| AntoniaOrman a întrebat:

Probabil ca o sa trebuiasca sa port aparat dentar, dar mi-e cam frica ca o sa isi bata lumea joc de mine.Adica,am ochelari de vreo 3-4 ani si lumea a ras de mine la inceput pe tema asta.Ce sa fac? Imi puteti da sfaturi despre ce sa fac si sa nu fac cand am aparat dentar? Mi-ar placea sa imi raspunda cei care poarta/au purtat aparat dentar! Funda.

Răspuns Câştigător
| Ely3434 a răspuns:

Hey :* Si eu port ochelari de la 6 ani, dar mama m-a invatat ca nu trebuie sa-mi pese de ce spune lumea, asa ca nu ai de ce sa -ti pese mai ales ca este pentru sănătatea ta. Acum port si un corset pentru coloana, este foarte incomod si se vede urat pe sub haine dar este pentru sănătatea mea. Mai bine îl port 3 ani acum decât sa mă chinui cu problemele la, coloana si durerile tot restul vietii. Decât sa ai dintii strâmbi, sau ce problema ai tu, mai bine porti aparat dentar si se rezolva. Nu trebuie sa te intereseze ce zice lumea. Spune-le sa -si vadă de treaba lor si sa le închizi gura pentru ca o sa-l porti pentru tine nu pentru ei. Daca nu le porti acum, pana la urma tot o sa rada de tine. Stiu cum e, te inteleg. Dar cine te place, nu te place după cum arati. Poti sa le spui prietenilor tai ca te deranjează glumele, ai mei au inteles si au spus ca nu vor sa fiu supărată pe ei din cauza unei glume ( mai ales ca ei rad din orice ). Trebuie sa tii capul sus si sa nu te iei după gura lumii. Pupici si multa sănătate :*

5 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine, fiecare are cate o problema si faptul ca tu porti ochelari nu e nici o rusine, cei care rad de tine sunt niste prosti. Tu incearca sa ignori pe cat posibil rautatile copiilor astia frustrati. In privinta apartului dentar depinde cat trebuie sa-l porti pe zi ca daca este vorba de 2-3 ore pe zi atunci il porti purta cand ajungi acasa si nu vor rade de tine. In cazu in care trebuie sa-l porti mai mult de 2-3 ore si trebuie sa-l porti toata ziua resemneaza-te si nu iti face griji ca rad copii de tine la scoala ignora-i pur si simplu si se vor opri la un moment dat.

| Expressions a răspuns:

Or sa se obisnuiasca cu tine dupa o vreme, asa ca nu lua in seama daca isi bate cineva joc de tine si gandeste-te ce bine o sa iti fie pe viitor dupa ce il dai jos. Succes happy (si eu o sa imi pun aparat dentar pe viitor... am aproape 20 de ani)

| Adikis a răspuns:

Nu am avut dar majoritatea prietenilor si colegilor mei au avut. Din cate am inteles, au intampinat probleme mari la mancatul merelor. Trebuia sa taie marul cu un cutit pentru ca de muscau, intra coaja sub aparat. In ceea-ce priveste rusinea in societate, trebuie sa te gandesti ca a purta aparat ar trebui sa reprezinte mandrie, deoarece tu faci un efort si sacrificiu pentru a arata mai bine. Indiferent cu e oameni intrii in contact ( mai buni sau mai putin buni), nu trebuie sa bagi in seama criticile negative si asa, daca vad ca tu nu ii bagi in seama, o sa te lase in pace. Este important ca tu sa demonstrezi ca a fost o idee buna sa iti pui aparat si ca parerea ta este mai presus decat a celorlalti.

| RoIT a răspuns:

Iti spun un lucru.
Si eu am fost batjocorit pana in clasa a-8-a la greu.
Ca sa nu te afecteze nu ar trebui sa te intereseze.
Adica incearca sa fii indiferenta si ai sa vezi ca o sa se opreasca.
Si cu mine o fost la fel.

| KeepcalmandloveToto a răspuns:

Îţi dau un sfat chiar dacă nu am aparat. Dacă nu vrei să se râdă de tine, sunt nişte apărate care le pui când vrei tu, pe ce durata de timp vrei tu, acţionează la fel de bine ça cel fix.Am o colegă care avea dinţi încălecati şi după un an are dinţi frumoşi şi i-a albit dinţii.