| anonim_4396 a întrebat:

Cum se curată aparatele de epilare cu ceara? Si cum se face epilarea cu ceara?

6 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Despre aparat nu stiu sa-ti spun.

Cind te epilezi cu ceara calda acasa ( eu folosesc de la Karaver, cutii de 250 g, de la farmacie) urmezi pasii:

- incalzesti vasul cu ceara la foc mic ( se vinde in vasul ei metalic)
- cind ceara este calda ( nu fierbinte) si semi viscoasa incepi sa aplici cu spatula ( o lopatica de lemn), fisii de ceara pe piele in sensul cresterii firului de par.
- lasi 1-2 minute sa se usuce ceara local si tragi de fisie in sensul invers aplicarii.
- reiei operatiunea pentru toata suprafata
- daca a mai ramas par pe alocuri, mai aplici cite o fisie de ceara dar nu imediat chiar
- te dezinfectezi cu solutie dupa epilare de la Elmiplant sau cu spirt si unguent cu antibiotic Fluocinolon N
( depinde unde te epilezi).
- daca te epilezi ( si) pe picioare ai nevoie si de ajutor pentru zona din spate
- pe parcurs e posibil sa mai reincalzesti ceara daca s-a intarit prea mult

Succes!

| ottovintila a răspuns:

Poti incerca cu un ulei dupa epilat sau solutie de curatat ceara. Vezi aici: https://www.tpb.ro/62-uleiuri-dupa-epilat

| Sanziana00 a răspuns:

Daca iti cumperi de la magazin benzi cu ceara, vei gasi in cutie servetele imbibate cu un ulei. Dupa ce dezlipesti banda cu ceara te stergi cu servetelul.

| DeeaBear a răspuns (pentru Sanziana00):

Deci sa inteleg ca uleiul ajuta la indepartarea cerii ce nu s-a luat?

| Sanziana00 a răspuns (pentru DeeaBear):

Da happy.

| Ionela_Morar_1983 a răspuns:

Nicidecum nu trebuie folosit spirt după epilare. Nu mai dați sfaturi dacă nu sunteți în domeniu