| justme_3711 a întrebat:

Hei TPU.am si eu o problema, m-am ars cu o lingura la deget acum cateva zile si mi s-a facut o basica foarte mare si 2 mai micute, ce pot face sa-mi treaca mai repede, nu vreau sa o sparg pentru ca ma va durea sad. ajutor, ofer funda.

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cel mai bine e sa iti iei inima in dinti sa intepi putin cu un ac ca sa iese apa aia de acolo, apoi pui antibiotic.

| KirigayaKirito a răspuns:

Pune zeama de lamaie, putina crema si trange bine bine(strans) cu un batic sau un bandaj si lasa-l asa peste noapte! A doua zi tine degetu in apa rece(foarte rece) timp de 10 min. si sunt sigura ca problema va dispareawinkingSucces!

| Edw08 a răspuns:

Se aplica un unguent cu antibiotic, un bandaj local si se lasa sa se vindece, de preferat fiind pansamentele hidrocoloidale care nu permite apei sa ajunga la rana si care stau lipite chiar si trei zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa pui miere, are efect.