| AndRa003L a întrebat:

Am unghiile mici, si as vrea sa le faca sa creasca. Vreau sa fie ingrediente cum ar fi apa, ulei, nu creme si alte prostii scumpe.

Răspuns Câştigător
| deea221 a răspuns:

Deci cea mai buna metoda, este sa te dai zilnic cu oja, chiar de doua ori pe zi, si eu aveam unchiile extraordinar de mici...dar cand am inceput sa imi fac manichiura si de doua ori pe zi, m-am trezit cu niste unchii mari, si foarte tari, nu mi-a venit sa cred(asta in descursul unei luni )....toata lumea crede acum ca am extensii.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea cresc in timp nu dai din degete si le ai mari.

| skriil a răspuns:

Poti incerca uleiul de ricin, sau poti incerca si o "prostie", care nu cred ca e deloc scumpa, si care ti-ar fi de folos.Un lac care ajuta la cresterea si intarirea unghiilor.P:S: Eu am de la Avon, si e super

| MrAngelus a răspuns:

Cufundarea degetelor intr-o baie de ulei cald este ideala pentru hidratarea cuticulelor si a pielii din jurul unghiilor. Intr-un bol, amesteca 3-4 lingurite de ulei cald de masline, cu o jumatate de lingurita de zeama de lamaie. Inmoaie unghiile si mentine-le aproximativ 10 minute, iar dupa aceea aplica un strat de lac protector.
Inainte de a aplica lacul, spala-te pe maini pentru a indeparta uleiul. Principala regula de care trebuie sa tii cont pentru a avea o manichiura rezistenta este sa indepartezi orice sursa de grasime de la suprafata unghiei, altfel lacul nu va adera. Indicat este sa folosesti un lac protector peste care sa aplici apoi lacul colorat.
Pentru unghii sanatoase poti opta pentru un tratament cu vitamina A, solutie uleioasa (o gasesti in orice farmacie). La fel ca in cazul tratamentului cu ulei si zeama de lamaie, mentine stratul de ulei pe unghie timp de 10 pana la 15 minute si foloseste ulterior un lac de protectie.Bafta!

http://www.tpu.ro/......ral-funda/

| Jenniffer a răspuns:

Daca vrei sa-ti creasca incearca de la farmec, Lotiune pentru ingrijirea unghiilor cu vitamina B5. Nu iti vor creste intr-o saptamana dar iti vor creste putin mai repede si mai tari si sanatoase. happy

| WR104 a răspuns:

Ulei de ricin sau poti doar astepta sa-ti creasca, succes!

| AndRa003L explică:

Va rog sa il raporteze cineva pe Tudoreas pentru ca eu nu pot.

| oana_4372 a răspuns (pentru AndRa003L):

Draga mea si eu am fost in aceasta situatie dar am fost la un salon sa ma pensez cu toate ca eu ma pocisem la sprancene inainte si mi-o zis ca nu se poate sa ma penseze dar mi-a recomndat uleiul de ricin si mi-a zis ca intr-o saptamana sa ma duc sa mi le faca bine si i-am cerut sfaturi si sfaturi si cea care ma pensa avea niste unghii tari si mari numai bune de poza si am intrebat-o cum a facut de le are asa si a zis ca se da cu ulei de ricin de 2 ori pe zi 1 data la pranz si 1 data seara nu stiu sper ca te-am ajutat!:*

| Bellathaa a răspuns:

Draga, pentru inceput ca sa creasca unghiile trebuiesc sa fie intarite. Baga degete-le un ulei fierbinte, asa se vor intari! Banuiesc ca unghiile tale nu cresc pentru ca le rozi. metoda clasicalaughing). Fi atenta. Dupa ce ai terminat cu uleiul, spala-te pe maini cu apa calda si sapun. Dupa da-ti cu parfum/spreai de dorp/crema/zeama de lamaie sau cu orice ce are un miros puternic si un gust nasol, fa asta dupa fiecare data cand te-ai spalat pe maini. Asa pofta ta de ros unghi se va duceoh go on. daca nu asta e problema iti pot recomanda Revalid (medicament, cam 30 lei) care te v-a ajuta sigur. Daca nu-ti plac nici medicamentele, pur si simplu lasa-le in voia lor... v-or creste odata si odata! :*:* Succes! Funda?

| Tudoreas a răspuns:

Laba.