| livixd a întrebat:

Buna all am nevoie de un sfat de la voi sunt fata am 18 ani si am par pe burta si se vede urat sad nu m-am epilat niciodata pe burta si nu stiu cum sa il fac sa dispara vine vara iar si nu o sa pot iesi in costum de baie ca imi este rusine de parul pe care il am pe burta sad va rog sa ma ajutati happy nu accept jigniriiiiii dau fundita :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere întrebările tale anterioare ( privind epilarea şi dereglările menstruale ), cel mai probabil, ai HIRSUTISM :(

Vezi detalii la linkul :
http://www.csid.ro/health/hirsutismul-la-femei-cauze-si-tratament-4350486/

http://www.sfatulmedicului.ro/......-femei_882

http://www.divahair.ro/......_tratament

http://www.romedic.ro/hirsutismul

Oricum, TREBUIE identificată cauza acestei afecţiuni - evident, dacă se va confirma diagnosticul prezumtiv - şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

TREBUIE să consulţi un medic specialist endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale!
În situaţia în care se CONFIRMĂ că ai hirsutism, este NECESAR şi un control ginecologic pentru a se verifica dacă nu ai SOP ( ovare polichistice ) - afecţiune asociată cu hirsutism-ul!
Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Rezolva-l cu laserul. E mai scump, dar in cateva sedinte dispare permanent.

| SorinTudor a răspuns (pentru SkyPilot):

Din ce am inteles este o procedura periculoasa ca se poate arde si pielea cu laser-ul ala...am o prietena care si-a facut epilare definitiva si acolo in zona intima i-au ramas cicatrici laughing

| SkyPilot a răspuns (pentru SorinTudor):

Poate ca a nimerit la niste nepriceputi.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Fate cu crema depilatoare sau cu benzi de ceara Veet...doare doar pe moment si le smulge din radacina deci o saptamana 2 nu o sa mai ai treaba si dupa ce incepe sa creasca fa din nou si asa mai departewinking

| SorinTudor a răspuns:

De ce nu te duci la un salon pentru o epilare? laughing

| Dendoris a răspuns:

Ceara sau crema depilatoare.

| Claudia1397 a răspuns:

Exact cum te epilezi sub brat, pe picioare cu crema sau aparat sau ce folosesti tu, aceeasi treaba trebuie sa o faci si in legatura cu parul de pe burta