| Upz0r3 a întrebat:

Deci sunt alb la piele...si mereu cand am vrut sa ma bronzez...m-am ars direct..nu sunt nici foarte alb si nici nu am folosit vreodata o crema de protectie. Ce crema ar trebui sa imi iau? Ce factor si cum/cat/cand sa stau la soare? Cat tine un bronz?

3 răspunsuri:
| ஐKatsu a răspuns:

6 ore de prajire laughing
bai foloseste crema de soare si stai cat vrei u la soare smug

| NoBodyByMe a răspuns:

Deci,in principiu cu cat ai tenul mai deschis cu atat factorul de protectie UV de la crema trebuie sa fie mai mare.Cand te duci la plaja trebuie sa te dai cu crema de mai multe ori, nu doar cand ajungi ci si dupa ce intri in apa sau te stergi cu prosopul.La soare ar trebui sa stai de la 8 dimineata si sa plec in jur de ora 12, dupa ai putea sa revi pe la 16.Bronzul tine in functie de tenul tau.Da factor ar trebui sa intrebi la farmacie, si sa.i explici farmacistei ce se intampla cand stai la soare si ea va sti exact ce factor iti va trebui.

| TheBlackSwan a răspuns:

Din cauza cantitatii mici de melanina din corp te arzi la soare, asa sunt toti oamenii cu culoarea parului sau a ochilor deschisa. Daca nu ai folosit pana acum o crema cu protectie solara si vrei sa ai un bronz frumos, de vara aceasta ar trebui sa dai o fuga intr-un super market si sa iti cumperi o crema cu SPF cat mai mare; de preferat 30 sau 50.Aceasta crema de preferat este sa o apilici cu o jumatate de ora de a iesi din casa si sa o reaplici pe parcursul sederii la plajawinking.Nu trebuie aplicata in cantitate mare, doar suficienta cat sa-ti ungi tot corpul cu ea. Bronzul depinde de zona in care faci plaja si de cat de tare te bronzezi.