| nyoentox2002 a întrebat:

Cum îmi pot albi pielea? Urăsc pielea pe care o am,mi-aș face o operatie dar nu știu cât ar costa! Pielea mea e creolă și de mic am urat chestia asta,efectiv nu mă prea simt bine in pielea mea! Unde sunt foarte deschis la noanța sunt locurile in care nu mă bate deloc soarele,pe burtă, pe picioare(nu port pantaloni scurți).
Incerc și crema antibronz dar cand mi-o aplic parca par mai închis și când port haine deschise, mai ales alb și mă uit în oglindă par foarte bronzat.

48 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai un complex idiot amice.
Fiecare ar trebui sa fie demn si mandru de culoare pielii lui!
Toti negrii africani ar trebui sa isi doreasca sa fie albi? toti albii ar dori sa fie negri?
Japonezii sa numai fie usor galbui ci doar alb-alb, dar finlandezii sa fie maslinii si nu albi ca branza?
Fiecare cu culoare pielii lui.
Mie mi-ar placea sa fiu bronzat precum grecii sau egiptenii sa nu trebuiasca sa mai indur soarele an de an la plaja laughing
Problema la tine nu este culoarea pielii ci este de fapt ceva psihologic, pentru ca esti adolescent inteleg, probabil unii te agreseaza aproape pe tema acesta, cauta motive gen esti tigan, pentru ca ei sunt comunitate doar de romani, daca ar fi avut tigani in grupul lor nu s-ar mai fi luat de tine.
Apoi daca am dreptate atunci e cazul sa schimbi anturajul, daca sunt amici de-ai tai ii schimbi, daca sunt "dusmani" fie ii ocolesti fie ii infrunti, stii cat de mult poti schimba mentalitatea cuiva acceptandu-te pe tine si facand misto de tine intr-un fel de fata cu altii, gen as zici "si ce daca sunt ma tigan, am ...mare" si uite asa azi o gluma maine alta pana ceilalti te vor accepta, chiar daca tu nu esti tigan (si chiar de ai fi) ei vor intelege ca esti de gasca! In momentul in care tu te detesti pentru ceea ce zic ceilalti e normal ca ei sa gasesca motive sa rada cumva de tine, ca asa sunt oamenii!
Treaba asta cu bullying o sa treaca dar cand si tu si acei idioti se vor face mai mari.
In clasele 5-8 am vazut cum colegi de-ai mei erau umiliti, am vazut pe altii si la liceu, dar la facultate nu am mai vazut pe nimeni sa agreseze pe nimeni, de ce oare? ca si unii si altii se pot intalni si la facultate! Pentru ca dupa 18-20 de ani incepe sa iti mai vina mintea la cap putin si vezi ca ceea ce faceai in trecut nu era ok!
Iar despre faza cu tiganii, am un amic care e semi-rrom, tigan dar alb, si sta in anturaje cu multi tigani, acesta face misto de ei, glumite (trebuie sa stii cum si ce fel sa glumesti!) de parca el nu ar fi de-al lor, intelegi? Deci ei isi fac glume intre ei, el rade de ceilalti ca si cum el nu ar fi de-al lor, dar ei il accepta ca ei se trag din familii de tigani. Deci daca nu te simti agresat nimic nu te poate agresa!

| Gabrielll3 a răspuns (pentru Simpatic):

"Fiecare ar trebui sa fie demn si mandru de culoare pielii lui!"

Nu e cazul. Nu de culoare(ori alte aspecte trupesti) ca nu e sub controlul nostru, ci de caracter ca e sub controlul fiecaruia sa fie bun sau rau, educat sau nu.

| Simpatic a răspuns (pentru Gabrielll3):

Si chiar te contrazic nici felul de a fi si nici caracterul nu iti sunt cu totul sub control innascute sau deprinse, chiar daca le-ai slefuit, tot te-ai nascut cu ele.
Eu sunt un om nervos asa e, astazi m-am abtinut sa nu lovesc un nemernic care a blocat intentionat o poarta unde erau mai multe persoane printre care si eu, prin "caracter" m-am controlat dar intentia a existat ca de fiecare data cand cineva imi greseste.
Deci eu sunt nascut asa sau am devenit asa?!
Deci exista liber arbitru? nu prea!
Nu mi-am ales eu sa fiu nervos! dar sunt bucuros ca nu-s un nenorocit sau caracter prost! Desi gandim cu creierul uneori nu ne putem stapani, o vorba uzitata este "asa ii este felul" dar felul acesta va intreb eu este din codul nostru genetic sau noi l-am dezvoltat?

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Eu am 21 ani

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Op are deja 21 de ani si tot nu i-a venit mintea la cap asa cum presupui, din pacate.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Haha faci misto de mine, nici eu la 21 nu aveam minte!

"Se spune ca barbatii se maturizeaza mai tarziu,
probabil ca asa-i, uite copilu pe viu.
Ca desfac a mia bere, dau pe mine, asta e
oprim, ne dam jos, am ajuns la probe. "

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți albești mentalitatea.

| dullcat a răspuns:

Iar ai inceput cu albirea pielii? Am mai vorbit la pereti despre asta, nu ma voi repeta.Dar ia uite ce frumos s-au albit aceste persoane : https://youtu.be/hYTIh2cXfvM?si=QSnVM1Oh8Rq06ZFY&t=209

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Nu știu engleza

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

In loc sa te vaiti pe aici ai putea invata engleza si ti-ar prinde foarte bine pe viitor.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

De abia am avut răbdare să învăț să iau școala de șoferilaughingAm incercat să învăț engleza cu Duolingo dar m-am plictisit

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si cum ai vrea sa iti gasesti pe cineva daca ai asa o motivatie colosala? laughing

Engleza cea mai usoara limba de invatat. Faci cum vrei.Ii vei intalni utilitatea mai incolo si te vei lamuri atunci.

| J0B0MAT a răspuns:

Ce probleme au unii mă jur.
Și eu care credeam că eu am probleme.Dar asta cu nuanța pielii gravitate maximă, doar moartea ce o mai depășește.

| Hyperion7 a răspuns:

Stai cuminte până nu o dai in obsesie și, ulterior, doamne feri, in cancer de piele!
Accepta că lucrul asta nu se schimbă și că nu culoarea pielii contează, cat contează cum știi să te comporți, caracterul și atitudineawinking

| Furnicuta000 a răspuns:

Foloseste crema de protectie solara. Eu imi dau in fiecare dimineata cand ies din casa si nu ma bronzez niciodata. In plus lasa si o pelicula alba pe piele. Mie nu imi place si dau cu pudra peste
Cat despre albit, nu e asa simplu.

| TheGentleman a răspuns:

De ce nu încerci cu make-up?

| nyoentox2002 explică (pentru TheGentleman):

Că o să arat a gay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu contează ce culoare are pielea unui om. Dacă eşti bun, vei fi recunoscut, pentru că, în ciuda prejudecăţilor lor, oamenii vor alege întotdeauna ce e mai bun.

| LaviniuA a răspuns:

De asta zici ca nu ai succes la fete? Crezi ca doar tipii albi sunt atragatori sau ce?
Uite la mine a venit un livrator din India, negru mai rau ca un tigan. Nu mi s-a parut ca ar fi mai putin atragator decat un alb. Stii de ce?
Pentru ca zambea, se uita in ochii mei si era sigur pe el. Mi-a aratat ca e educat, pentru ca vorbea cursiv si era respectuos.
Tu te vezi cu ochii unui baiat, nu cu ochii unei fete. Daca intrebi o fata ce e atragator la tine, s-ar putea sa fii surpins. Nu poti sa intelegi atractia sexuala pe care o poate avea o fata, pentru ca esti baiat. (valabil si invers)
Pe langa asta personalitatea si cultura sunt foarte sexy big grin

Nu ai vreo boala de piele ca sa mergi la tratament. Dar te poti alege cu boli de piele in urma tratamentelor. Asa ca renunta la ideile fixe laughing

| LaviniuA a răspuns:

Daca tot o tii una si buna ca pielea e problema, muta-te prin Africa sau America de Sud.
Congo, Cuba. Nu o sa-si dea nimeni seama ca esti creol laughing Gasesti acolo negrese care sa te placa.

| vlllaaddd a răspuns:

Trebuie sa ai vitiligo

| Celestina003 a răspuns:

,eu mereu ma feresc de soare si nu ma bag in soare, si la mine in liceu era o fata, pielea ei devenea mai închisă vara si iarnă era mai deschisă dar in clasa 12 și-a revenit. ..nu ai cum sa devi alb dintr-o dată asta in timp, până atunci încerca să faci duș zi de zi... și mai încearcă si alte metode până când piela ta va deveni puțin mai deschisă măcar, dacă te-ai fi născut in alta țară nu cred ca ai fi simțit așa ceva, pentru că in alte țări locuiesc mai multe rase, dar suntem in Romania...

| Simpatic a răspuns (pentru Celestina003):

Asta cu dusul chiar da rezultate dar cand esti bronzat de la Soare sau pakistanez si nu ai avut banuti sa platesti apa acolo evident ca nici sapun happy

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Instant m-am gândit la Michael jackson când am citit dilema ta! Te sfătuiesc sa nu faci ca el.

| nyoentox2002 explică (pentru MAteiLaAjutat):

Michael Jackson era negru, eu sunt creol, e o diferență, eu vreau sa fiu pe fata și pe gat cum sunt pe burtă și picioare

| Turbo223 a răspuns:

Stiu ca undeva prin Korea lumea are o obsesie cu pielea alba si folosesc creme de corp si fata pentru albire doar ca au efecte adverse, riscuri, trebuie luate doar cu supraveghere sfatu dermatologului etc.nu recomand, ai o piele misto. Albul te face bronzat din cauza contrastului poti purta culori mai inchise daca nu ti place cum iti sta in alb tongue

| Drake21 a răspuns (pentru Turbo223):

Bine ca nu sunt si aliati toti aia din rasa galbena

| nyoentox2002 explică (pentru Turbo223):

Pai asta si fac, nu stiu dacă mă crezi, toate hainele mele sunt negrelaughingși știi de ce hainele albe mă fac să par mai negru? din cauză că se vede diferența, eu nu trebuie să îmi iau haine mai deschise decât pielea mea!

| andreeaeml1200 a răspuns:

Si daca ai pielea inchisa ce? Majoritatea din tara asta sunt așa. Mai nasol sa fi prea deschis/a, ti se zice ca esti prea alba, prea spalacita, caș, brânza, etc. Nu mai zic că exista pe langa asta si stereotipuri de tot rahatul. Vai ce probleme ai si tu acum

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Mai bine vezi-ti de alte probleme mai grave, nu de porcarii de genu, lumea oricum te va judeca indiferent de cum arati

| Corina3434 a răspuns:

Si Michael a incercat sa fie alb...

| nyoentox2002 explică (pentru Corina3434):

Eu vreau sa fiu mereu alb pe fata și pe gat cum sunt pe burtă și pe picioare

Răspuns utilizator avertizat
| Tekken33 a răspuns:

Numai prin vitiligo poți deveni alb, și pe mine ma deranjează dar nu am ce face, nu se mai poate modifica nimic. La multe dintre fete băieții creoli le plac cel mai mult.

| nyoentox2002 explică (pentru Tekken33):

Da,de asta nu am noroc la fete!

| Tekken33 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu de asta ci ca te subjuga băieții, ei au influențat fetele sa nu te placa fiindcă și fetele alea sunt deștepte ca un bob de orez,dar asta e lumea dacă mai mulți au o părere proasta despre o persoana justa sau nu si ceilalți o vor avea fără a cunoaște acea persoana personal. Băieții te fac cu ou zi oțet cu porecle jenante si fetele te desconsidera pe baza asta,însă daca nu le permiteai era altfel, te plăceau multe, dar ele se ia după aia care te înjosesc și discreditează, mai bine fii deștept și cunoaște o femeie nu o fata prăpădita care se lasă influențată de niște vorbe superficiale. Crede-ma ca și eu sunt asa și îmi merge bine pana sa nu am anumite probleme!
Găsești fond de ten care mai te poste deschide puțin cu doua nuanțe dai cu putina pudra sunt și creme care albesc dar temporar, pentru o zi! Nu ai ce sa faci, alții ar vrea sa arate ca tine, unii plătesc bani grei sa arate mai "bruneți"
Cine știe cum sunt fetele alea de acolo, mutate dacă poți de acolo, dacă stai in Huși e clara situația.

| nyoentox2002 explică (pentru Tekken33):

Pai eu cred că e posibil să mă deschid daca fac o depigmentare cu laser la salon, de exemplu cum naiba se face că mereu sunt alb pe burtă, gen noaptea aia pe care o am pe burtă să o am și pe față și pe gat, plus o înfrumusețare la salon as fi calumea

| Tekken33 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Și eu sunt mai alb pe burta si pe picioare și mama era la fel și la fata era mai dark.
Mai bine întrebi un dermatolog bun, dar nu cred ca mai poți schimba ceva, nu ești tu de vina ci mentalitatea unor oameni fără prea multa minte, unii dacă te vad mai colorat te baga în aceeași oala cu cei care fura sau dau in cap, fac rău lumii!
Și de ar fi posibil tot o sa faca mișto aia de tine se vor lega de altceva, cine nu te place nu te place nici alb nici negru nici bogat nici sărac.

| nyoentox2002 explică (pentru Tekken33):

Pai asta e adevărat că cum as fi tot degeaba, daca sunt sărac sunt văzut prost de ce bogați și dacă ești bogat, ai multi bani toți sunt invidioși pe tine!

| Tekken33 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Exact! Asa e lumea, îți găsește nod în papura din orice când nu te plac și îți pun și bete în roti sa îți facă rău cu orice preț, cu asa ceva se hrănesc ei, ogramada sunt asa pe toate străzile sunt bolnavi nu mai pot fi recuperabili, au numai venin în ei și ura. Dacă acum îți merge asa de rău să vezi cum va fi când îți va merge bine, e greu sa lupti de unul singur cu haita de needucați, și în orașele civilizate sunt o mulțime de oameni de genul dar acolo întrece orice limita.
Vor muri când te vor vedea fericit, fa sa ajungi în acel punct.

| darrio2007 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aici era problema ta, nu ca nu te placi pe sine.
Accepta-te asa cum esti, nu ai ce face. Fiecare pe lumea asta are perechea lui. Numai sa o cauti.

| Freya1 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sunt mulți ce au încercat astfel de proceduri,unora le-a ieșit, altora nu pentru ca o data cu trecerea timpului ia afectat și s-au imbolnavit.

Legat de faptul ca nu te plac fetele, cred ca e altceva la mijloc și fără supărare și cu sinceritate îți spun că, persoanele mai închise la ten asa par romi, sau chiar sunt.Deci nu prea deranjează culoare cât deranjează etnia.
Dar dacă tu ca om ești ok, o sa apară și fata potrivita ce va vedea dincolo de piele.

| nyoentox2002 explică (pentru darrio2007):

Cum pot alege sa mă accept daca toată lumea face glume rasiste!

| nyoentox2002 explică (pentru Freya1):

De asta urăsc să fiu închis la ten că sunt confundat cu un rom și eu nu sunt de etnie romă,oamenii de etnie roma îi cunoști de la o postă,uneori știi cum îți mai dai seama că unul e rom? după numele de familie niste exemple:Chiriac,Lila,Răducanu,Alexa, Torică, Leonte, astea sunt niste nume de familii de romi, și numele meu de familie e Lorenț și nu e nume de rom!

| Gabrielll3 a răspuns:

Astea nu-s gândurile tale desi tu crezi ca sunt.