| IrinaAniri a întrebat:

Ce efecte negative poate avea o slabire fulger? acum nu de mult timp am tinut o dieta drastica, adica nu mancam decar o ciorba si fructe pe zi, sau carne de pui. in orice caz, am mancat foarte putin, si intr-o saptamana am slabit 5-6 kg. dar, dupa nu am mai putut rezista tentatiei si am mancat mult si am pus la loc totul laughing acum, de 3 zile am inceput din nou o alta dieta drastica cu foarte putica mancare. nu pot sa zic ca flamanzesc, pentru ca nu simt nevoia de mancare foaret mare. e drept ca ma simt mai molesita, obosesc mai repede si uneori ametesc, dar nu ma deranjeaza asa de tare. as vrea sa slabesc pana la 47-48 kg asa (acum al 54). fac asta pentru ca am banchet in iunie, si pozele pentru album se fac in scurt timp, vreau sa arat bine.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dieta drastică pune sănătatea în pericol, cu efecte pe termen lung!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Asa e cu dietele, slabesti apoi pui la loc plus inca cateva kg, pe langa asta iti pui sanatatea in pericol, gastrita, vergeturi...

| Anddreee a răspuns:

Nu e bine ceea ce faci. Iti pui in pericol sanatatea si nu ai sa ai in veci rezultatele pe care le vrei. Daca te privezi acum de la mancare si traiesti cu 500 de calorii pe zi, ai sa ai probleme si apoi toata viata o sa trebuiasca sa mananci atat si ai sa te ingrasi daca ai sa mananci ceva mai mult.
Daca vrei rezultate si vrei si sanatate mananca corect ( 3 - 4 mese pe zi) si sport. Exercitii cardio mai ales, ele te ajuta sa scapi de grasime si in paralel poti face si abdomene.
Ai voie sa mananci carne de pui/vita/peste, branza, oua, iaurt 0, 1% grasime - max 2%, cu fructele nu exagera pentru ca ingrasa, legume ( mai putin cartofi), leguminoase ( mazare, linte, naut, pastai.) si nucile sunt foarte bune si satioase.
Sa bei apa.
Deci in general evita sucurile, prajelile, junk food, cerealele care contin zahar (citeste mereu eticheta), snacksurile, produse de patiserie, painea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crezi ca ai facut alegerea corecta facand asta? Dieta asta este mai periculoasa ca oricare alta.Nu stiu de unde te-ai documentat tu cu privire la dietele fulger,dar sunt cele mai nesanatoase,fiindca apare efectul respectiv(din pacate nu-mi dau voie sa ii mentionez numele, cred ca stii despre ce este vorba), ceva similar cu ce ai mentionat tu(slabesti brusc si te ingrasi la fel de repede, sau mai mult). Vrei sa arati bine, dar nu slabind drastic, poti face o multime de complicatii, frumusetea poate fi si o pedeapsa (era o vorba).

Vrei mai multe detalii cu privire la o dieta sanatoasa, cauta-ma la theempressofart@yahoo.com.

Succes, multa sanatate, si grija! happy

| LorenaAnca a răspuns:

Si verisoara mea a facut la fel. Si urmarea a fost internarea de urgenta la spital! Toate fetele vor sa arate bine, insa dietele astea fulger pot duce chiar la ulcer gastric! Daca vrei sa slabesti trebuie sa mananci sanatos si sa facu mult sport. In nici un caz ceea ce ai facut tu!

| Adelina906 a răspuns:

Nu e bine deloc tii o dieta, apoi manaci, apoi iar tii o dieta ai sa-ti dereglezi organismul + ca vei avea si efectul yoyo (cu cat slabesti mai repede cu atat pui mai mult poate chiar dublu) cel mai bine ar fi sa renunti la dulciuri si paste si sa mananci ceva sanatos (asta nu inseana ca trebuie sa te infometezi) si sa bei foarte multa apa deoarece ajuta la slabit si nu uita de sport e foarte importanta. succes

| cristina5031 a răspuns:

Gastrita si apoi ulcer!