| AliceAnnnnna a întrebat:

De ce toată lumea prefera pielea neagră?
Am primit un mesaj pe Facebook și mi s-a întâmplat de 2 ori asta:
"Ești drăguța, păcat ca ai pielea albă și îți strica tot aspectul fizic".
"Păcat ca ești albă ca nu îți ies trăsăturile in evidentă."
Și mereu s-au făcut glume despre mine ca sunt smântânoasa, ca arat ca fantoma Caesper.
Ultima oară când am primit genul asta de mesaj ma făcea fraiera ca îmi pierd tinerețea aiurea și nu ma duc la solar și păcat de trăsăturile mele.
Cum scap de genul acesta de piele?
Vreau și eu o piele la care sa nu se holbeze lumea mirata crying
Problema e ca oricât de mult stau la soare sau solar ma fac roz și îmi apar coșuri din care îmi curge sânge maxim, atât.

Răspuns Câştigător
| YnaAlina a răspuns:

Hey, mi-am facut cont doar pentru ca sa iti raspund la intrebare.
Pielea mea e foarte alba si din cauza asta am fost subiectul de gluma a multora de cand am fost mica.
Radeau toti de mine, si imi puneau te miri ce nume. De la Casper, la vampir, si ziceau ca sunt moarta.
Chestia asta m-a facut sa imi urasc pielea si sa ma urasc pe mine. La scoala doar asta auzeam, chiar si dupa adolescenta.
Am inceput sa merg la plaja si la solar. Problema e ca pielea mea nu se innegreste, doar se face rosie si se arde.
Acum am 30 de ani, si am riduri premature din cauza expunerii prelungita la soare si solar. Daca as putea merge inapoi in timp si schimba ceva, as face-o. Dar nu pot, asa ca vreau sa te rog asta:

Nu-ti face griji de ce spun altii despre tine. O sa ajungi la o varsta la care nu o sa te intereseze ce cred altii. Cine te place, te place asa cum esti si pentru cum esti.
O sa ajungi sa iti iubesti pielea alba, pentru ca e un lucru care te caracterizeaza. Odata ce ai ajuns sa accepti acest lucru, te vei simti mai bine in pielea ta.
Toti suntem diferiti, si asta ne face speciali. Sper din tot sufletul sa te ajute comentariul meu, sa nu ajungi sa faci greselile pe care le-am facut eu pentru a multumi diferite persoane.

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este adevarat, nu toata lumea prefera pielea alba!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Am observat ca mereu esti jignita de unii si de altii, nu i baga in seama, oamenii sunt rai, invidiosi si batjocoritori, tu nu ai niciun defect dar ei i ti gasesc 1000, esti frumoasa asa cum esti, nu trebuie sa te schimbi datorită lor, tu trebuie sa fi multumita cum esti si ceea ce esti, nu cum ar vrea altii sa fi, tu ai viata ta nu a altora, tu asa te ai nascut cu pielea albă si frumoasa nu trebuie sa i ti doresti sa scapi de ea, tu trebuie sa te accepti asa cum esti, nu stiu daca in aceasta poza esti tu, esti foarte frumoasă, statul excesiv la soare produce cancer, deci nu te lua după toti prostii si toate proastele care nu stiu altceva decat sa te jigneasca, blocheaza i ignora i nu le mai da atentie si importanta unor nimicuri, tu fi mindra de tine asa cum esti si incearca sa numai pui la suflet ce zic niste oameni răi. Sanatate multa si numai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa ai o prietena care te uraste si aceea si-a facut un cont fals dupa care iti trimite toate porcariile astae, ca sa te necajeasca. Crede-ma, baietii nu ar face asa ceva, ca nu-s interesati sa faca glume pe seama ta, eventual ti-ar face avansuri pentru sex.
In principiu, femeile cu pielea alba sunt mult mai ravnite decat cele cu pielea neagra, fiind considerate superioare rasei negre.
Asa ca, nu mai pune botul si nu mai raspunde la mesajele primite pe FB, fiindca sunt venite 100% de la una sau 2 "prietene" care in fata te pupa si in spate rad de tine.
Pune-ti contul de Fb pe "privat" si nu vei mai primii cereri si mesaje de la toti nenorocitii.
Tu trebuie sa fii cam prostuta, daca nu poti sa intelegi ca pielea alba este cea ravnita si nu trebuie sa scapi de ea, dimpotriva. Lumea se holbeaza la prostie, nu la pielea alba sau bronzata.

| Drimmero a răspuns:

E o cretinitate sa vrei sa scapi de pielea ta doar pentru ca niste idioti te judeca dupa asta. E ca si cum te-ar judeca ca ai o alta culoare la par, sau ochii de alta culoare. Fiecare persoana e unica prin trasaturile astea, n-ai ce sa le ceri astora din generatia Facebook, sunt prea prosti pentru lumea asta. Sa te duci la solar? Ai idee ca risti sa faci cancer de piele? Unii pur si simplu sunt inconstienti, fac pariu ca aia care ti-au spus au undeva la 17-18 ani maxim, doar ei mai gandesc asa. Aia e pelea ta si n-ai ce sa faci, zi merci ca esti naturala si cel mai mult fii multumita ca esti sanatoasa (daca esti), aspectele astea sunt irelevante. Nu preferam toti pielea neagrea, adica eu nu prefer nicio etnie, rasa, culoare, daca ma atrage ma atrage pur si simplu, nu i-as cere nimanui sa-si schimbe pielea ca altfel n-o mai plac, asta e ceva ce m-ar depasi

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Avand in vedere celelalte intrebari... nu ma mir ca ai si astfel de prieteni care fac referire la pielea ta.

Dar ca raspuns, NU, nu ai de ce sa scapi, nu ai ce sa faci si solutia ar fi sa realizezi ca oamenilor normali si cea mai mare parte din populatia Pamantului, nu este influentata in acest sens de culoarea pielii.

Daca cineva te placea si voia sa fii altfel, asta este... cauta colectivul "normal" in care sa traiesti, nu toti ciudatii care vor doar o culoare de piele :/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Si cine ti-a reproșat?
Arabii, sri lankezii, indienii? Sau ăia de prin Kenya?hee hee

Lasă-i să moară de necaz. Ăia mor de ciudă că nu se albesc.
Pentru tine, dacă te deranjează atat de mult aspectul facial, foloseste un fond de ten mai inchis la culoare, decat culoarea pielii.

| Freya1 a răspuns:

Nu prefera pielea neagra, preferă pielea normală, sau cel mult mai creola pentru ca e mai atrăgătoare vizual.Sincer nici mie nu imi place pielea ca brânză, pare gretoasa fara hate.
Dar acum asta nu inseamna ca toata lumea o sa aiba gustul meu si nu o sa te mai placa nimeni niciodată.

| Emma30555 a răspuns (pentru Freya1):

Dacă ești frumoasa nu contează ca ești bruneta sau blonda. Unii prefera blondele alții prefera brunetele. Și eu sunt mai bruneta, când eram mica îmi doream sa fiu blonda, îmi plăceau păpușile Barbi când am crescut am fost mulțumită asa cum sunt normal. Cred ca persoanele care suferă ca sunt ori prea albe ori prea brunete ar trebui sa aibă grija la machiaj și se rezolva în mare

| zurick a răspuns:

Ești așa frumoasă, ai un ten luminos, o culoare de păr superbă ( aș vrea să ajung la ea )
Dacă ipotetic cineva nu te place așa, dă-l naibii, că nici nu e de tine. De ce ai vrea să fii cu toți idioții?
Îmi dau seama că te-a afectat bully ingul, dar tu ești singura care poate spune stop.
Casper e drăguț chiar ^^
Solarul e toxic. Vrei cancer pentru niște idioți? Acceptă-te așa cum ești. Pielea de porțelan mi se pare așa frumoasă, nu am avut așa ceva, dar aia e ^^

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu mai asculta ce spun toti prostii si mai ales, toate invidioasele
mie imi place pielea alba, PE BUNE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde trăiești? În România doar la mișto ai primi aceste comentarii laughing Una e să nu fii palid, alta e să fii negru. Poate spun doar să nu fii palidă, să ai ceva culoare în obraji, nu să fii neagră. Ție nu ți-ar sta sta bine neagră deoarece tot restul trăsăturilor nu se potrivesc(culoarea părului, a ochilor, forma feței). Nu așa merge. A fi negru nu inseamnă doar a avea pielea neagră, e vorba de multe trasaturi.

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

Eu am pielea foarte albă spre galben. Nu știu de ce, așa sunt eu. Și pielea asta albă îmi scot in evidentă venele din fata și pare ca nu am gene fiind gri la culoare

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Piele galbenă am și eu laughing Iar din poza ta sincer nu mi se pare nimic ciudat, asta dacă ești aceea. Poate de la lumină, nu știu. Dar dacă așa arăți tu eu chiar nu aș avea niciun fel de problemă. Concentrează-te pe ce poți schimba, nu pe ce nu poți schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeie. n-ai treabă cu aspectul... fi de treabă și vei găsi pe cineva. Am văzut întrebările tale pe TPU și toate au legătură cu corpul. Nu te mai gândii la asta.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti abia in clasa a IX-a si i te adresezi cu "Femeie!"?!
Fii si tu mai delicat in exprimări.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Mersi de sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii. Majoritatea vedetelor sunt vopsite blonde pentru ca asta e idealul nostru de frumusete de ceva ani. Daca erau negresele la moda, faceau coada la solar

| troleibuz a răspuns:

Ai o imaginatie bogata.

| UnDiavol a răspuns:

Eu spun sa nu pui la inima și suflet ce spune idioți îia fără viața sunt ofticați tu nu ești așa cum spune ei fi fata deșteaptă și nu-i bagă in seama lăsai sa zică ce vrea ei lăsai sate judece cât vor ei tu nu ești așa cum spune ei

Vreau sa fiu sincer cu tine și să-ți multumesc ca mai făcut sa râd mai scot dintr-o stare care eram la pământ mai făcut sa rad mult am să-ți zic părțile mele favorite

Fantoma Casper)))) smântânoasa ))) am ras ca un nesimțit ce sunt îmi cer scuze dar am vrut sa fiu sincer cu tine mersi ca mai făcut sa râd multumec mult

| UnDiavol a răspuns:

Îmi cer scuze Aliceana ca am râs mersi mult tin din nou chiar mai ajutata enorm adineaura multumec frumos și vreau sa zic ca am ras la ce spuneai ei nu de tine nu am nimic cu tine sa stii nu am nimic cu nimeni mersi mult

| tonyc7 a răspuns:

In poza pe care o ai, nu arati deloc a avea pielea albicioasa sau a suferi de albinism. Deci arati absolut NORMAL!
Cauta pe google sa vezi cum arata cu adevarat oamenii care au acaesta problema si nu mai baga in seama toate prostiile pe care ti le spun unii si altii!
Si chiar si acei oameni care arata mai diferit pot duce o viata normala si fericita atata timp cat sunt sanatosi si cred in Dumnezeu!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Ti-am vazut intrebarile...Degeaba esti frumoasa daca n-ai toate tiglele pe casa.

| Whitesnake99 a răspuns:

Nu e combinatie cu solarul si statul la soare. In 20 de ani o sa regreti. Traim in era in care poti schimba aproape orice la corp dar in cazul pielii nu cred ca exista ceva care sa te fereasca pe termen lung de eventuale boli si sa iti dea si rezultatul dorit. Asta e viata. Persoanele cu o piele foarte deschisa nu se pot bronza, doar se inrosesc cum spuneai si tu. Trebuie sa inveti sa te iubesti asa cum esti. Din fericire, pentru aproape orice altceva exista operartii, totusi, traim vremuri bune dpdpv medico estetic.

| Hutzy95 a răspuns:

Nu trebuie sa fii cum vor altii, fii asa cum vrei tu sa fii. Daca tu esti cea din poza ta de pe TPU chiar esti o fata draguta si frumoasa si nu merita sa pui la suflet tot ce iti spun altii de rau. Cine te vorbeste de rau este invidios sa stii, acela care isi bate joc de tine este genul de om care are ciuda pe tine pentru ca esti o fata frumoasa.
Cine ti-a spus ca iti pierzi tineretea aiurea a spus-o sa te faca sa suferi, dar nu trebuie sa pui la suflet nimic, toate invidiile celorlalti nu trebuie sa le bagi in seama. Tu pari o fata curajoasa, puternica si stii ce vrei de la viata. Nu te lasa invinsa, cine nu te suporta acela e invidios pe tine. Tu trebuie sa le arati celor care te critica ca nu iti pasa de criticile lor. Capul sus si mergi inainte, ai toata viata inainte, tineretea ti-o petreci cum doresti, nimeni nu te opreste. La un moment dat vei gasi si baiatul potrivit, stii cum se spune. Nu te descuraja mergi inainte si totul va fi bine

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Numai rasisti ce merita executati nu pune la suflet il voi trezi pe Hitler curand sa ii extermine

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Stai liniștită, dacă ești alba îți spun că nu ești bronzata, dacă ești bronzata auzi că nu ești alba.n ai cum
Iubește te tu pe tine, mereu se va găsi cineva sa se ia de un "amănunt", crede mă
Crezi că pielea ta se simte bine vazandu-te că nu o iubește și îți dorești să o schimbi laughing) gândește te

| LimitBreaker a răspuns:

Foloseste protectie pentru piele. Esti mai sensibila. Oamenii care-ti zic asta de obicei sunt trolli si de obicei e aceeasi persoana care are mai multe conturi si face asta intentionat ca stie ca te deranjeaza.
Eu din contra, prefer fetele care sunt mai albe, mai ales ca nici eu nu sufar soarele (eu nu am probleme, dar ma bronzez repede si devin negru in 30 de minute).
Foloseste creme speciale si evita soarele. Esti okay, nu e nimic in neregula cu tine. Problema cu Facebook-ul e ca acolo orice incompetent isi da cu parerea. Nu il lua in serios. Eu mi-am sters contul acum 2 ani ca imi pieredeam timpul aiurea cu tot felul de oameni toxici.
Pe net pe toti ii vezi ca se iubesc si sunt perfect dar ii cunosteam si in realitate si erau oameni jalnici care-si bateau copii, care erau nefericiti, aroganti, invidiosi. Pe net toata lumea arata doar binele si frumosul.
Tu ai grija de sanatatea ta si nu te lasa pacalita de troli care doar vor sa-ti faca rau.
Nu te du la solar, nu sta mult in soare si foloseste crema protectoare. Nu e deloc sanatos precum zice lumea.
Soarele e sanatos si il recomand, dar nu cand e canicula si nu sa stai cu orele. Tu ca ai pielea alba esti afectata mai rapid de razele lui. Hidrateaza pielea si foloseste protectie solara.
Vezi ca si mancarea poate influenta culoarea pielii.
Nu uita ca sanatatea ta e mai importanta si sa nu ajungi sa folosesti prostii gen bronz artificial, care e destul de toxic pentru piele.

| LG280 a răspuns:

Sigur vei gasi pe cineva care sa te placa asa cum esti! Parca se numeste albinism problema despre care vorbesti. Se manifesta prin lipsa unui pigment din piele, care te impiedica sa te bronzezi!