| Mario1994 a întrebat:

Ce pareri aveți despre suplimente, pulbere de colagen cu acid hialuronic? Ajuta?

11 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Sunt porcării ieftine.Colegul meu tot ia ca să slăbească și arată la fel

| bookofknowledge a răspuns:

Prostie, daca mananci colagen corpul il transforma in aminoacizi, nu e ca si cum mananci colagen si ai articulatiile mai bune, daca mananci un leu, nu devii la fel de puternic ca un leu, corpul nu foloseste proteinele asa, nu face deosebire intre proteina din colagen si cea din branza sau muschi.
Singurul factor care creste musculatura e leziunea musculara data de antrenament.
Si nici daca mananci proteine in plus, nu e bine, corpul functioneaza cu 0.8-1.5 g de proteine/kg corp/zi, si peste 1.5 ai avea nevoie de a fi un cuturist avansat(si atunci putin peste, cam 1.6 pana la maxim 2.2, si ma refer la cei avansati care isi fac viata din ridicatul greutatilor), nu ai nevoie de exces de proteina daca nu intri in acest loc.
Orice exces iei, corpul il tranforma in glucoza si apoi in lipide, care sa zicem ca le poti arde, dar sa nu uitam de azotul din aminocizi care iti vor afecta rinichiul pe termen lung(poate nu acum, dar in mai multi ani ai vedea efectele).
Tot ceea ce ai putea sa iei, ar fi poate un pic de creatina, deoarece ea ajuta muschiul sa si revina mai repede, ceea ce inseamna ca dupa o oboseala, ai putea sa incepi mai repede sa exersezi, dar si ea, daca nu faci efort e risc mare de luat in greutate, si nici nu e nevoie in exces, ea nu creste muschiul, si mai repet, doar te ajuta sa ti revii mai repede, ceea ce inseamna mai mult efort in o zi, daca nu vrei sa faci acel efort in plus, creatina nu are rost.
Daca mergi la sala, doar pentru a pune niste muschi, inseamna ca ceea ce mananci zilnic e mai mult decat de ajuns pentru a pune muschi.
Nici atletii nu au nevoie de proteine extra, chestia asta e o chestie proasta spusa in orice sala, si complet neadevarata.

| Mario1994 explică (pentru bookofknowledge):

Inteleg. Eu am vrut sa stiu pentru a preveni imbatranire prematura. Am probleme cu tenul. Si 28 ani. happy

| bookofknowledge a răspuns (pentru Mario1994):

Te ai dus la dermatolog?

| Mario1994 explică (pentru bookofknowledge):

Încă nu????????

| Mario1994 explică (pentru bookofknowledge):

Inca nu. big grin

| bookofknowledge a răspuns (pentru Mario1994):

Oricum ar trebui sa te duci deoarece, acidul hialuronic trebuie injectat daca chiar ar pune, desi nu stiu daca ar avea efect.
Nu doar chirurgul estetician se ocupa cu aceste probleme, si specialistul pe dermato poate sa faca acelasi lucru cu acid hialuronic.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Mario1994):

Ai motive sa mergi la medichappy.

| bookofknowledge a răspuns:

Din cate am spus, colagenul s ar transforma in proteina si nu prea ar ajuta, daca il iei din alientatie.
https://www.reginamaria.ro/......re-colagen
Si aici scrie ca nu are nici un efect, e transformat in Aminoacizi, si e consumat degeaba, dar sunt injectii cu colagen
Dar cremele ar putea merge dar nu prea stiu nici prea multa dermatologi nici probelma ta, mai sunt si anumite proceduri nechirurgicale cu colagen pentru riduri conform sursei, nu prea stiu cum te ar ajuta.
Pe scurt nu lua colagen ce trebuie sa il mananci. Daca spune ca ajuta la ten acea pulbere, e sigur marketing facut de farmacii.
Sfatul meu ramane, medicul totusi.

| Mario1994 explică (pentru bookofknowledge):

Îți mulțumesc frumos pentru tot.