| amour a întrebat:

Ce as putea face ca sa slabesc?
nu cure,pentru ca nu-s bune.
ma refer cate abdomene, sau cate minute la bicicleta pe zi? ceva de gen.

sa slabesc macar 5 kg.

p.s nu mananc seara! big grin

5 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Salut.
E foarte simplu, corpul nostru e ca o masina. Daca tu alimentezi cu mai mult dacat consumi duci combustibil (grasime) in spate. Daca mananci mai putin decat arzi, atunci scade rezerva de combustibil. Prin urmare ai doua posibilitati, sa mananci mai putin (nu dieta, pur si simplu poritiile sa fie mai mici) fie consumi mai mult, adica mergi mai mult de 30 min pe jos zilnic, si macar de 3 ori pe saptamana faci ceva mai serios, alergi, faci o incalzire si incerci sa faci cateva abdomene, flotari, abdomene, genuflexiuni. Pe bicicleta sau prin alergat arzi calorii, in functie de durata efortului si gradul de dificultate dar conteaza cate calorii consumi tu de obicei.
ia-ti un cantar si cantareste-te zilnic dimineata in lenjerie intima, dupa ce ai fost la baie, inainte sa mananci. Daca pui pe tine inseamna ca ai facut ceva gresit, daca scazi inseamna ca e bine. Pune-ti o tinta decenta de 1 kg pe saptamana, cam 3 kg pe luna, altfel e riscant, poti sa slabesti 5 kg foarte repede dar sa le pui la loc dupa ce incetezi cu regimul asta de viata.
In concluzie un stil de viata sanatos nu strica nimanui. Ai grija ce mananci, mai multe fructe si legumea, ceva lactate, oua, carne, mai putine dulciuri si fa cat mai multa miscare.

P.S. nu stiu ce varsta ai, dar imi permit sa fac o glumita pentru ca ai postat la o categorie aiurea laughing - un bun mod de a slabi este sa faci mai mult sex!
Numai bine.

| raspunz a răspuns:

Era sa uit, e important sa mananci putin dar sa ai mesele principale ale zilei. Daca sari peste una dintre ele data viitoare cand mananci vei manca mai mult si nu rezolvi nimic. Nu e bine nici sa te infometezi pentru ca iti scade metabolismul si nu mai arzi caloriile si celulele grase devin infometate, cand mananci totul se depune. Trebuie moderatie, o alimentatie sanatoasa, naturala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Dragoste si sex, sigur nu slabesti.

| NoOrdinaryHuman a răspuns:

Totu tine si de un proces psihologic, fii mai activa si mananca sanatos.Incearca sa reduci painea cat se poate in special pe cea alba. Fara sucuri sau apa acidulata. Fara dulciuri si spune-ti mereu "sunt slaba" si in subconstient ti se va imprima asta si chiar vei slabi mai usor. happy

| Colla a răspuns:

Nu manca seara,mananca mai putin,alearga mult pe banda sau in aer liber,e bine si la bicicleta, abdomene faci degeaba, pentru ca muschii nu se vad sub grasime.Alearga sau mergi pe bicicleta cat simti tu ca poti, pana curg apele de pe tine big grin Sper ca te'am ajutat.