| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai rapida cale de a scapa de cearcane si pungi? De dormit dorm suficient

8 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Trei litri de lichide, zilnic, sunt obligatorii pentru un bun drenaj, pentru o mai buna hidratare a pielii.
Cartoful, castravetele rondele, vitaminele, sucurile de lamaie si portocale, compresele cu ceai verde (proaspat) si o hidratare corespunzatoare previn aparitia cearcanelor si pungilor de sub ochi si chiar le trateaza, daca nu sunt permanente.
http://www.supereva.ro/info.asp?id=911

| dulc3'maria a răspuns:

XComprese cu infuzie de musetel"pliculete",se pune doua pliculete la 200 ml apa clocotita,se acopera vasul,se lasa 15 minute,apoi se inmoaie cateva comprese sterile si se aplica pe zonele afectate"foarte bune pentru cearcane"testate de minehee heelove struck

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca cubulete de gheata pe ochi, si felii de castraveti puse pe ochi, repeta de 2 ori pe zi daca ai ocazia.

| Silvia a răspuns:

Foloseste un anticearcanwinking

| marsy a răspuns:

Pachetele de la ciai au efect sh castravetele

| Jonsdottir a răspuns:

Pune-ti pe ochii o lingurita cu apa rece din frigider(timp de 5-10 sec.) si pentru cearcane pune-ti pe ochii felii de castraveti

| Fuxy a răspuns:

Hmm... Mama foloseste o reteta foarte sanatoasa recomandata de o calugarita. Sa mananci coada de papadie galbena. Nu stiu de ce functioneaza, dar de cand a folosit chestia asta nu a mai avut cearcane. E putin nasol la gust, dar cand te obisnuiesti e chiar fain. Si mai ajuta si la purificarea organismului.

| unbaiat a răspuns:

Poate fi si o afectiune a ficatului(cearcanele) deci niste analize nu ar strica.