| alexutza222 a întrebat:

E adevarat ca daca te razi pe picioare ti se va ingrosa si indesi parul nedorit?

17 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Din pacate este adevarat.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, e adevărat.

| alexutza222 explică (pentru OnuOnulică):

Mersi, vorbiti din experienta? Tocmai am facut asta...

| OnuOnulică a răspuns (pentru alexutza222):

Da, vorbesc din propria experiență.

| R0R0 a răspuns:

Da, din păcate.

| Florentina9210 a răspuns:

Da. Cea mai buna metoda este crema depilatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tai aia creşte, nu se îndeseşte, doar se îngroaşă.

| RorySan a răspuns:

Da asa-i.
Cel mai bine folosesti crema epilatoare.

| Lola05 a răspuns:

Nu se îndesește, nu se îngroașă. Astea sunt prostii.
Ideea e că dacă te razi pe picioare, părul nu va mai crește de la zero, cum e când îl smulgi, ci "vârful" firului de păr va fi chiar locul de unde a fost tăiat. În mod normal, când un fir de păr crește de la zero, apare mai întâi un vârf fin, subțire, pentru ca mai apoi, pe măsură ce crește, firul să se îngroașe mai tare. De asta apare falsa impresie că părul ar crește mai gros după ce e ras.
Stai liniștită, lama nu provoacă apariția de fire noi. Dacă ar fi așa, oamenii cu chelie s-ar rade de câtea ori și ar scăpa de probleme.

| DanielaFD a răspuns:

Da, este adevarat. Ti se ingroasa firul si iti creste mai repede. Asta se intampla oricui, nu ai ce sa faci.

| alexutza222 explică (pentru DanielaFD):

Daca nu suport crema depilatoare sau ceara e vreo solutie ca sa nu raman cu blanita?

| IoanaIonuca a răspuns (pentru alexutza222):

Ar mai fi epilatorul, care doare mai rau decat ceara laughing Sau sa mergi la salon.

| alexutza222 explică (pentru IoanaIonuca):

Si la salon ce tehnica aplica? Doare? Cat costa aproximativ?

| IoanaIonuca a răspuns (pentru alexutza222):

Ceara sau mai este cu zahar, despre care am auzit ca nu este la fel de dureroasa ca si cea cu ceara. Acum depinde de la salon la salon pretul.

| Lola05 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

E la fel de dureroasă, dar e naturală și pielea se reface mult mai repede după epilare. Plus că nu provoacă alergii, cum fac alte produse similare din comerț.
E și foarte ieftină. Eu făceam din 2 cești mici (cum sunt alea de ristretto) de zahăr, 1/4 ceașcă apă și 1/4 ceașcă zeamă de lămâie, fierte 7-8 minute la foc mediu. Din ceara rezultată mă epilam pe mâini, picioare, axile.
Dar de durut doare la fel ca orice altă ceară. Dar doare mult mai puțin decât nenorocitul de epilator laughing) Și smulge muuuuult mai eficient.

| blaa01 a răspuns:

Nu e adevarat..depinde de corpul tau si de cat de repede iti creste parul.

| CuldaCosmin a răspuns:

Da, deorece este la fel ca barbieritul la barbati firul ti se ingroasa pe zi ce trece!