| Jenniffer a întrebat:

De ce toata lumea zice ca nu e bine sa-ti tai cuticulele? thinking Ieri mi le-am taiat si as vrea sa stiu daca pot pati ceva(unghiile/degetele mele).

11 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Nu am auzit ca nu ar fi bine sa le tai. Daca ai grija su nu le tai prea din carne ca sa nu curga sange si sa nu ai pielite din acelea care se jupoaie nu vad care ar fi problema.

| Jenniffer explică (pentru afrodita3333):

Culiculele sunt acolo, lipite de unghie, dar sunt foarte mici. Iar sange nu mi-a curs deoarece nu le-am taiat chiar asa de tare.

| afrodita3333 a răspuns (pentru Jenniffer):

Pai cel mai bine este sa le tai dupa bae pentru ca sunt moi.Le ridici cu ceva de genul asta http://www.google.com/......tp?/imgres si le tai cu o foarfecuta de ungii.

| Jenniffer explică (pentru afrodita3333):

Asa am facut prima data dar nu am reusit prea multe asa ca am folosit un instrument pentru taierea cuticulelor ca acesta http://www.google.ro/......tp?/imgres

| afrodita3333 a răspuns (pentru Jenniffer):

Mda e bine si cu el. Oricum nu e obligatoriu sa le tai. Daca ai niste cuticule mici ca si mine nu trebuie sa le tai dar, daca sunt foarte mari si acopera mult din ungie e bine pentru ca arata unghia mai frumos.

| Jenniffer explică (pentru afrodita3333):

Asa erau. Imi acopereau mult din unghie pentru ca nu au mai fost taiate inainte asa ca am decis sa le tai ca sa aiba unghia un aspect mai frumos si in plus m-am decis sa-mi cresc unghiile si trbuia sa le dau un aspect frumos si delicat.

| afrodita3333 a răspuns (pentru Jenniffer):

OK,Bravo!

Răspuns utilizator avertizat
| rebecca987 a răspuns:

Din cate stiu eu nu e bine sa le tai pentru ca pe urma cresc din ce in ce mai mult.Dar daca le tai cat mai rar, adica atunci cand chiar ai nevoie( la o ocazie speciala etc) nu cred ca vor mai creste chiar asa.important este sa nu le tai tot timpul :*
fundita?

| Creatza_Valy_1996 a răspuns:

Depinde ce varsta ai.si mie mi-a zis o prietena asta si eu tot mi le tai>am 13 ani si nu au patit nimic unghiile mele/degetele.

| Jenniffer explică (pentru Creatza_Valy_1996):

Si eu am aceeasi varsta.