| camiitsu a întrebat:

Fac genoflexiuni de vreo saptamana, cate 20 pe seara, in cat tipm o sa fac muschii la picioare? credeti ca e de ajuns doar genoflexiuni?

13 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Eu cred că o să fie de-ajuns, dar nu te aştepta la rezultate rapide. Fă o pauză, mai fă 20, mai fă o pauză, mai fă 20, câte poţi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, er fi bine, pentru inceput. In timp diverifica exercitiile! Iata si un site care te va ajuta:
http://www.youtube.com/watch?v=vmjamnqrblg
Mai cauta si tu pe google.com exercitii! Succes!

| DjZen a răspuns:

Incearca alergare si ciclism eu asta fac si o sa ai niste muschi la picioare foarte fermi asta te asigur

| Cosmin86 a răspuns (pentru DjZen):

Nu chiar, alergarea si ciclismul sunt exercitii cardio, pentru slabit, nu sunt pentru muschi. Pentru muschi sunt cu totul alte exercitii, cu greutati mari si repetari putine.

| DjZen a răspuns (pentru Cosmin86):

Si la ciclism tu cand pedalezi la pedale nu faci muschi asa este nu? Mie asa mia recomdata si antrenorul sa fac si ciclism

| Cosmin86 a răspuns (pentru DjZen):

Faci prea putin fata de un antrenament cu greutati mari si repetari putine, la ciclism slabesti, faci rezistenta, nu muschi, nu am vazut niciun ciclist cu muschi.

La picioare muschii se fac cu antrenamente de genul ( 1 ora ) :

- genuflexiuni cu haltera pe umeri, 3 serii
- impnis la presa, 3 serii
- extensii la aparat, 3 serii
- flexii la 2 aparate, 3 serii fiecare

si gambe :

- ridicari pe varfuri cu haltera pe umeri
- ridicari pe varfuri stand jos, la aparat cu greutati
- impins din varfuri la presa

La toate MAXIM 10 repetari / serie, cand poti mai multe, maresti greutatea.

Pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, nu distanta.

| DjZen a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu vreau sa iti arat sau sa ma provocilaughing dar de la ciclism am niste gambe destul de definiti si la pulpe la felwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru DjZen):

Orice slabanog e definit, asta inseamna definire : arderea grasimii care acopera muschii, cu cat arzi mai multa grasime, cu atat esti mai definit.

Ciclismul este un sport de tip CARDIO ( google it, sa vezi ce inseamna ), si este pentru slabire si definire, NU pentru masa musculara.

Nu te provoaca nimeni, te vad in poza ca esti firav. Poate intr-o zi o sa faci exercitii speciale pentru muschi si o sa vezi diferenta.

| DjZen a răspuns (pentru Cosmin86):

Poza este veche facuta si eu nu cred ca team jignit cu ceva sau team facut gras sau altceva ok

| maryus24 a răspuns:

Muschi la picioare se fac mai greu, doar genoflexiuni te ajuta dar putin, trebuie mers la sala si lucrat la picioare daca acol vrei sa dezvolti bft

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Incearca sa ai un programel mai complex in care sa introduci si fandari in fata lateral in spate, si la fiecare antrenament care il faci incearca sa te intreci pe tine insati, adica la fiecare antrenmanet sa mai faci cu 1 in plus la fiecare exercitiu, si vei avea rezultate.
Andrei Lucian Rusu antrenor fitness si culturism(id:instructor.personal)

| DeeaAndreea92 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=tbhSsFrBIjc
Astea le fac de 6 luni si sunt foarte mandra de cum arat. In prima luna sa faci exercitiile astea odata la 3 zile, dupa o luna faci odata la 2 zile si dupa inca o luna faci in fiecare zi cate 8 minute. Nu o sa regreti :*

| evaziv a răspuns:

Uite un mic sfat : In fiecare seara cand nu ai ce face iesi la o alergare prin oras.Cumpara-ti un aparat de alergat daca nu vrei sa fugi pe afara.Nu manca gras.Fa un pic de fitness.