| MyNameisEduard a întrebat:

Ce provoacă mai puțină mătreață? Spuma sau fixativul? Am parul creț în față și nu stă deloc cum vreau,mai ales după baie îmi stă groaznic.Și șampoanele provoacă mătreață,am folosit o perioadă Head'n Shoulders și tot provoca mătreață, iar acum folosesc Wash&Go dar nu cred ca mă va ajuta nici ăsta...
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| timidu89 a răspuns:

Head & shoulders men ultra cu eticheta albastra era foarte bun. Acu sunt 3 in 1, 5 in 1 sau 7 in 1. Eu am 7 in 1 dar nu mi se pare cine stie ce. Cumparati Vichy de la farmacie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate produsele cosmetice de par pot provoca matreata si caderea parului, cand sunt folosite in cantitate mare sau foarte des.
Samponul NU provoaca matreata, il pui pe par si te speli, d eci se duce la canalizare imediat, fara sa stea pe par si fara sa-ti poata afecta caderea parului.
Am vazut persoane care au pus creme si geluri pe par, care duap 6 luni de folosire au avut bucati mari d epar care au cazut, din cauza folosirii acestor produse.

Retine: fixativul, gelul si cremele de par se folosesc fara sa-ti afecteze radacina parului cand sunt folosite ocazional (odata la cateva saptamanis au luni), fiind folosite zilnic sau la cateva zile, iti afecteaza grav sclapull su poate produce excesul de matreata (dermatica seboricea) si caderea parului.
Odata declasata dermatita seboreica, nu se mai poate scapa de ea usor, fiindca este o boala dermatologica decoarece ai folosit produse de par care ti-au afectat radacina parului. Sampoanle cu care te speli pe cap, nu sunt produse medicamentaose care sa-ti rezolve aceasta boala si nici nu produc matreata, de aceea ai nevoie de medicatie, de la Dermatolog.

| oglindasultanului a răspuns:

laughing esti pe urmele mele, mie la scoala imi ziceau sa pun otet in apa cu care ma clatesc. Si nu, eu nu am folosit acele produse, doar samponurile.