| Sara2 a întrebat:

De 4 ani de zile ma epilez cu lama si au inceput sa imi creasca "tepi" asta ma refer in zona chilotului vorbesc strict de acea zona, mi-am cumparat epilator si ma doare in draci si daca reusesc sa smulg cateva fire, curge sange din acele "puncte", am incercat benzile de ceara rece le-am incalzit in palme si nu smulg, crema epilatoare nu imi epileaza parul si acum nu stiu ce sa mai fac deoarece parul creste a 2 zi, cu ce ma sfatuiti sa ma epilez? sad
daca merg la plaja azi....maine dimineata iar trebuie sa ma epilez

10 răspunsuri:
| missReckless a răspuns:

Buna.
Eu folosesc crema depilatoare de la Farmec, pe care o las sa actioneze 10 minute. Poti folosi si spuma de ras - fiind conceputa pentru barbati, indeparteaza firele de par mai aspre. Daca parul nu se indeparteaza cu un burete, atunci poti folosi si lama de ras peste acea crema.

| Adela2 a răspuns:

Buna! Greseala pe care ai facut-o tu este aceea ca te epilezi cu lama, si inca de 4 ani! Daca te epilai cu epilatorul inca de prima data, evitai pe viitor acei "tepi". Chiar daca la inceput doare pe parcurs te obisnuiesti dar depinde daca poti suporta sau nu, insa depinde si de sensibilitatea pielii. Din moment ce te epilezi cu lama de atata timp si radacina firului de par e mai puternica nu vei rezolva nimic cu ceara in momentul de fata. Te sfatuiesc sa il lasi sa creasca putin si sa continui de azi inainte sa te epilezi doar cu EPILATORUL! In acest fel iti smulge firul de par din radacina si aceasta se va slabi in timp. Cred ca e singurul mod in care poti rezolva aceasta problema. Succeshappy

| luniii a răspuns (pentru Adela2):

Daca ii da sangele are pielea foarte sensibila si eu ma epilez de 4 ani cu epilatorul pe picioare si inca imi mai da sangele uneori deci nu e chiar asa simplu, mai ales in zona aceea.

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Da ce fel de crema folosesti?

| Sara2 explică (pentru Bambicuochiiverzi):

Am incercat veet, farmec, eveline si so skin soft

| tubica a răspuns:

Pai ceara calda sigur e buna...dar poate ar trebui sa mergi la salon sa ti-o faca ca la cartewinking asta in cazul in care nu esti rusinoasa.Dar intr-adevar cu aparatul doare foarte rau.

| andaioana123 a răspuns:

Pai ai putea sa mergi la salon sa te epileze acolo. E cel mai sigur, si primele fire se vad numai dupa 2 saptamanihappy Poate crezi ca e jenant sa mergi la salon sa te epilezi "acolo" dar e cea mai sigura metoda. Si in timp sa stii ca subtiaza radacina firului de par, si nu iti va mai creste asa "tepos". Iti va creste mai subtire. Sper ca am fost de folos.

| aniitaa a răspuns:

Incearca cu ceara calda, nu rece.

| lake a răspuns:

Si eu am la fel si am facut baie. am stat in vana cu apa calda 1ora si ceva dar tot calda cand se racea apa o incalzeam iar si se inmoi radacinile si m-am epilat dar am fost fara haine pe mine gol golut si acum imi pun gillet stau 5 min si ma epilez si imi merge parul ca si inainte.

| gabu16 a răspuns:

Sincer asa fac si eu tot cu lama..si raman tot la lama.big grin deoarece exact cum ai spus si u:"ma doare in draci si daca reusesc sa smulg cateva fire, curge sange din acele "puncte""