| DaciaRomania a întrebat:

De ce foarte mulți băieți/bărbați doresc sa poarte barbă?

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o moda, adusa in Europa de (migrantii) arabi.
Daca porti barba, poate avea (sau nu) avantaje, dar si dezavantaje.
La fel este la moda si tatuajul si multe alte obiceiuri.
Peste 2-3 decenii se vor mira tinerii de aceste obiceiuri.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca este in trend. Unora le stă bine. Dar altii parca sunt niste sperietori. Mai ales ca barba trebuie ingrijită permanent.
Personal, nu imi place acest trend.

| DaciaRomania explică (pentru darrio2007):

Nici mie nu îmi place deloc

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa para mai maturi decat sunt in realitate.
In orice caz, depinde de fizionomia fetei, de inaltimea omului si evidnet de culoarea pielii, ca unii sunt total respingatori sau chiar ridicoli cu barba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le este lene sa se barbiereasca

| sierra1 a răspuns:

E și ăsta un trend. O să treacă și el

| Drimmero a răspuns:

Pentru a arata mai bine, o barba aranjata si ingrijita iti ofera o fizionomie simetrica impreuna cu o tunsoare potrivita formei fetei, asta e marele avantaj al purtarii parului facial, plus de asta te maturizeaza la fata. Purtarea barbii are si dezavantajele ei, daca nu o ingrijesti o sa arati ca un boschetar, dupa un timp incepe sa irite tenul si dupa ce o dai jos vei avea diferite iritatii, bubite care vor trece dupa barbierit. Mie unul imi placea sa port barba inainte, o tineam si 3 saptamani dar nu am o barba prea deasa, n-am fost inzestrat de la mama natura cu o barba deasa si de la un timp prefer sa o dau jos saptamanal pentru ca imi creste aiurea, daca ar fi crescut uniform as fi lasat-o dar mai rau imi irit fata degeaba, prefer s-o dau jos sa fiu cat mai fresh si tenul sa fie cat mai fin + de asta ca ma intinereste.

| ReddY25 a răspuns:

Asta e moda smecherilor rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Îi arată mai matur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cică arata mai masculin, dar un aspect cam costisitor. Când am văzut cât costă întreținerea bărbii, cu șampoane, uleiuri, aparat de bărbierit de contur. Pentru ca nu poți folosi orice, in caz contrar exista riscul de apariției a mătreții. Sau sa mergi la bărbier, nu deloc ieftin. Mai ieftin este un aparat de ras Gillette flexball și un gel de ras. Am stat o luna fără sa ma bărbieresc si aveam niște mâncărimi de îmi venea sa iau pielea de pe față, apoi sunt pasionat de ciclism si eventual sa iau casca pentru ciclism fara breteaua de fixare sub bărbie. Câte fire de par nu am smuls cu acea bretea, nu ai tu idee. Nu prea e nice ca mereu sa strângi din dinți pentru ca breteaua de fixare casca smulge firele de par, apoi mâncărimea pe care ți-o da barba ( cică asa e la început, pana te obișnuiești). Dar pana atunci te face cu nervii, cel puțin eu nu am rezistat.

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că-i avantajează.

| 120bulevard a răspuns:

Barbat este insusit de la cuvantul "barba" fara diacritice din latina care inseamna, barba.
Unora le sta chiar foarte bine cu barba si inspira un caracter mai rafinat, masculin, elegant, feroce si serios, insa mai sunt si motive evolutive la mijloc, femeile prefera barbatii cu o barba scurta, de cateva saptamani, s-au facut niste studii care atesta ca barbatii cu acest tip de barba sunt mai masculini si atragatori decat cei barbieriti. Barba este un simbol al masculinitatii si al verilitatii in lume, in concluzie, daca ai ocazia sa cresti o barba frumoasa si iti permiti sa o ingrijesti, nu o da jos pentru ca iti va sta mai bine asa.

Răspuns utilizator avertizat
| AndresDarie2000 a răspuns:

Pentru că așa doresc ei. Mai ales cum e moda asta de acum cu "lăsatul bărbii".

| Drimmero a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Gresiti. Barba nu e moda de acum, nu s-a dat startul purtarii ei abia acum, inca din cele mai vechi timpuri barbatii purtau barbi de diferite lungimi, e o caracteristica tipic masculina care s-a propagat din generatie in generatie, inainte nu exista lama de rasa sau frizeriile unde sa ti-o aranjezi, acum doar sunt mai ingrijite barbile.

| AndresDarie2000 a răspuns (pentru Drimmero):

Bineînțeles că moda asta e din cele mai vechi timpuri. Dar eu m-am referit că abia acum generația tânără "conștientizează" de lăsatul bărbii. Chiar eu i-am întrebat pe unii de ce își lasă barbă, iar 90% din ei mi-au răspuns: "Că așa e moda și chiar vreau să par matur!"

În ziua de azi tinerii se iau după societate, asta am vrut să scot în evidență.

| neprihanitul a răspuns:

Este un trend. Exact cum a fost si moda emo acum 10-15 ani cand toata lumea era emo (pana si manelistii) doar fiindca asta era moda atunci.
Periodic apar diverse persoane publice, staruri, influenceri care poarta barba si toti ceilalti considera ca este cool asa. Fie ca ii zici Lumbersexual sau cum vrei sa ii zici daca ma intrebi pe mine tot neingrijiti arata cu toate ca in mod paradoxal sunt unii care stau la salon ore intregi ca sa trateze barbile alea si sa le dea cu uleiuri si tot felul de solutii sau sa le scurteze.

| Alpha00 a răspuns:

Există mai multe motive pentru care bărbații doresc să poarte barbă. Unele dintre aceste motive pot include:

Aspect masculin - Barba poate fi asociată cu masculinitatea și poate ajuta un bărbat să arate mai puternic și mai robust. În unele culturi, barba este considerată un semn al maturității sau al înțelepciunii.

Aspect estetic - Pentru unii bărbați, barba poate fi o modalitate de a îmbunătăți aspectul fizic. Poate ascunde imperfecțiunile pielii, cum ar fi cicatricile sau acneea.

Economie de timp - Bărbații care poartă barbă pot economisi timp în fiecare zi, deoarece nu trebuie să se bărbierească sau să aibă grijă de barba lor în fiecare zi.

| Andrei684858484 a răspuns:

Sa fie șmecheri si barosani

| valistef a răspuns:

Pt ca pentru multe femei e un semn de virilitate, le place barba. Sotia mea ma prefera cu barba.