| Inejbrekker a întrebat:

Ma gandesc sa-mi vopsesc parul si am nevoie de putin ajutor. Culoarea mea naturala e saten si vreau sa stiu daca trebuie sa mai folosesc si decolorant daca vreau sa ma vopsesc cu negru. Si vreau sa-mi fac varfurile cu un albastru foarte inchis. Pentru asta imi trebuie decolorant? Inca ceva, imi vopsesc parul complet negru (adica si radacinile) sau las vreo 2 cm de la radacina? Si daca vreau negru cu varfuri albastru inchis, trebuie intai sa-l vopsesc pana jos cu negru, apoi decolorez varfurile si apoi pun albastrul sau pun negru doar pana unde vreau negru iar in rest las parul natural, ca mai apoi sa pun albastrul? Scuze, propbabil v-am incurcat complet si nu mai intelegeti nimic...

Răspuns Câştigător
| Deniiiiissee a răspuns:

Buna,si eu am părul saten si ma vopseseam mereu negru. nu ai nevoie de decolorant. negrul prinde mai repede. si cu vârfurile nu sunt sigură că ți va iesii fără decolorant. doar dacă ți faci părul negru pana la mijloc si după albastru. sau cum doresti tu. dar te sfătuiesc să nu folosești decolorant, iti arde părul foarte mult. eu m-am făcut blonda la vârfuri si am fost nevoită la 1 luna sa mi tai jumate din par. si nici acum nu prea si a revenit. Și am decis să rămân la culoarea mea naturală. vopseaua neagră se duce foarte repede din cap. M ai ard si parul degeaba. în fine sper ca te am ajutat, multa bafta! :*

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea face sens ce spui, dar iti pot spune un singur lucru: decolorarea se face NUMAI daca doresti sa ajungi blonda sau aramie la par, adica sa obtii culoare mai descisa decat ai tu parul natural
Culorile inchise pe parul saten se obtin doar prin simpla aplicare a vopselei, pe par.
Din experinta si din cate fetite vad ca si-au facut parul negru pe aici, 99% din cazuri au regretat imedita, pentru ca negrul este o culoare foarte dura, care nu se potriveste oricui.
Gandeste-te bine daca vrei asa ceva, fiindca odata pus negrul pe par, nu-l mai poati scoate, mai devreme de 6-12 luni, pigemntul este atat de puternic, incat nici decolorarea nu il poate scoate.

| Inejbrekker explică (pentru Violleta2022):

Multumesc, si chiar vreau negru!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inejbrekker):

Pe saten prinde orice negru, fara probleme!
Trebuie doar sa rogi pe cineva sa te vopseasca, cineva cu experinta la vopsit, ca sa atinga toate subitele de par, altfel risti sa ai 2 culori in cap.

| oz_1736 a răspuns:

Daca vopseaua aplicata este o culoare mai inchisa decat culoarea care o ai la par, nu ai nevoie de decolorant

| Inejbrekker explică (pentru oz_1736):

Pai si daca vreau sa -mi fac varfurile albastre, folosesc negru doar pana la partea de unde vreau sa continui cu albastru sau il fac negru complet apoi folosesc decolorant la varfuri si apoi aplic vopsea albastra?