| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei, îmi poate recomanda cineva o masca/crema pentru puncte negre buna? Care le poate scoate chiar de la prima utilizare?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu există așa ceva. du-te la cosmetică și după întreții cu acid salicilic ca să nu-ți apară altele. citește despre introducerea și utilizarea acidului salicilic

| Adry05 a răspuns:

N-o asculta pe dobitoaca de anastasia, scrubul de față, mai ales mălaiul e prea violent pentru piele, pielea se exfoliază cu acizi nu cu substanțe abrazive. ea vorbește din revistele ei de la chioșc cu 2 lei scrise de unele cu la fel de multe cunoștințe în dermatologie ca ea

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de creme sau masti ca sa scoti punctele negre, ci de 2 linguri de malai, apa calduta si sapun.
Clabucesti fata foarte bine si introduci varfurile degetelor in malai, dupa care le pui pe fata. Incepei cu fruntea si cobori pe tample, pe momenti, la baza nasului, pe nas, barbie si orbrazi, cu miscari usoare, circulare.
Atentie, nu se ating ochii si pleoapele.
Curatarea mecanica a pielii, cu apa calduta, clabuc si malai, duce la scoaterea din proii pielii, a punctelor negre, care sunt de fapt, praf amestecat cu transpiratie si grasimi ale fetei.
Amestecul acesta cu maia, scoate automat punctele negre su curata porii foarte bine de toate impuritatile. In cazuri rare, cand este un punct negru mai incapatanat si nu iese, dupa curatarea cu malai, va iesii f usor, cu degetele.
Dupa terminarea curatarii, fata se spala cu apa calduta si se sterge prin tamponare, cu un prosop curat si pufos.

Procesul asta este folosit de sute de ani de femei, cu succes.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna! Practica aceasta agreseaza foarte tare tenul. happy leacurile babesti trebuie sa ramana in urma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

De fapt, practica asta a ramas in picioare sute de ani, tocmai pentru ca nu agreseaza pielea si ai un ten curat, frumos si fara riduri, chiar si la 50 de ani.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Serios? Esti medic dermatolog cumva? Ai spus asta unui dermatolog ca sa vezi ce parere are? A ramas in "picioare" atatia ani pentru ca majoritatea oamenilor asculta toate prostiile de pe net si nu se informeaza corespunzator.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Vorbesc din propria-mi experinta de viata, avand peste 50 de ani si un ten fara riduri si cute.
Sunt mandra ca am ales dintotdeauna produsele naturiste sa ma intretin si da, am mostenit de la strabunica, aceste sfaturi minunate, de intretinere a tenului si pielii, de care sunt de multe ori intrebata, care-mi este secretul.
Sunt considerate "prostii" doar de oamenii limitati in gandire, fiind incapabili sa accepte si alte solutii, decat ce vad pe la prieteni sau in vreo reclama online, sperand ca asta le va aduce o infrumusetare miraculoasa, asa peste noapte.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Mama mea este aproapiata de aceasta varsta, are un ten impecabil si nu a folosit niciodata produse naturiste, doar produse bune din comert. Deci ce concluzie tragem de aici? Ca doar ai avut noroc ca nu ti-ai stricat tenul. Am "consumat" si eu prostiile scrise pe net, leacuri babesti si mi-am facut tenul praf din cauza lor. Lasa prostiile astea deoparte. Doar ai avut noroc, nu a functionat nimic. Cand o sa ai studii in domeniu sau o sa citesti articole stiintifice, mai vorbim atunci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Trage o concluzie cand vei avea varsta mea, pana atunci, daca nu cunosti si nu ai experinta folosirii unui produs naturist, taci si mergi mai departe, daca ai bun simt.
Aic nu-i vorba de noroc ci de expereinta generatiilor de sute de ani, care au confirmat acest lucru, dar probabil ca tu nu citesti despre medicina naturista, despre naturopatie, despre produsele organice obtinute din plante, care nu au efecte negative pe termen lung, despre produse care sunt platite azi cu bani grei, fiindca lumea a inceputs a vada diferenta si se intorc la organic- plant base-naturale samd.
Aceste sfaturi si retete nu sunt babesti, dar dupa cum spuneam, esti prea mica sa poti face o diferenta intre naturiste si "babisme".

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, da, cum spui tu. happy

| alina2k18 a răspuns:

Punctele negre se scot la cosmetica sau la saloane/clinici fancy unde ti se face ceva profi dar costawinking nu scapi fara 350 lei dati pe un tratament, la cosmetica maxim 200 lei pentru o curatare ce implica extractii, masca etc.
Nu ai cum sa scapi de ele acasa, le poti preveni cu diverse seruri /creme exfoliante, cade exemplu serul cu acid salicilic sau cu acid glicolic dar si acestea se folosesc intr-o rutina, cu grija, nu asa o data la nu stiu cat timp.
Deci extractii la salon la 3 luni daca te ingrijesti cum trebuie acasa si previi incarcarea si imbacsirea tenului sau lunar daca vrei sa ai efect imediat si nu doresti sa investesti in produse si sa te ingrijesti mai atent.