| xGwenX a întrebat:

HeLLO! Am parul subtire si foarte matasos si desi am grija de el cu sampon, balsamulei de masline, si alte tratamente, fiecare suvita de par are la varful ei un capat alb si an observat ca unele fire(putine) au inceput sa se despince (2-3 mm) ...mentionez ca m-am tuns ultima data bob scurt toamna trecuta iar acum parul meu este pana la umeri.Nu vreau sa ma tund din nou penutru ca vreau sa-l las sa creasca. As vrea sa tund doar acel varf alb dar nu pot face asta pentru fiecare suvita in parte. Daca mi-as fila doar parul fara sa-mi ia decat cativa milimentri din el ar fi o solutie?
HElP, please! Fundita!

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Buna big grin!
Parul tau are nevoie de hidratare asa ca iti voi da cateva masti pe care le poti aplica pe par si poti vedea daca dau rezultate.
1.Masti pentru parul care se rupe.
a.Pachetul miere-ou
Ingrediente:o lingurita de ulei de masline, o lingurita de miere, un ou.
Preparare:Bate oul si amesteca-l cu mierea si cu uleiul.Lasa amestecul pentru o jumatate de ora pe parul ud.Clateste doar cu apa calduta.
b.Masca de avocado
Ingrediente:avocado molae taiat, o jumatate de lamaie, 2 linguri de ulei de floarea soarelui.
Preparare:Zdrobeste fructul de avocado cu ajutorul unei furculite, toarna-l peste uleiul si sucul de lamaiesi amesteca bine.Lasa`l sa actioneze 10 minute pe parul ud si clateste cu apa calduta.
c.Cura cu ulei de jojoba
Ingrediente:ulei de jojoba
Preparare:Iti torni in palma de 2 ori ulei si il aplici pana la varfuri.Il lasi sa actioneze 10 minute dupa care speli parul cu sampon pentru a elimina tot uleiul.
d.Baie cu musetel
Ingrediente:2 pliculete de ceai de musetel, o jumatate de litru de apa.
Preparare:Asteapta pana cand ceaiul devine caldut si spala`te pe cap cu el.Lasa parul sa se usuce de la sine.
e.Reteta de trandafiri
Ingrediente:petale uscate de trandafiri(le gasesti la plafar!), 250 ml de apa.
Preparare:Lasa petalele in apa 10 minute si spala`te cu amestecul pe cap. Dupa o ora clateste`ti parul.
f.Masca cu lamaie si smantana
Ingrediente:o lamaie, un pahar de smantana.
Prepararetongueune smantana intr-un bol, toarna peste ea sucul de lamaiesi lasa amestecul pe par un sfert de ora. Dupa aceea te poti clati.
2.Pentru varfuri nesanatoase(de care ai tu)
a.Apa cu lapte de cocos
Ingrediente:o jumatate de cutie de lapte de cocos si un pahar de apa.
Preparare:Amsteca laptele de cocos cu apa si aplica pe varfurile uscate.Lasa amestecul sa actioneze 10 minute.
b.Masca de noapte cu ulei de masline
Ingrediente:ulei de masline.
Preparare:Ungi varfurile cu uleiul si il lasi sa actioneze pana dimineata.Iar atunci te speli pe cap.
c.Cura de miere
Ingrediente:o lingurita de miere
Prepararetongueune mierea pe varfurile despicate, lasa amestecul 10 minute pe par si apoi clateste`te cu sampon.
d. Spalare cu portocale si salvie
Ingrediente:suc de portocala(NATURAL!), o mana de frunze uscate de salvie.
Preparare:Tine salvia 10 minute in sucul de portocale dupa care aplica amestecul pe varfuri.
e.Vindecarea varfurilor
Ingrediente:suc de lamaie(NATURAL),un galbenus de ou, o jumatate de pahar de iaurt.
Preparare:Amesteca toaate ingredientele, aplica amestecul pe par 10 minute si apoi clateste`te cu apa rece.
Intai incearca mastile acestea de par si de abia apoi daca nu merge tunde parul.
Bafta!

4 răspunsuri:
| smashedblackfox a răspuns:

Trebuie sa-ti tunzi parul, pentru e tocat. Incearca sa-ti iei doar varfurile thinking

| php a răspuns:

Pai eu zic sa te tunzi dar nu trebuie neaparat sa iti iei din lungimehappy du-te la salon frizerie sau unde te tunzi tu si spune-i aleia care te tunde ca vrei sa iti ia doar varfurile si stie ea ce sa faca.happy o sa fie doar cu cativa mm mai scurt pe care oricum n`o sa-i simti:* si in mod mormal varfirule trebuie tunse la 4 luni cam asa... cica e "sanatos" pentru par.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate...dar doar pentru unele fire...

| Iasmiiii a răspuns:

Eu zic ca ai varfurile roase si trebuie sa le tai macar putin! Ti se despica pentru ca sunt roase.