| デイダラくん a întrebat:

Dau fundita! Voi fetelor, in cate zile imi cresc unghiile lungi daca tin u n tratament de la foltene(sau ceva de genu) e fruantuzesc...si in orice caz, fara tratament la 13 ani in cam cat timp cresc lungi casa pot sa-mi fac macar un french sau macar peste deget? urgent!

Răspuns Câştigător
| Suzy a răspuns:

Unghiile noastre pot avea de suferit daca avem o alimentatie nesanatoasa. Acestea trebuie ingrijite pentru a-si mentine frumusetea, iar regimul alimentar pe care il urmam isi poate pune amprenta asupra sanatatii unghiilor noastre.

Vitamina A se gaseste in legumele galbene sau portocalii (morcovi, dovleac, pepene galben, cartofi dulci etc.), in legumele verzi (broccoli, spanac) sau in produse de origine animala (ficat, unt, lapte si oua). Lipsa vitaminei A face ca unghiile tale sa se rupa foarte usor, sa-si piarda stralucirea naturala si sa creasca greu.

Complexul de vitamine B ajuta, de asemenea, la dezvoltarea unor unghii frumoase si sanatoase. Aceste vitamine se pot procura din diverse alimente precum banane, cartofi, ficat sau ton.

Vitamina C ajuta unghiile sa isi mentina aspectul sanatos si sa nu devina casante. Aceasta vitamina se gaseste in cantitati mari in citrice (portocale, lamai etc.).

Vitamina D si Vitamina E sunt si ele foarte importante pentru unghii. Vitamina D se poate obtine in mod natural prin expunerea la soare mai ales dimineata, dar si din anumite alimente precum: branza, ficat, somon si oua. Vitamina E se gaseste in legumele cu frunze (salata, spanac, varza) si in uleiul vegetal.

Calciul, care se regaseste din abundenta in lapte si branza, ajuta unghiile sa fie mai puternice si previne "uscarea" acestora. Alte substante benefice pentru frumusetea unghiilor sunt acizii omega-3, fierul, zincul si sulful.

In concluzie, nu uita sa mentii o dieta echilibrata care sa contina cat mai multe vitamine si minerale daca iti doresti sa ai unghii frumoase si sanatoase.

6 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

Tratamentul de la foltene este foarte bun, stimuleaza in mod eficient cresterea naturala a unghiilor, le fortifica si le face mai rezistente, unghiile iti cresc cam in 3 saptamani chiar lungiwinkingiar fara tratament la varsta ta creste in 2-3 saptamani pentru french mai mic, pentru french mai mare cam intr-o lunabatting eyelashessincer mi-e imi cresc in 2 saptamani cat unghiile false foarte mari insa le am moi si nu prea le las prefer unghiile false, la mine orice tratament nu prea are beneficiihee hee

daniela
| daniela a răspuns:

Daca nu ti le rozi cam intr-o luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sfat: Pune intr-un bol micut apa oxigenta si stai cu degetele 15 min dupa pune intr-un vas mai mare apa calda si sapun si te speli bine bine pe maini si mai stai 5 min acolo dupa pui intr-un vas mijlociu apa calda si stai 20 min cu mainile acolo prima data ti se curata unghiile de mizerie a doua oara iti indeparteaza porii iar a treia oara iti cresc unghiile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi ii simplu sa nu ti le rozi si cresc lungi in cam 2-3 luni si depinde cum ti le intreti...

Răspuns utilizator avertizat
| krystyana_3130 a răspuns:

Cam o luna tongue