| rosewater a întrebat:

Hei, aveti idee de ce imi tot raman semne dupa cosuri DESI nu le ating niciodata? Efectiv, nu storc, nu ating cu degetul, cu nimic cosul cat e pe fata, apoi trece de la sine si vad o pata in locul unde a fost...e frustrant, macar daca le storceam stiam o treaba, ca e vina mea si ca trebuie sa ma abtin. Dar asa... Ce pot face? Mersi!

13 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Foloseste protectie solara zilnic. Pentru pete ar trebui sa incepi niste exfolieri chimice acasa dupa ce te documentezi cu mare atentie. Trimite mesaj useritei sareinochi pentru un sfat bun.

| rosewater explică (pentru alina2k18):

Folosesc deja un exfoliant chimic de la The Ordinary, cu AHA si BHA. Protectia solara e la ordinea zilei. Dar tot imi raman petele astea...

| alina2k18 a răspuns (pentru rosewater):

Poate vor trece, cu multa rabdare. Incearca si Paula s Choicewinking

| Furnicuta000 a răspuns (pentru rosewater):

Cam ciudat daca raman asa perioade intregi. Ai grija cu exfoluantii chimici, deja zona e sensibila. In plus daca folosesti exfoliant neaparat zilnic ar trebui crema hidratanta si crema cu spf 50.
Mai bine ar fi sa iti recomande un medic aceste lucruri, totusi e vorba de fata ta.

| rosewater explică (pentru Furnicuta000):

Folosesc exfoliant chimic o data, maxim de 2 ori pe saptamana, iar SPF-UL de 50 de la LaRoche Posay. Folosesc si crema post expunere la soare. Chiar consider ca fac ce trebuie, dar voi consulta un dermatolog. Prima oara cand am fost la dermatolog mi-a dat antibiotice si eu am luat, dar eram mai micuta si prostuta si gata sa fac orice sa am ten curat... nu as repeta.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru rosewater):

Daca esti adolescenta mai mult ca sigur ai acnee din cauze hormonale. Asa am fost si eu, la 18 ani cand s-a incheiat pubertatea am scapat. Si am folosit tot ce era pe piata atunci pentru acnee.

| Furnicuta000 a răspuns:

Un cos nu poate sa dispara pur si simplu, e normal sa ramana pete, iar petele dispar si ele.

| rosewater explică (pentru Furnicuta000):

Dar nu imi dispar aceste pete... adica nici la 2 saptamani, sa nu mai zic ca sunt unele care stau de vreo 2 ani pe fata mea.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru rosewater):

Te referi la pete sau cicatrici? Cicatricile acelea ca niste gaurele sau in piele se datoreaza faptului ca acele cosuri s-au infectat si e foarte greu sa scapi de ele, necesita tratamente la medic cum ar fi peeling chimic sau filling.

| rosewater explică (pentru Furnicuta000):

Nu sunt gauri in piele. Sunt niste pete pe piele, ca niste cerculete de culoare mai inchisa, dar nu sunt reliefate. E doar ca si cum as face eu cu carioca:suprafata e neteda, dar e colorat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, care sunt produsele pe care le folosesti in rutina tenului tau, de cate ori pe saptamana si in ce perioada (dimineata/pranz /seara )?

| Letitia98 a răspuns:

Semnele se datorează coșurilor destul de serioase. Și eu am aceeași problema. Folosește un ulei de cocos care va duce la dispariția acestora

| rosewater explică (pentru Letitia98):

Mersi. Dar uleiul de cocos este comedogenic sad nu pot pune pe fata