| Cristinaaa57 a întrebat:

Hei fetelor. de cate ori pe saptamana se aplica masca pentru par? dar cea pentru ten? spuneti-mi si mie niste masti pentru par pe timp de vara incercate de voi.

2 răspunsuri:
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Daca te referi la masca de par din comert, cea care inlocuieste balsamul si chiar ajuta mai mult, o aplici dupa fiecare spalare dupa ce te samponezi si o lasi 15-20 de minute, apoi clatesti cu apa calduta spre rece.Mastile home-made, depinde de timpul tau si de tipul tau de par, dar si de cate ori pe saptamana te speli pe cap.In general, o data pe saptamana e suficient sa o aplici si sa o lasi o noapte inainte de a te spala, dar daca poti, fa-o si de 2 ori pe saptamana.Sunt bune si mastile naturale,hidrateaza parul, il fac mai stralucitor si il hranesc, dar functioneaza doar pe parul normal si uscat, daca parul e ars si deteriorat nici o masca nu il va face sa isi revina, poti sa o aplici si in fiecare zi.Masca ti-o faci tu, poti inventa tu diferite combinatii, dar le poti gasi si pe net de la diferite fete care au incercat.Eu iti recomand(si multe fete au incercat, poti gasi si pe net, iar cantitatile variaza in functie de compozitie si de lungimea si desimea parului tau)
-2 linguri de miere de albine
-1/2 linguri de apa distilata(dar daca nu ai, poti folosi si apa plata)
-2 linguri de ulei de masline extravirgin(dar poti de asemenea folosi si alte tipuri de ulei cum ar fi cel de argan, si cel de cocos)
-2 fiole de vitamina A uleioasa.

Din nou,cantitatile le mai modific tu,cat sa iti iasa o compozitie ok,usor de intins pe lungimi si varfuri(nu pe radacini si scalp,mai ales daca e gras). Ingredientele,la fel, le m schimbi, mai poti adauga tu ceva, sau sa schimbi de exemplu uleiurile, sau chiar sa folosest 2-3 tipuri odata. Aplica masca bine pe tot parul, si las-o peste noapte cu capul infasurat intr-un prosop.Intr-adevar,face parul mai moale,mai matasos, chiar ajuta.Dar, asta nu te scuteste de a folosi o masca din comert oarecare, pe care o gasesti in orice hiper-market hidratanta, sau macar un balsam.Mastile nu fac minuni, e important sa tunzi periodic varfurile, nu neaparat la 2 luni cum se exagereaza, dar 1 cm-2cm la 6 luni e suficient, mai ales daca folosesti feon, placa sau te vopsesti.Varfurile despicate nu pot fi reparate in nici un fel de nici un produs.Toate produsele care promit asta,sunt doar minciuni, inca nu s-a inventat aceasta minune(din nefericire).La fel, conteaza si alimentatia, iar afirmatia,, Frumusetea vine din interior" aici chiar isi are rostul.De obicei starea noastra de sanatate ne transimte primele semne prin intermediul parului, a unghiilor si a pielii.

| toleagiulia a răspuns:

Pentru par de 2 iar pentru fata 2-3 happy asa le plic si eu si imi merge super cu ambele :*