| mmtmx a întrebat:

Hello, ce unguente folositi pentru a reduce celulita?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nimeni nu a reusit sa scape de celulita sau sa reduca celulita cu unguente. Cremele, orice fel de crema, nu pot patrunde in piele, nici macar apa nu poate patrunde in piele pentru ca molecula de apa e prea mare. Singurele lucruri de pe lumea asta care pot patrunde in piele sunt nanomaterialele dar alea sunt asa de domeniul SF inca. Deci la capitolul creme, industria cosmetica e o minciuna. Nu mai arunca banii aiurea.
Celulita in general nu dispare, dar exista sanse sa o reduci cu mult sport, alimentatie sanatoasa, masaj si tratamente din alea de la salon cu nu stiu ce aparate. Ia-ti tu o crema pentru celulita si o sa imbatranesti asteptand rezultate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Hei Bondarel, sunt unele ingrediente care nu sunt absorbite de piele si doar stau la suprafata ei precum siliconul, dar multe ingrediente sunt absorbite de piele, iar unele ingrediente ale cremelor au o putere mare de penetrare si patrund adanc in piele, unele chiar si in sange. De asta nu este recomandat sa iei pastile de acelasi tip cand aplici pe o portiune mare de piele, sau mult timp, si o crema cu respectivul ingredient activ (antibiotic, cortizon, retinol etc. ), se poate ajunge la supradozaj sau la o intensificare a reactiilor adverse. O aplicare a unui ingredient activ/medicament pe o portiune mare de piele si o perioada lunga de timp oricum vine la pachet cu reactiile adverse ale ingredientului respectiv.

Pentru intrebare : Celulita este grasime si se formeaza in hipoderm, al 3-lea strat al pielii, si are impact asupra dermului si epidermei. Problema nefiind la suprafata nu ai cum sa o rezolvi cu tratamente topice. Cremele nu iti pot topi grasimea.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am auzit medici spunand aceste lucruri si chiar si pe la facultate am auzit o profesoara la un curs. Cred ca adevarul e undeva la mijloc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu am auzit ca exista dermatologi care recomanda spirtul ca tratament pentru acnee, oricat de admirabila este o profesie, nu pot zice acelasi lucru si despre unii oamenii care o practica. Exista studii care arata ca ingredientele active din tratamente topice ajung in sange dar intr-un procent considerabil mai mic fata de varianta ingerabila. Cel mai recent studiu facut de FDA arata ca unele ingrediente din cremele de protectie solara ajung in sange in 24 de ore si cantitatea creste de la o zi la alta atata timp cat se continua aplicarea produsului.

Un exemplu extrem de vizibil ca ingredientele active penetreaza pielea este minoxidil, un produs care ajuta la regenerarea parului prin aducerea foliculilor in faza de crestere, astfel zone de par fara par ajung sa fie acoperita. Foliculul se afla in derm, daca produsul doar ar sta pe piele nu ar avea cum sa creasca fire de par noi.

| mmtmx explică (pentru Bondarel99):

Stiu ca nu se poate scapa de celulita, dar am vazut reclama la tot felul de creme si ma gandeam ca cremele astea pot sa reduca celulita. Multumesc mult pentru raspuns :*

| mmtmx explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| Bondarel99 a răspuns (pentru mmtmx):

Eu iti recomand masajul anticelulitic. Fa cateva sedinte si vezi daca exista imbunatatiri.