| Ирина19 a întrebat:

Din ce cauza se electrizeaza parul? Nu mai stiu ce sa-i fac, mi-am schimbat si pieptenele dar oricum se electrizeaza, ce sa fac? mai ales cand imi prind bretonul sta bretonul electrizat, sa-l dau cu ceva spray de par ca sa stea bine si frumos?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Codruta a răspuns:

Electrizarea este o problemă dacă ai părul foarte fin, lung sau ondulat. Iarna cu arât mai mult, pentru că porţi haine sitetice şi căciuli, iar trecerea de la cald la frig şi invers agresează părul care îşi pierde astfel strălucirea. Deşi nu există o soluţie pentru a rezolva definitiv problema electrizării părului, sunt câteva trucuri pentru a-l îmblânzi:

- Nu-l pieptăna prea des pentru că structura firului de păr se deteriorează. Foloseşte un piepten de lemn sau o perie din păr natural. Obiectele de coafat din metal sau materiale sintetice electrizează părul.

- Foloseşte un balsam la fiecare spălare pentru a ordona firele rebele. Cel mai bine este să foloseşti un balsam fără clătire sau să aplici o cremă specială după spălare.

- Foloseşte o dată pe săptămână o mască reparatoare care hrăneşte firul de păr.

- Foloseşte un şampon nutritiv. Hrănit cum se cuvine, părul se electrizează mai greu.

- Nu usca părul prin frecare cu prosopul pentru că se electrizează şi mai tare. Dacă îl usuci cu foehnul, ţine-l la distanţă de scalp şi setează-l la cea mai mică treaptă pentru ca aerul să nu fie prea fierbinte. Cel mai bine ar fi să-l laşi să se usuce în mod natural sau să foloseşti un foehn care degajă ioni negativi şi împiedică electrizarea părului.

- Nu folosi produse pentru îngrijire care conţin alcool. Acestea usucă şi mai tare părul.

- Masajul capului stimulează circulaţia sângelui şi secreţia de sebum. Astfel, părul va creşte mai sănătos.

Ce mai poţi face:

Special pentru vârfuri: aplică seara câteva picături de ulei de măsline pe vâtrfuri şi spală părul dimineaţa. Va avea un aspect mai îngrijit.

După ce te-ai coafat, pulverizează puţin lac de păr. Firele vor fi mai disciplinate.

5 răspunsuri:
| ciufiXXXXXX a răspuns:

SUPER-SIMPLU...inainte sa te piepteni pune PUTINA apa pe perie-piaptan, nu iti va mai staoh go on...

sper ca te-am ajutat:*:*

Funda?puppy dog eyescrying(... te rog frumos de totpuppy dog eyes

| Bibutzu a răspuns:

Un corp se electrizeaza in momentul in care se face. un fel de "frecare". ex cel mai clar este al taw. pieptenandu-te cu un piepten ( repetand o actiune pe un corp ) adica pe par...parul se obisnuieste cu aceea actiune si de aceea se ridika ( electrizeaza) sfatul meu este sa folosesti o masca de par naturala ( miere cu ulei de rikin). succes. funda?

| Cami30 a răspuns:

Il poti umezi inainte sa iti prinzi parul:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza umiditatii de afara