| SooShttt a întrebat:

Cum aş putea scăpa mai repede de coşuri? Sunt oribile!

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| mirelu a răspuns:

Buna Sooshttt, daca vrei sa scapi de cosuri repede trebuie sa imi spui mai multe detalii. Eu sunt faramcista si pot sa te ajut. Da-mi de veste.

| SooShttt explică (pentru mirelu):

Pai, as vrea sa scap de ele, dar printrun mod natural stii, creme facute in casa, as vrea sa scap si de petele care raman pe fata de la cosuri

| mirelu a răspuns (pentru SooShttt):

Aha, natural, facut in casa, vezi ca ti-a dat cineva mai sus o reteta. Eu nu am experienta pe naturale, facute in casa, dar am niste produse bune.

| SooShttt explică (pentru mirelu):

Pai, multumesc oricum, aa, dar nici pentru pete nu sti ceva facut in casa?

| mirelu a răspuns (pentru SooShttt):

Pentru pete chiar nu e nimic facut in casa. Era odata in farmacii, ceva care mai mult te rida decat te albea. s-a renuntat la el.
Dar exista un produs performant, dar costa cam 200 lei aproape.

| GrilDollllllll a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa te dai cu 3 albusuri de ou pe fata ca o masca si peste 10 min sa te speli cu apa calduta. Metoda asta am aplicato si eu si in 1 saptamana am scapat de cosuri si sunt foarte fericitahappy.

| SooShttt explică (pentru GrilDollllllll):

Paii, trebuie sa fac asta in fiecare zii? si trebuie batute sau doar luate si puse pe fata?

| Cripxy a răspuns:

Fa gomaj cu faina de porumb si masca cu argila de la plafar de doua ori pe saptamana si apoi mai rar o data la 10 zile :)http://www.tarabaverde.ro/......cosurilor/
Masca de miere: doar mierea poate fi folosita ca masca si este eficienta in tratarea acneei, curatarea porilor si indepartarea microbilor. In plus, ajuta la pastrarea unui ten moale, neted si stralucitor.

Ingrediente: doar miere
Cantitate: la cerinta
Pregatire: nu necesita

Aplicare: intindeti un strat subtire de miere pe fata

Sfaturi: incearca sa utilizezi miere filtrata

Fapte: mierea are proprietati antimicrobiene, antioxidante, si in acelasi timp, este lipicioasa (lucru benefic). Aceasta viscozitate va indeparta praful, pielea moarta, microbii etc. Proprietatile sale antimicrobiene nu va lasa pielea sa se infecteze din nou, iar cele antioxidante vor da un aspect tanar tenului si nu in ultimul rand, ceara din miere va oferi pielii un aspect neted, lucios si stralucitor.

Masca cu miere si mere: aceasta este o masca simpla si foarte benefica ale caror resturi pot fi consumate cu placere (glumeam!).

Ingrediente: un mar mijlociu (de preferinta organic), patru-cinci linguri de miere (de preferinta organic) si apa calduta (pentru clatit)
Preparare: curata marul de seminte si adauga-l apoi intr-un blender pentru a face o pasta fina (daca nu – poate fi ras pe razatoarea cea mai fina). Acum, adauga trei-patru linguri de miere (depinde de dimensiunea marului si cate persoane vor folosi masca - cantitatea de miere ar trebui sa fie suficienta pentru a se amesteca bine cu pulpa marului). Se amesteca bine intr-o pasta uniforma. Masca pentru acnee este gata.

Aplicare: aplica un strat din compozitia rezultata pe fata. Asteapta 10-15 minute si lasa masca sa se usuce un pic. La final fata se spala cu apa calduta. Asta e tot. Ai terminat!

Sfaturi: masca cu miere si mere functioneaza cel mai bine atunci cand produsele sunt proaspete. Deci, dupa ce prepari masca o pui direct pe fata, nu trebuie lasata in frigider!

Fapte: acidul glicolic din mar faciliteaza exfolierea. Impreuna cu mierea, vor curata porii pielii.
Funda?

| Andreutza2106 a răspuns:

Si eu am aceleasi probleme ca tine dar de la un timp am descoperit o solutie pentru ameliorarea lor. Cel mai important in tratarea acneei este demachierea sau spalarea fetei care se face de 2 ori pe zi, dimineata si seara, pentru asta ai putea folosi un sapun cu sulf
(este minunat chiar daca are un miros cam urat straight face ) apoi de 1-2 ori pe saptamana iti poti face o masca cum ar fi : masca cu bicarbonat de sodiu, masca cu miere si scortisoara, masca cu aspirina sau o masca cu argila, iar seara poti folosi zineryt (este o solutie foarte bunain tratarea acnei sau a petelor de roseata ) sau poti folosi mibazon impreuna cu tinctura de propolis. Acest tratament este destul de eficient dar nu ti-l recomand daca ai tenul sensibil sau uscat deoarece til usuca foarte rau, iar daca ai tenul gras sau mixt in timpul zilei iti recomand o crema hidratanta. Mult succes!