| sugababe a întrebat:

Care sunt advantajele folosirii fondului de ten si care sunt dezavantajele? si cu recomandari...

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Buna Andreea.Bine ai venit pe site!:*:*:*:*

4 răspunsuri:
| kh1ss a răspuns:

Avantaje : ascunde anumite pete... si dezavantaje... nu lasa pielea sa respire... si daca il folosesti f mult... iti face piele naspa... nu stiu. nu cred ca este foarte bun...

assiris
| assiris a răspuns:

Avantaje: remodeleaza zona unde este aplicat, corecteaza anumite imperfectiuni, te face mai placuta la vedere. Dezavantaje: sunt in functie de calitatea substantei (paradoxal cele mai scumpe sunt mai nocive). Pielea este un receptor rapid al substantelor chimice din compozitie si in timp aduce in organism o cantitate foarte mare printre altele de substante nocive. Vezi si: http://sanatate.ele.ro/......a1986.html

| sandi a răspuns:

Avantajele ar fi ca: -iti acopera imperfectiunile(cearcane, pete de culoare, cicatrici, etc); -armonizeaza machiajul(un machiaj al ochilor, buzelor si obrajilor, dar din care lipseste fondul de ten, pare incomplet fata de unul la care s-a pornit cu fondul de ten) si -eventual hidrateaza si protejeaza(daca iti cumperi un fond de ten hidratant sau cu protectie UV). Dezavantajele ar fi casicknu prea lasa tenul sa respire(asta depinde f mult de textura fondului de ten:un fond de ten semi-transparent va fi mai usor decat unul cu acoperire mare, care este mai gros), accentueaza ridurile deoarece se poate "strange" in ridurile de expresie din jurul ochilor, gurii sau de pe frunte, -poate irita pielea daca nu te demachiezi dupa cateva ore(cand ajungi acasa si nu mai ai nevoie de machiaj, demachiaza-te, nu amana). Daca vrei unul hidratant poti incerca Affinitone de la Maybelline, daca vrei unul care sa acopere dar sa fie foarte fin, incearca unul spuma, de exemplu Dream Matte Mouse tot de la Maybelline. Mai sunt bune cele de la Max Factor, poti cere recomandari la standurile de cosmetice in functie de ce vrei(hidratare, ingrijire, protectie UV, matifiere, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantaje:eu cred ca fondul de ten este bun sa il folosesti doar la ocazi.si atunci sa folosesti unul de calitate,,,, in fiecare zi fondul de ten nu este bun fiindca poate produce acnee(nu respira porii si atunci apar roseli cu puroi)...eu folosesc fondul de ten calmant de la avon si este ff bunbig grin dar il folosesc ocazional nu in fiecare zi...bafta fetelor