| Lala_Gabriela_1998 a întrebat:

Buna TPU deci am 14 ani sincer m am cam ingrasat in ultima vreme si am nevoie de o dieta care sa fii functionat la voi stiu doar 3 kg nu mai mult doar atat am nevoie sa slabesc am 1.67 si 54 de kg si am burtica ( mai mare laughing ) bine nu sunt grasa adica nu grasa grasa dar vreau sa dau jos burtica ajutor plz funda si povestiti mi cum ati slabit voi happy

12 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Bună eu spun să o laşi aşa Gabriela, nimeni nu îţi interzice să nu faci sport, faci dar nu să dai burtica jos, în unele contexte omul gras e şi frumos dar tu chiar nu eşti grasa e perfect, rămâi aşa că eşti mult mai suplă decât alte persoane care au probleme.
Succes şi o seară frumoasă!

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,din cate ne spui, la 1.67 nu esti grasa, sincer, probabil arati chiar bine.Si eu am aceeasi problema, cand intrec putin masura si mananc mai mult, totul se..."depune" pe burticahappy.De fiecare data cand fac sport, reusesc sa slabesc in toate partile corpului, mai putin in zona abdomenului.In orice caz, eu zic sa nu incerci nicio dieta, nu este recomandata la adolescenti, asta, pentru ca beneficiile nu sunt garantate insa poate avea extrem de multe riscuri.Eu stiam ca genoflexiunile sunt bune pentru a da jos de pe abdomen.Le poti face si tu, depinde cat rezisti.Si eu faceam inainte insa, am renuntat, in special fiindca nu prea se vedeau rezultatele.Si,pana la urma, nimeni nu este perfect! Eu zic sa ramai asa cum esti, probabil arati foarte bine.Pa-pa!happy

| Adeniy a răspuns:

Incearca sa faci abdomene si altele care sa antreneze in special muschii abdominali.Pentru aslabi trebuie sa reduci caloriile pe care le consumi cu 200. O metoda eficienta este sa nu mananci tot din farfurie si seara sa mananci fructe(in special mere pentru ca au calorii negative, cel mult 3 in fiecare seara)

| Lala_Gabriela_1998 explică (pentru Adeniy):

Dar nu stiu sa mi calculez caloriile cum sa fac asta si nu mananc grasimi si glucide

| Lala_Gabriela_1998 explică (pentru Adeniy):

Da stiu de abdomene si am facut dar apoi muchii m au durut prea tare

| Adeniy a răspuns (pentru Lala_Gabriela_1998):

Fiecare mancam grasimi si glucide. Daca mancam grasimile bune si nu facem exces, este foarte bine.Mai intai trebuie sa iti calculezi pe net numarul de calorii de care are nevoie corpul tau, apoi scazi din acelea 200, 300 de calorii.Eu ti-as recomanda pentru ca nu stii cate calorii ai mancat pana acum, sa consumi 100, 1200 de calorii.Pe punga fiecarui aliment scrie cate calorii are la 100 de grame.Atunci trebuie sa calculezi cam cat mananci; daca mananci mai mult de 100 de grame sau mai putin.L-a inceput o sa iti fie un pic greu, pana te inveti, apoi totul devine o obisnuinta.Eu am invatat sa-mi calculez singura caloriile si am invatat tot singura ce e bine sa mananci si ce nu ca sa nu te ingrasi.M-am documentat foarte mult si acum stiu o gramada despre alimentatie. Poti sa ma intrebi oricand despre ce te nedumereste.

| Adeniy a răspuns (pentru Lala_Gabriela_1998):

Asta pentru ca nu esti antrenata.Incerca sa faci macar 15 abdomene pe zi timp de o saptana, apoi maresti numarul incetul cu incetul.Nu te opri doar la abdomene, incearca mai multe pe youtube, la pop pilates. Daca incerci sa faci, vei reusi.Si eu am fost tot asa, nu puteam sa fac nici macar 30, dar acum fac 100 fara nici un efort.

| Adeniy a răspuns (pentru Adeniy):

Scuze,vreiam sa zic 1000, 1200 de calorii

| Lala_Gabriela_1998 explică (pentru Adeniy):

Ok multumesc pai si eu stiu de alimentatir de la televizor de pe net si ce sa mananc doar ca cateodata stiu ca nu e bine sa mananc ceva dar cand sa zic ma duc in bucatarie si sunt clatite calde cu fineti ma abtin sa nu mananc mai mult de 2-3 dar 1 sigur o mananc

| Adeniy a răspuns (pentru Lala_Gabriela_1998):

Pai este bine daca nu faci abuz.Trebuie sa mancam din toate.Si eu fac la fel.Nu trebuie sa iti privezi corpul de dulciuri fiindca la un moment dat tot vei ceda.Cate un pic din toate.

| Mihailan a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimica. Doar sa ai grija ce mananci, adica fara fast-food sau prostii de genul. Pana la 21 de ani te vei schimba complet si nu vei mai fi plinuta, doar daca respecti niste chestii banale: sa mananci de 3 ori pe zi, sa mesteci f.f.f. bine, sa mananci incet. Dar ATENTIE fara carne cu grasime. Doar carne macra.

| Lala_Gabriela_1998 explică (pentru Mihailan):

Dar nu mananc fast-food deloc si nici care nu prea sunt cam vegetariana