| Andreeadeea23185 a întrebat:

Aș dori să slăbesc aproximativ 4-5 kg într-o lună, ce aș putea să fac? Știu că spor și să mănânc sănătos, dar aș vrea niste recomandări de exerciții sau mai știu eu ce...
Menționez de la început că sunt în creștere, am 1, 50 înălțime și 46 kg

Răspuns Câştigător
| vLooM a răspuns:

- Lactatele semidegresate - ajuta la intarirea oaselor, accelereaza slabirea, lupta contra osteoporozei, a obezitatii, a hipertensiunii si chiar a cancerului.

- Migdale si alte nuci- construiesc muschii, reduc poftele, lupta contra obezitatii, a bolilor de inima, a pierderilor musculare si a ridurilor.

- Fasole si legume uscate - construiesc muschii, ard grasimea, regleaza digestia, lupta impotriva obezitatii, a cancerului de colon, a bolilor de inima si a hipertensiunii.

- Fulgii de ovaz - sunt energizanti si reduc colesterolul, lupta contra bolilor de inima, a diabetului, a cancerului colorectal si a obezitatii.

- Ouale - construiesc muschii, ard grasimile si lupta contra obezitatii.

- Carnea slaba - ajuta la constructia muschilor, intareste sistemul imunitar
- Carnea de vita este una dintre cele mai indicate surse de proteine care ajuta la eliminarea grasimii din zona taliei.

- Alte proteine care te ajuta sa elimini grasimea din jurul taliei sunt cele care provin din peste, carne de pui sau de curcan.

- Untul de arahide - mareste secretia de testosteron, construieste muschii si arde grasimile.

- Zmeura si alte fructe de padure - protejeaza inima, imbunatatesc vederea, amelioreaza echilibrul, coordonarea miscarilor si memoria pe termen scurt, previn poftele, lupta contra bolilor cardiovasculare, a cancerului si a obezitatii. Pentru un abdomen plat, include in dieta ta afine, zmeura, capsuni sau fructe Goji. Adauga-le in iaurturi sau salate.

- Avocado - contine grasimi benefice pentru organism, care ajuta la eliminarea kilogramelor in plus. Fructele de avocado sunt bogate in grasimi monosaturate, vitamine, minerale si antioxidanti. Ajuta si la invingerea poftelor alimentare.

- Sfat: Atunci cand vrei sa slabesti, apa trebuie sa fie aliatul tau de nadejde. Bea cat mai multa apa, in fiecare zi. Obligatoriu un pahar dimineata, pe stomacul gol, si un pahar inainte de masa, daca vrei sa mananci portii mai mici.

Dar asta nu inseamna ca slabesti peste noapte 2-3 KG, in timp daca mananci sanatos si faci putina miscare o sa vezi diferenta.
Dulciuri ar fi bine sa nu mananci, stim toti ca au mult zahar, doar sa mananci ceva bio, fara zahar dar nu mult happy

Succes.

16 răspunsuri:
| vLooM a răspuns:

Cati ani ai? Ca sa stiu ce sa-ti recomand.

| Andreeadeea23185 explică (pentru vLooM):

14 ani, apropo, legat de greutatea mea, m-am cantarit ieri si am 43, 7 kg

| Andreeadeea23185 explică (pentru vLooM):

Multumesc mult!
Apropo: imi poti recomanda niste exercitii pentru tonifierea abdomenului si subtierea taliei?
Sau exercitii nu foarte grele?

| vLooM a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

- Pentru Tonifiere -> http://www.ele.ro/......mene-25787
- Pentru subtierea taliei -> https://www.youtube.com/watch?time_continue=538&v=r_J8btnIEKQ

Si pe langa alea de sus poti sa faci si abdomene.

Gen -> https://www.youtube.com/watch?v=plLijGydSDE
3 serii 12-15 repetari.

Succes :)

| Andreeadeea23185 explică (pentru vLooM):

Mersi mult

| vLooM a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Cu placere!

| vLooM a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

- Lactatele semidegresate - ajuta la intarirea oaselor, accelereaza slabirea, lupta contra osteoporozei, a obezitatii, a hipertensiunii si chiar a cancerului.

- Migdale si alte nuci- construiesc muschii, reduc poftele, lupta contra obezitatii, a bolilor de inima, a pierderilor musculare si a ridurilor.

- Fasole si legume uscate - construiesc muschii, ard grasimea, regleaza digestia, lupta impotriva obezitatii, a cancerului de colon, a bolilor de inima si a hipertensiunii.

- Fulgii de ovaz - sunt energizanti si reduc colesterolul, lupta contra bolilor de inima, a diabetului, a cancerului colorectal si a obezitatii.

- Ouale - construiesc muschii, ard grasimile si lupta contra obezitatii.

- Carnea slaba - ajuta la constructia muschilor, intareste sistemul imunitar
- Carnea de vita este una dintre cele mai indicate surse de proteine care ajuta la eliminarea grasimii din zona taliei.

- Alte proteine care te ajuta sa elimini grasimea din jurul taliei sunt cele care provin din peste, carne de pui sau de curcan.

- Untul de arahide - mareste secretia de testosteron, construieste muschii si arde grasimile.

- Zmeura si alte fructe de padure - protejeaza inima, imbunatatesc vederea, amelioreaza echilibrul, coordonarea miscarilor si memoria pe termen scurt, previn poftele, lupta contra bolilor cardiovasculare, a cancerului si a obezitatii. Pentru un abdomen plat, include in dieta ta afine, zmeura, capsuni sau fructe Goji. Adauga-le in iaurturi sau salate.

- Avocado - contine grasimi benefice pentru organism, care ajuta la eliminarea kilogramelor in plus. Fructele de avocado sunt bogate in grasimi monosaturate, vitamine, minerale si antioxidanti. Ajuta si la invingerea poftelor alimentare.

- Sfat: Atunci cand vrei sa slabesti, apa trebuie sa fie aliatul tau de nadejde. Bea cat mai multa apa, in fiecare zi. Obligatoriu un pahar dimineata, pe stomacul gol, si un pahar inainte de masa, daca vrei sa mananci portii mai mici.

Dar asta nu inseamna ca slabesti peste noapte 2-3 KG, in timp daca mananci sanatos si faci putina miscare o sa vezi diferenta.
Dulciuri ar fi bine sa nu mananci, stim toti ca au mult zahar, doar sa mananci ceva bio, fara zahar dar nu mult happy

Succes.

| anoniiim1807 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa mănânci foarte puțin. Poti sa mănânci orice doar repet, puțin
Dimineața poți manca mai mult..si spre seara din ce in ce mai puțin, iar după 7 nu mai mănânci nimic
Succes

| vLooM a răspuns (pentru anoniiim1807):

Asta este o prostie dupa 7 sa nu mananci nimic, poti sa mananci si la 20:00-20:30 ceva dar ceva usor.

| IoanaDariaH a răspuns:

Cati ani ai? Si eu sunt fix la fel din pacate la 11 ani

| Andreeadeea23185 explică (pentru IoanaDariaH):

AM 14 ani,
M-am cantarit ieri si se pare ca am fix 43, 7 kg

| Surpriseless a răspuns:

Simplu, mananci chiar un pic dimineata si dupa masa,(normal, dar sa nu fie gras) seara stai cu burta goala.
Eu nu sunt de acord de faza cu sportul, deoarece cand faci sport ai nevoie de energie in concluzie trebuie sa mananci.
Daca tot mananci este indicat sa consumi alimente dulci decat sarate sau grase., deoarece ce e dulce iti da si energie care te face sa ai mai multa activitate, activitate care te ajuta la rderea caloriilor. Nu trebuie neaparat sport, ajunge daca faci curatenie in toata casa laughing

| Andreeadeea23185 explică (pentru Surpriseless):

Da, ai dreptate.
Am incercat intr-o perioada sa ma apuc de alergat, insa nu e de mine.
Sincera sa fiu ma plimb destul de mult.Deci sportul nu cred ca este o problema asa de mare

| Anonim23042014 a răspuns:

Buna, incearca sa beai dimineata inainte sa manânci un pahar cu apa cu lamaie... si seara inainte de culcare.

| KinoAndreea a răspuns (pentru Anonim23042014):

La ce ajuta?

| Andreeadeea23185 explică (pentru Anonim23042014):

Stiu deja acest mic truc, multumesc oricum
M-a ajutat foarte mult

| criucel a răspuns:

Pai, in primul rand renunata la dulciuri, grasimi, inghetata, etc. Mananca pana in ora 12 ce iti doresti,( in afara de dulciuri) dupa 12 manaca ce vrei dar fara paine, iar dupa ora 6 decat fructe si legume nepreparate. Incearca sa faci unele sporturi, de exemplu sa alergi 10-15 minute pe zi. Ia-ti pe telefon o aplicatie care monitorizeaza cat pasi faci zilnic adica cate calorii slabesti. Mult noroc si nu ceda ispitei!