eu prin ceva similar.Pentru punctele negre am mers la un cosmetician si mi le-a scos, apoi daca am avut grija de piele(m-am spalat pe fata) nu au mai aparut ca inainte.Pentru cosurile de pe frunte, cred ca ar putea fi un tip de acnee mai putin cunoscut(se numeste acnee fungica parca). Apare pe piele cand nu te speli pe fata si prefera mediile umede.Incearca sa nu folosesti creme hidratante sau machiaj pe acea zona.Pentru a ma spala pe fata folosesc La Roche-Posay Effaclar Gel spumant purifiant pentru piele grasa si sensibila(este intr-o sticla albastra, nu mai stiu exact cat a costat) si un ser de fata de la the Ordinary, sunt FOARTE bune desi nu tocmai ieftine

| dianadidi1 explică (pentru mbsg1335):

Am fost la dermatolog acum ceva timp si mi-a recomandat o crema doar ca nu m-a ajutat deloc si acum un an am fost si la cosmetician si e adevarat mi-a scos multe din punctele negre dar mi se pare ca de atunci in loc sa nu mai apara deloc s au inmultit si cred ca ai dreptate in privinta a ceea ce am pe frunte pentru ca inainte nu ma spalam deloc pe fata pentru ca pur si simplu eram o lenesa si mi se parea mai usor sa ma sterg cu un servetel sau prostii din astea si acum sufar din aceasta cauza si nu prea stiu ce sa fac.Nu ma intereseaza de pret vreau doar sa reusesc sa scap de cosuri si puncte negre pentru ca pur si simplu m-am saturat de ele si de fata mea pentru ca arata atat de urat.Si am uitat sa mentionez ca nu ma machiez deloc deci nu e de la machiaj.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la dermatolog, nu mai incerca aiurea

| dianadidi1 explică (pentru Donsavas):

Am fost la dermatolog acum ceva timp si mi-a recomandat niste crede daoar ca nu m au ajutat