| Sara2 a întrebat:

Voi cu ce va epilati pe picioare sus in zona chilotului? eu nu stiu ce sa mai fac, cand ma epilez cu ceara sau epilator curge sange vreo juma de ora din toate "punctele" de iritatie care raman nu maizic ca imi vine sa urlu de durere, iar daca ma epilez cu bigu, creste a 2 zi...a 2 zi deja se vad firicele, ce ma sfatuiti sa fac?

15 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Patesti asa pentru ca ai radacinile prea groase. mergi la un salon sa te faci cu ceara, la primele 2-3 sedinte o sa iti mai curga sange, dar din ce in ce mai putin, depinde cet de grava e problema. Dupa o sa fie totul ok

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Păi singurele alternative pe care le mai ai sunt asemănătoare cu cele pe care le-ai menţionat în întrebare:
¤ epilatorul electric.
¤ benzile cu ceară rece Veet.
¤ crema depilatoare.
Te sfătuiesc totuşi să le încerci, poate cine ştie, suporţi mai bine un epilator decât ceara, sau benzile cu ceară rece decât cea fierbinte.Crema are şi avantaje şi dezavantaje:
- nu te doare;
- se aplică foarte uşor;
- hidratează,vindecă;
- îţi lasă pielea foarte fină în prima zi după ce ai folosit-o, chiar şi în a doua.
Însă:
- părul creşte rapid la loc;
- te poate irita, depinde de ce fel de cremă foloseşti şi de tipul pielii tale, poate fii o cremă bună şi scumpă şi tot să te irite;
- o să cam arunci banii folosind cremele depilatoare, sunt destul de scumpe şi se termină cam repede.
Încearcă-le pe toate şi vezi care metodă îţi prieşte cel mai bine.

| Sara2 explică (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

La epilator electric si la ceara rece m-am referit

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru Sara2):

Ah,scuze,nu am citit partea cu epilatorul.

| Sara2 explică (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

Nu face nimic iti multumesc, o sa urmez sfatul cu crema, sa vedem ce iese

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru Sara2):

Dacă nu merge cu crema, zic să consideri şi ce a zis @AriannaAri, adică să mai insişti cu epilatul cu aparat sau ceară. Durează mai mult, e mai econom, şi cu timpul părul ţi se răreşte şi subţiază.

| crissa20 a răspuns:

Eu ma fac la salon( epilatul inghinal cuprinde si acea zona:*)

| AriannaAri a răspuns:

Daca te epilezi in continuare cu epilator sau ceara pielea ta, pana la urma, se va obisnui si nu vei mai avea acele probleme. Cum a spus si @PinkPanther, ai radacinile prea groase pentru ca inainte, poate, te-ai facut cu lama sau crema care ingroase atat firul de par cat si radacinile.
Eu iti recomand sa continui sa te faci cu epilator sau crema sau sa "apelezi" la un salon, in niciun caz sa nu incepi sa folosesti lama, crema sau alte prostii pentru ca inrautatesti doar situatia.
Bafta!

| pynnk a răspuns:

Incearca cu crema veet sau de la farmec

| sellyz a răspuns:

Ioai sa nu mai faci din astea ca sa te iriti si sa te infectezi ca poti face puroi. poti foarte simplu sa iti pui crema depilatoare si sa te faci cu lama.stiu ca nu tine mult dar este mult mai practic.si daca ai lama buna nu ai cum sa te iriti.incearca sa vezi cat de bine e. funda?

| rosalinda985 a răspuns:

Sincer,eu folosesc Venus le ador firma, incearca o data si apoi, cred ca o sa imi dau funda

| i0ana a răspuns:

Eu personal folosesc lama de ras happy cea mai practica metoda, dar am noroc ca mama natura ma inzestrat cu mai putin par si nu f des. Acum eu nu cred ca e inestetic chiar daca creste putin. Poti sa te razi o data la vreo 3-4 zile sau poti incerca o alta varianta..Am prietene care merg la salon pentru epilare cu ceara. Nu e f scump si am inteles ca nici foarte dureros si e comfortabil dupa. Mai noua e epilarea cu zahar, si mai putin dureroasa. Alegerea e a ta happy

| adelinaa_4646 a răspuns:

Pai poti sa te epilezi cu crema...^.^

| ukuu a răspuns:

Poii! Parerea mea e sa te faci cu aparatu.Dar du-te la un supermarket si vei gasi o solutie dupa epilare. Miroase urat dar e de ajutor! In aceeasi situatie am fost si eu! Bafta!

| Zuzylixy a răspuns:

Eu ma epilez cu bigul, dar poti incerca cu crema depilatoare chiar daca miroase urat zic eu. e ok