| georgianacas a întrebat:

De ce uni oameni nu cred in dumnezeu?big grinwinkingsad

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

O sa dau un raspuns mai atipic, cum nu am mai dat pana acum.
Unii oameni care se declara credinciosi(crestini) doar de imagine/fatada/ochii lumii/interese financiare si/sau materiale, sunt MAI RAI decat ateii declarati!
de ce? Simplutongueentru ca Dumnezeu iubeste foarte mult SINCERITATEA.si condamna foarte rau FARISEISMUL si IPOCRIZIA.
Ori un ateu care este atent si se preocupa sincer de nevoile aproapelui sau ESTE MAI VALOROS INAINTEA LUI DUMNEZEU decat un asa-zis crestin care este indiferent/individualist/superior fata de aproapele sau.
("si IUBESTE pe aproapele tau ca pe tine insuti"zice Domnul...)

14 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca sunt atei.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Eh...intrebarea ta acum este mai apropiata de adevar... da, unii oameni nu cred in Dumnezeu...ci in ei! Cred ca pot face orice...ca banii sunt totul pentru ei. Chiar si ateii sunt mai rezonabili, crezand in ceea ce este rational, palpabil... fata de falsii credinciosi, care se lauda cu cat au dat la biserica, ce acte caritabile au facut...in schimb, comportamentul lor nu este demn de un crestin.Alti oameni care nu cred in Dumnezeu sunt cei care cred in puterea banului si se vand lui... una este sa ai bani multi obtinuti prin munca si alta sa faci orice sa castigi bani, prin orice mijloace.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Pentru ca un miliard si dintre ei s-au nascut in Orientul Mijlociu si cred in Allah, pentru ca alt miliard si de oameni sau nascut in India si cred in zeitatile hinduse, altii s0au nascut in locuri precum Africa, China, etc si cred in zeitatile locale.
Altii pur si simplu prefera sa creada doar in ce vad si se bazeaza pe logica si ratiune. In acest caz factorul dumnezeu iese din calcul.

| Ben. a răspuns:

Unii cred in principii si valori mai palpabile.altii cred ca exista totusi ceva bun pe pamantul asta, dar refuza sa-i dea chip si nume. sper sa serveasca de raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De uni oameni cred in Dumnezeu:pentru ca sunt,, obligati'' de mici sa creada in tampeniile din Biblie, pentru ca majoritatea crede asa ca,, ce eu sunt altfel sa nu cred'' si pentru ca le-a fost lene sa citeasca Biblia si au ascultat doar interpretarea incompleta a profesorilor, preotilor etc., pentru ca nu au o gandire critica prea dezvoltata iar ideea unui creator bun ce le asigura un loc in rai este foarte comoda.
P. S.:Si daca religia crestina este adevarata sansele sunt sa ajungi in iad...hahaha...
Eu nu cred pentru ca Biblia nu e un o dovada prea valida, prefer stiinta unde este nevoie de foarte multe dovezi pentru ca o ipoteza[asta e DesignulInteligent] sa devina o teorie, Dumnezeul ala din Biblie e paradoxal [stie tot dar trebuie sa verifice ce a creat, e iubitor dar omoara oameni nevinovati pentru a da un ex. si pentru ca designul lumii nu e atat de inteligent pe cat se spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca acei oamne au un IQ mai ridicat. Exista chiar un studiu facut pe aceasta teorie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca acei oamne au un IQ mai ridicat .Exista chiar un studiu facut pe aceasta teorie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unii oameni pot fi buni cu semenii lor fara a le fi frica de cineva atotputernic pentru ca sunt satuli de sarlatani care incearca sa controleze masele prin intermediul religiilor big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt indeajuns de inteligenti ca sa isi dea seama ca nu exista asa ceva. religia in esenta a fost creata pentru a manipula masele, iar cu trecerea timpului a capatat o vasta amploare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unora li sa-u intamplat multe lucruri rele si asa si-au pierdut increderea...big grin.bine asta e parerea meawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu cerd in dumnezeu? pentru ca omul a evoluat in timp...de asta...

| darcalex a răspuns:

E foarte simplu deoarece ei nu cred in Dumnezeu iei cred in DIavol(Iuda)sadde asta

| semida a răspuns:

Credinta este o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad si care nu pot fi palpabile... omul nu va fi niciodata multumit cu ceva ce el totdeauna va crede ca este imaginar! De e sa nu avem o speranta vie in Dumnezeu ci sa credem in acest pamant care este numai desertaciune! Totul este goana dupa vant!

| bulgakov a răspuns:

De ce sa creada? Ii obliga cineva?
Fiecare om este liber sa aiba credinta sa.Intr-un zeu, in mai multi zei, in el insasi sau chiar sa fie ateu.