| andreeaolivia12345 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor ....intr-un timp cat se poate de scurt. Imi poate spune si mie cineva ce-s alea cuticule? Si la ce foloseste tratamentul pentru cuticule?

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

1.Cuticulele sunt pielitele de la baza unghiilor care le protejeaza.
Tratamentul pentru cuticule se foloseste astfel:
– aplica solutia cu un betisor de bumbac
- foloseste un betisor de portocal pentru a le impinge inapoi
- roteste betisorul in cerculete mici la baza unghiei astfel incat sa indepartezi cuticulele care atarna in afara (poti repeta acest pas daca este nevoie.)
2. Nu impinge niciodata cuticulele inapoi fara a le hidrata si inmuia in prealabil.
3. Nu folosi produse pe baza de formaldehida sau acetona, avitand astfel uscarea excesiva si fara rost a acestora.
Dper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pielita aia de pe unghii. Conturu lor.
http://frumusetefeminina.ro/......00x200.jpg
Probabil te dai cu el si dupa le imbingi ca sa nu le tai si sa risti sa arate zdrenturoase.

| andreeaolivia12345 explică (pentru anonim_4396):

Ahaa... Multumesc mult! Nu eram prea sigura.

| georgeta27 a răspuns:

Cuticulele sunt acele pieliti de la baza unghiei. poti sa mergi la un salon de manichiura pentru a scapa de ele

| OlariuRox a răspuns:

Cuticulele e pielitaai suptire deasupra unghilor care le protejeaza.