| Meryem027 a întrebat:

Hei, fetele! In ce consta machiajul vostru si ce produse folositi?:*

Răspuns Câştigător
| Pinky_4803 a răspuns:

De obicei, cand ma duc la scoala folosesc rimel si creion de ochi. Rareori folosesc fond de ten.
Dar cand vreau sa ma machiez frumos, pentru ocazii speciale, la asta ma pricep ceva mult mai bine.

-Folosesc un sapun gel pentru fata ca sa curete porii

-Crema hidratanta(este foarte important sa folosim o crema hidratanta inainte de a a plica produsele cosmetice)
-Corector (in zonele de sub ochi, zonele rosii(la nas, gura), semne de nastere, bubite, cosuri, etc.)
_ Apoi aplic fondul de ten (am unul de la Flormar MAT Touch cu Vit-E, a costat 35 de lei dar merita pretul, sunt foarte bune cosmeticele de la flormar), de obicei cu degetele pentru ca topeste fondul de ten caludra emanata de degete, sau pentru un look mai natural folosesc pensula pentru fond de ten, cu miscari in zig-zac
-Dupa ce a intrat in piele fondul de ten, imi evidentiez usor sprancenele cu creion de sprancene in noanta parului meu. Atentie daca esti blonda nu folosii creionul de ochi negru, ca sa-ti conturezi sprancenele. Arata foarte fals si aiurea.
- Apoi iau un pe pensulita un fard foarte deschis la culoare, foarte apropiat de alb, sau chiar alb si il aplic sub sprancene si la inceputul ochilor, este foarte important sa aplici acest highliter, arata foarte profesional si deschide mai mult ochii.
-De obicei folosesc 3 culori pentru degrade. Arata foarte frumos. Incep cu prima culoare spre ex (maro deschis sau chiar bej )utilizez chiar la inceputul ochiului, apoi tot pe pleoapa mobila, in continuare folosesc un maro foarte iluminatmdupa care la sfarsit folosesc un maro, cel mai inchis. Este foarte important sa intindem bine excesul de culoare, in sus sau lateral. Depinde cum va sta bine.
-Urmeaza tusul, sau creionul de ochi.
- Arcuim genele cu clestele
- Apoi rimelul, eu folosesc un rimel rezistent la apa, la fel si tusul, pentru ca nu se stie cand poti lacrima, sau plange...
- Apoi buzele, un ruj nud, roz sau usor maroniu depinde...
-Peste ruj ma dau cu un gloss
-Apoi blush-ul. Daca ma duc in club, sau altundeva, seara folosesc blush ceva mai strident. Daca nu, la lumina zilei un blush roz, piersicuta. Aplic blushul pe pometi, in timp ce zambesc.

Cam atat...nu sunt experta sunt la inceput. Vreau sa urmez un curs de make-up artist, insa nu stiu de la ce varsta se poate incepe si costurile...

Sper ca v-am fost de folos ^^ bye bye

10 răspunsuri:
| overdose90 a răspuns:

Am multe cosmetice(ca toate fetelewinking ), dar machiajul meu de zi cu zi costa intr-un fard sau doua(adica imbinate), creion dermatograf(nu neaparat negru, dar o culoare care se potriveste fardului), si bineinteles mascara si lip gloss nude.

Fond de ten nu folosesc chiar in fiecare zi, doar cand am timp sau am prea multe imperfectiuni pe fata.

| Anileda a răspuns:

Rimel
Si un pic gloss.

| aиdяaaa●• a răspuns:

Fond de ten, pudra si rimel(uneori), blush, balsam de buze/glossbatting eyelashes

| chocolattee a răspuns:

Eu evit sa ma dau cu fond de ten, pudra, perle. etc. bine in cazul in care este nevoie da, folosesc. fond de ten am avut de la maybelline. Pudra de la Avon, machiajul meu in general e foarte natural, adica dermatograf sau tus + rimel + gloss sau balsam de buze cu putina culoare big grin. Te sfatuiesc mai bine sa-ti iei produse mai scumpe dar care stii ca sunt de calitate decat lucruri ieftine si care iti pot afecta pielea. te pup:*

| noname_9826 a răspuns:

Buna!happy...eu folosesc creionul negru pentru ochi, gloss-ul, fardul de pleoape si cam atatbig grin

| tinkerBELL_2566 a răspuns:

Fond de ten(MAX FACTOR), creion (maybelline), blush(avon), glos(alix avien)

| ellastupidlove a răspuns:

Fond de ten, creion negru sau colorat depinde, creion de sprancene, rimel, fard si putina pudra love struck

am mai multe dar astea le folosesc mai mereu :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fond de ten calmantwinking
fard de peoplewinking
rimel SuperShock`smug
creion smug
si un luciu` happy
dar al tau?
:*

| ANNAx44 a răspuns:

Creion

Rimel

Corector pentru cearcane happy

| Andra_2100 a răspuns:

Eu folosesc fond de ten, dar nu tot timpul, fard de pleoape(uneori), rimel si gloss tongue Cu cat esti mai naturala, cu atat mai bine!