| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, aproximativ 154 cm si sunt cam slab :/. De vreo saptamana m-am apucat de un "antrenament" : in fiecare dimineata si seara fac cate 20 de flotari si cate 10 abdomene. Mie mi se pare ca mi s-au mai dezvoltat muschii, dar voi ce credeti, sunt folositoare aceste exercitii? big grin

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ti se pare.

| dann03 a răspuns (pentru neutrino):

Deci sunt folositoare?

| soloangel01 a răspuns (pentru dann03):

Ti se pare ca intr-adevar au crescut, oarecum. Daca nu ai mai facut pana acum exercitii ei au stat degeaba(in muschi sunt un fel de canale care se umplu cu sange cand incordezi muschii). Acum ca ai mai umplut din canalele alea micute, au mai crescut putin.Pentru varsta ta iti sugerez sa faci tractiuni la bara.Te ajuta sa cresti putin si dezvolta muschii spatelui si mushii bratelor. Daca vrei si pentru abdomen incearca sa stai atarnat de o bara si sa ridici genunchii in sus.Trage si de bara aia, ridica-te in sus...winking

| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei muschi fa un antrenament adevarat, nu prostia aia.

si in niciun caz "in fiecare zi"

| NDC12 a răspuns:

Nu,nu sunt folositoare. La 14 ani nu o sa iti creasca muschii, mai ales cu cateva flotari si 10 abdomene.