| Ruxyana a întrebat:

De ce unii oameni nu mai cred in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| lara7 a răspuns:

Doarece necrezand in El nu li s-au intamplat lucruri surprinzatoare, miraculoase, magice...deci nu au nici o dovada pe pielea lor ca exista... dar Dumnezeu exista.si ne-a dovedit tuturor asta dandu-ne viata, aer, apa, hrana, fara El toate acestea nu ar fi posibile... Dumnezeu este un sprijin pentru toata lumea...Lui te rogi, ii spui durerile si va fi mereu langa tine si mereu vei avea o a 2 sansa... cei care nu cred in El...nu am nimic cu ei, dar ar fi bine sa mai treaca din cand in cand la biserica si sa vada ca exista...este spre binele lor...

26 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Eu am o alta intrebare... oare oamenii care nu cred in Dumnezeu de ce se casatoresc si isi boteaza copii la biserica si nu mai spun ca pe mortii familiei ii ingroapa in cimitir, nu inainte de a apela la un preot/trimisul lui Dumnezeu pe Pamant/ si a-l trece pe acesta, pe ultimul drum tot pe la bisertica?

nony
| nony a răspuns:

De ce unii oameni au crezut vreodata in Dumnezeu? thinking

| maryana5 a răspuns:

Doar Dumnezeu stie raspunsul.

Janina
| Janina a răspuns:

Din nou, aceasta imensa si inca nedescifrata problema!
pe fiecare dintre noi, viata ne-a primit altfel, toti ne-am lovit de probleme mai grele sau mai usoare. Daca unii am gasit alinarea in rugaciune si credinta fara de Cel de Sus, o mare parte din noi refuza sa creada ca acolo este cineva care detine toata puterea si nu ii ajuta!

Toti avem acelasi Dumnezeu si in sinea noastra cred ca toti credem in el, fireste cu semnele noastre de intrebare!

| Ruxyana explică:

Dan daca spui ca nu exista dumnezeu tu cum ai fost creatlaughingdin mainute cum cred unii oameni lipsiti de dragoste fata de dumnezeu?

| Artemiss a răspuns:

Acei oameni care nu cred in Dumnezeu sunt de obicei niste persoana care se considera ghinioniste, care au multe probleme...si faptul ca nu primesc ajutor de nicaieri incep sa creada ca nu exista Dumnezeu... dar eu consider ca odata ce traiesti...si poti sa te bucuri de ce El a oferit, El exista...doar ca ajuta atunci cand este cazul... Daca am putea sa ne bucuram din orice atunci am vedea ca exista doar ca noi suntem prea nesatui si nu ne bucuram niciodata cu ce avem...

| Gregory a răspuns:

Buna! Felicitari pentru intrebare! La cat mai multe. Eu am un raspuns scurt: pentru ca, din pacate, unii au uitat de EL. Mai multe detalii despre o discutie aprinsa pe care am deschis-o si eu pe acest site aflii accesand acest link:
http://www.TPU.ro/......at-doamne/

| alexdop21 a răspuns:

E simplu, cred ca si eu ma numar printre ei, deja termenul religie, din punctul meu de vedere, e mult prea bizar, si nu prea cred in vorbe, mai bine tin vrabia din mana decat sa sper la cioara de pe gard! Puterea fiecaruia nu cred ca consta intr-o entitate ci in psihicul sau si in automotivatia

| alexdop21 a răspuns:

Am observat ca la fiecare discutie deschisa despre Dumnezeul vostru cei care spun ca nu exista, ca nu cred, ca nu l-au vazut, ca nu l-au simtit niciodata iau stupid, la intrebarea asta am luat eu si laurentiu, de ce? Pentru ca voi nu pupati icoana. Daca Dumnezeu ne-a facut, ne-a lasat pe pamant de ce ne-a dat optiunea asta de a indoi de existenta lui? Sa vada cine ajunge in rai si cine ajunge in iad? laughing Tare asta, daca eu si inca 12 insi iti spunem ca sunt cel mai bogat om din lume, facem si o carte despre asta, tu o crezi? raised eyebrows

| danutza a răspuns:

Deoarece atunci cand dau de rau spun ca degeaba exista Dumnezeu pentru ca nu iau ajutat cu nimic dar cand dau de bine nu spun nimicwinking

| Swabia a răspuns:

@laurentiu... bun, procesul a inceput odata cu aparitia oxigenului si a apei, dar apa si oxigenul cum au aparut?
Asa cum unii oameni cred in Dumnezeu, ceilalti cred in necredinta lor.

| Alex >D a răspuns:

Pentru ca s-au desteptat...

| Alex >D a răspuns:

Stupid. ba chiar de 2 ori am primit. bai m-am ferit dar acum o zic pe fata : astia cu religia. popii... "credinciosii astia ". bah sunt niste inapoiati. inculti si batuti soarta! cand ti s-a demonstrat cum s-a facu Pamantu' si cum au aparut oamenii o mai tii cu D-zeu... dzeu masii de aici numai tampiti si inculti! tocmai d-aia la biserica vedeti numai babe. mosi. oameni senili happy
$@L

| Alex >D a răspuns:

Mai uitati-va si voi la un documentar ma... cum am fost facut? simplu! spermatozoizi lu ' tata s-au unit cu ovulu' de la mama. si gata embrionu'! ce mama dracului e asa greu de inteles cum s-a creat Pamantu '. sau cum au aparut oamenii...

| viki a răspuns:

Probabil ca unii i-au cerut ajutorul, s-au rugat si ei cred ca Dumnezeu nu i-au ajutat.straight faceAsta nu e adevarat, Dumnezeu ne ajuta pe toti.

| metonst54 a răspuns:

Pt ca au inceput sa puna cat mai multe intrebari logice nu religioase
+ nu exista suflet and afterlife, avem doar 1 viata si dumnezeu si sufletul exista doar in mintea noastra nu si in realitate
asa cum se stie imaginatia umana te da pe spate

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Nu stiusad

| . a răspuns:

Pentru ca lumea are mintea ingusta si inchisa si nu intelege ca pentru Dumnezeu nu exista timpul, ceea ce inseamna ca El nu poate sa fie chiar atat de "pretutindeni" cum minte Biblia, care e o carte scrisa de oameni si care exista in mai mult de 500 de versiuni cum de altfel si icoanele sunt chipuri cioplite tinand in evidenta faptul ca nici una nu e 100% leita cu alta. Si sa tinem cont ca sunt doua feluri de crestini: 1) Babele care merg la biserica, fac matanii, pupa icoane, iar acasa dracuie si blestema pana nu mai au aer si care asteapta ca D-zeu sa le salveze sufletele, si 2) Cei care beau, fumeaza, nu merg la biserica, injura, dar care nu-l tin pe Iisus pe post de scut, nu pretind sa ajunga in rai chiar daca cred in Dumnezeu si care isi ajuta si dusmanii la nevoie. Sunt doua tipuri de crestini: cei care cred in D-zeu cu cuvantul si carora le e "teama" de "mania Domnului" ceea ce e un mare bullshit tinand cont ca D-zeu nu e rau si n-are de ce sa-ti fie teama de El, si mai sunt aceia care cred in D-zeu cu sufletul si care-L considera tovarash, care nu se tem de El si care sunt in stare sa-si apere credinta cu arma in mana pe frontul de lupta, nu prin rugaciuni si prin mersu' la slujbe.

| Andraa_3088 a răspuns:

In primul rand credinta e in suflet, se crede cu sufletul si cu ochiul mintii. Cand sufletul se "urateste", credinta este acoperita de alte sentimente (ura, sete de razbunare, regrete.). Oamenii nu mai cred in Dumnezeu pentru ca de foarte multe ori religia este confundata cu istoria (sau cu altceva). Traim intr-o epoca in care dispare credinta, intr-o istorie ce evolueaza logic spre progres. In care presupunem ca evolutia istorica nu duce neaparat la o treapta superioara de dezvoltare, ci dimpotriva inregistreaza regrese inexplicabile catre epoca precivilizata, catre epoca barbara. De aceea este bine sa meditam mai mult ca oricand la istorie, dar fara nicio iluzie, eliberand-o de orice transfigurare.

| Andraa_3088 a răspuns:

Alexdop21. Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege. De ce crezi ca exista "rau" pe pamant? Ca sa stim sa ne ferim de el. Sau de ce crezi ca exista tristete? Ca sa stim sa pretuim fericirea. E simplu, si mie mi se pare stupid ce spui pentru ca eu cred. Iar tie ti se pare stupid ce spun eu, pentru ca nu crezi.

| laurentiu_9029 a răspuns:

Sa mai crezi si in secolul 21 in dumnezeulaughing Erau vremuri cand lumea era analfabeta si credeau in orice dar acum... Inca nu imi vine sa cred cata lume mai crede in asa ceva.

| laurentiu_9029 a răspuns:

@Elena...Pai ai vazut tu atei care sa isi boteze copii, sa faca cununia religioasa sau sa fie ingropat prin intermediul bisericii?

| laurentiu_9029 a răspuns:

Roxyprincesss...Este un proces mai complex.Nu e asa cum ne-a invatat un creationism la scoala, cate putin doar sa nu ne prindem noi cum sta treaba.Nu s-au transformata sa ca printr-o minune din maimuta in oameni.Procesul a inceput din ziua in care pe Pamant a aparut oxigenul si apa. Cu ajutorul lor s-au putut crea molecule din care au evoluat mici insecte si avand conditii necesare cresterii ele au evoluat in animale si mai marete pana la oameni. S-au trecut prin sute de generatii de insecte, animale pana sa se ajunga la om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu mai crd nici in parinti dapoi in dmz toti sunt niste prosti alex_killerul89

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu o sa spun cateva motive: 1. E mult prea ireal cum ca ar exista o alta lume care sa se imarta in Rai sau Iad.
2.Nu exista nicio dovata ca ar exista
3.Atunci cand te rogi nu te ajuta cu nimic ci doar vorbesti singur/a
Eu demult am incetat sa cred deoarece fara dovezi nu pot crede nici ceea ce este evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sh eu fac parte din aceiasi categorie...nu mai cred ca mi s-au intamplat multe lucruri rele sh urate.sh daca d-zeu ar fi existat, nu mi s-ar fi intamplat asa...