| Fotbalista07 a întrebat:

Hei TPU,am auzit ca zeama de lamaie e buna pentru par,adevarat? Si cum sa o folosesc laughing adica. ma spal cu sampon si imi mai dau cu balsam sau numa cu zeama aia? urgent va rog, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Buna! Da, este un remediu natural foarte bun si se foloseste asa:
- dupa ce te speli cu sampon\sapun clatesti din abundenta cu apa
-iei lamaia si o storgi intr-un bol mic
-iti torni putin cate putin si masezi usor ca sa o imprastii prin tot parul si sa patrunda adanc in firele de par
-te usuci si vei vedea ce par frumos vei avea! :* Succes!

9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Zeama de lamaie albeste. Dar pentu par te poate ajuta cu parul gras.

| Bondarel99 a răspuns:

Zeama de lamaie e buna pentru par? laughing Din contra, niciodata sa nu iti dai cu lamaie pentru ca usuca foarte tare parul, nu are niciun efect benefic pentru par. Daca vrei un tratament sa hidrateze parul, foloseste masca cu ulei de masline(gasesti multe retete pe net).

| Fotbalista07 explică (pentru Bondarel99):

Nici eu nu stiam pana ce nu am vazut in revista BRAVO. scria acolo cate ceva happy

| Konata a răspuns (pentru Bondarel99):

Ba nu este adevarat, lamaia are multe vitamine care ajuta parul din toate punctele de vedere! vorbeste cu un dermatolog sau cu un hair list sau chiar cu un medic. Scrie si in toate revistele de frumusete ca lamaia este ca un elicsir la stralucirii. Informeaza-te mai bine!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Konata):

Sucul de lamaie este o substanta astringenta care usuca parul.Chestia asta nu am inventat-o eu, e logic, se stie.Incearca sa-ti dai cu lamaie pe fata sa vezi ce se intampla, asa e si cu parul, il distrugi daca il speli cu zeama de lamaie.De unde crezi ca isi iau cei de la revise "mari jurnalisti" materialul? De pe net, daca pe net scrie prostii si ei scriu aceleasi prostii in reviste.
Ca parul sa straluceasca ii trebuie hidratare, lamaia il deshidrateaza si ii da un aspect poros deci si ce ai spus tu e o prostie.

| Konata a răspuns (pentru Bondarel99):

Adica eu ma dau cu zeama de lamaie de 1 an si ceva si am parul maciuca? Din contra! Eu folosesc aceasta metoda si am un par super! Si mi-a spus si mama ca si ea folosea cand era mica. Acum, prea putin folosesc remediul acesta naturalis pentru ca exista mii si mii de sampoane in magazine care asteapta sa fie cumparate. Deci o spun din propria experienta happy. Oricum, multumesc ca ti-ai spus parerea :.O seara buna!

| Irena97 a răspuns:

Galbenusul de ou este foarte bun pentru par, eventual amestecat cu cateva picaturi de ulei de masline. Se face masca, se tine pe par si se clateste.
De lamaie...nu stiu.

| EmanuelaZ a răspuns:

Zeama de lamaie intr-adevar se foloseste pentru a da luciu parului. Insa zeama se la o lamaie se strecoara foarte bine si se dizolva in 1-2 l de apa, pe care ti-o torni pe par dupa ce te-ai clatit cu multa apa in prealabil.