| mydarkestdays a întrebat:

Care sunt cele mai bune alimente care ajuta la disparitia acneei si a cosurilor? dar nu vreau sa le consum sau sa-mi fac masti din ele, vreau sa le pun pe fata asa...proaspat taiate. ma puteti ajuta, va rog?

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu te lua dupa toti astia, ca habar n-au ce zic. Au dat si ei un copy-paste de pe guagal, poate primesc funda.

Vitamina A luata din 2 morcovi/zi si 2 acivia/zi pentru detoxifiere si n-ai cum sa nu vezi rezultate
Evita in special cofeina si condimentele (astea sunt dusmanul nr1 al tenului) dar si prajelile, E-urile, si toate minunile de care citim prin reviste ca fac rau.

Un regim alimentar sanatos, combinat c-o igiena buna n-are cum sa nu dea rezultate.

| mat31new a răspuns:

Eu mananc tot ce este de sezon. vara mananc mere, pere, capsiuni, piersici, si orice fruct disponibil. iarna la fel, mananc portocale, grefe, banane, kiwi.
eu mananc multa paine dar mananc si legume si nu am cosuri. este important sa te speli cat mai des ca sa se duca grasimile de pe față sau unde ai acnee.

| WedDye a răspuns:

Pai majoritatea sunt bune {eu mai folosesc rosii sau caise } nu stiu mi se par ca fac mai bine... dar ce trebuie tu sa faci e sa te duci la magazin sa cumperi un sapun nivea {cu miere sau cv }si la farmacie si sa ceri NIDOFLOR {e 7 lei}
E un tup cu crema... si dupa ce te speli foarte bine cu apa si sapun pui cu tubul acera cate iun bob de crema pe fiecare cos in parte [ascultama chiar functioneaza ] vindeca si unele semnele si face pielea fina

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Se recomanda:
Branza de vaci
Carne slaba fiarta (pui, peste, vitel)
Fructe orice tip
Salate de cruditati in mod special
Legume fierte, crude etc.
Suc de varza (puternic diuretic / depurativ)
A se tine cura timp de 3 luni de zile, iar in cazul in care dupa 1 luna nu se vad rezultate foarte bune, a se consulta medicul dermatolog pentru prescrierea unui antibiotic.

Pentru masti mai stiu cateva :
O sugestie pentru prepararea unei mastii este urmatoarea:
- doua rosii coapte
- doua lingurite de suc de lamaie
- doua lingurite de fulgi de fulgi de ovaz
Cum se prepara masca? Curatiti rosiile de coja si taiati-le in bucatele. Intr-un bol de marime mijlocie se adauga rosiile taiate, sucul de lamaie si fulgii de ovaz, amestecati pana cand se omogenizeaza totul. Se intinde pe fata si pe gat (inainte de a aplica masca trebuie sa demachiati si sa curatai tenul), evitand zona ochilor. Timp de 15 minute, puteti sa va relaxati. Clatiti cu multa apa calduta si uscati tenul cu un prosop moale.

Fructele citrice, cum ar fi grapefruitul, portocalele, lamaile pot face minuni pentru pielea ta. Ele au proprietati antiseptice naturale, astfel incat acestea te ajuta sa scapi de germeni, care este un motiv pentru care nu poti scapa de acnee si ajuta, de asemenea, la reducerea secretiei de sebum.Citricea aleasa se amesteca cu faina de grau, pana se obtine o pasta. Las-o pe fata ta timp de 20, apoi clateste-te bine.

1 lingura de crema de fata (grasa)
1 lingura de miere
1g de bicarbonat de sodiu
Amesteca toate ingredientele intr-un castron pana devin o crema si aplica masca pe fata pentru 15 – 20 de minute. Curata fata temeinic cu apa calduta.

1/4 mar
1/2 piersica
1/2 rosie
30g de lapte
1 lingura de ulei de migdale
Curata fructele si legumele si realizeaza un piure din ele. Adauga in compozitie laptele si uleiul de masline. Toarna toata pasta obtinuta intr-o cratita pe care o vei plasa mai apoi peste un foc mediu. Amesteca toate ingredientele pana devin o crema. Aplica masca pe fata dupa ce s-a racit si las-o sa actioneze timp de 30 de minuteCurata fata temeinic cu apa calduta.

| Pistolea_Roxana_1992 a răspuns:

Citeşte articolul ăsta:
http://www.ileen.ro/......iva-acneei

Mie, dacă îmi apar coşuri, mi-e benefică masca din argilă. Găseşti la orice farmacie pliculeţe de argilă de la Aslavital. Îţi faci în fiecare zi cu apă plată sau de la robinet, în care pui câteva picături de lămâie (doar câteva, crede-mă, ustură lămâia) timp de 7 zile consecutive. Apoi îţi faci de 2 ori pe săptămână, pentru întreţinere. Eu încă îmi fac mască din argilă, lasă pielea moale şi fină.
Nu am încercat măştile de fructe din articolul de mai sus... dar, sincer, mai bine îţi iei un baton purificator cu care să te dai seara pe coşuri. Eu îl am pe cel de la Gerovital, e maxim 12 lei la farmacie.
Aşa arată: http://www.icosmetice.ro/......acnee.html
Chiar usucă coşuleţele, dacă te dai cu el în fiecare zi.
Şi îţi mai zic ceva, ESENŢIAL! Nu stoarce coşurile! Ştiu, e greu, nici eu nu pot să mă abţin uneori, dar crede-mă că nu vrei să îţi rămână semne. Un coş trece în 3-4 zile dacă e lăsat în pace şi tratat corespunzător.
În final, îţi recomand să mergi la doctor, există şi posibilitatea să ai o problemă hormonală sau la tiroidă, mai ales dacă te confrunţi cu acneea de ceva timp. Numai el ştie, în cazul ăsta, remediul potrivit.
Succes!:)