| AliceAnnnnna a întrebat:

Chipul și trăsăturile faciale sunt influențate de pubertate? Adică trăsăturile pe care le dobandești in adolescenta sunt influențate de activitatea hormonală? De exemplu am văzut poze cu fete de când erau mici și aveau buzele subțiri, iar acum au buzele cărnoase, când erau mici aveau altfel mandibula și ochii, iar acum in adolescenta arata altfel ca forma.

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Strict genetic sunt astea, genetica ne controleaza dezvoltatea fizica in special.

| Celcestietot a răspuns:

Asta tine de gene.

| Lukasssz a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, de genetica. Nu doar buzele și sânii, fundul, structura corpului, creșterea parului, ridurile totul e 'influențat' de genetic. Pubertatea dezvolta persoana în cauza, dar atât cât e stabilit de genetic.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Desigur! happy

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Ne dezvoltăm din toate puncte de vedere happy E un proces continuu. Se numește maturizare. happy Funda? big grin

| PRaPRa a răspuns:

Genetic.
Pubertatea este doar pragul la care se intampla astea.
Si hormonii sunt cei care asigura procesu'