| anculita a întrebat:

Hei! am o intrebare, -dau fundita- nu stiti daca oja acrilica sau oja pe baza de apa se poate folosi pe unghii naturale, daca da, imi puteti spune unde gasesc de cumparat (online)

1 răspuns:
| BiancaE a răspuns:

Principala diferenta dintre gel si acril este modalitatea de intarire a materialului. In cazul gelului se foloseste lampa UV pe cand acrilul se usuca in aer liber. Ambele variante se folosesc pe unghia naturala, cu tips sau la construirea unghiilor. Unghiile false cu acril este cea mai veche metoda pentru a crea unghii lungi, insa acesta are in compozitie un lichid numit monomer care are un miros puternic si un pic toxic, nefiind recomandata inhalarea lui in cazul folosirii pe termen lung. Eu una recomand sa te duci la un salon unde sa-ti faci manichiura cu gel, este mult mai sanatosa si foarte frumoasa. Trebuie sa o refaci o data cam la 3-4 saptamani si iti pot face niste modele inedite. Poti sa o aplici direct pe unghia scurta sau lunga. Sper ca am ajutat.