| anonim_4396 a întrebat:

Hello everybody! Întrebarea este următoarea: cam cât pot slăbi în 30 de zile dacă renunț la dulciuri și la orice fruct care conține zahăr (mănânc doar fructele permise celor cu diabet gen portocale, mere), iau masa de 2-3 ori pe zi (ora 11, eventual 14 și 18), reduc pâinea (2 felii pâine neagră la 2 zile), fără să mănânc prăjeli sau grăsimi (poate o excepție pe zi gen un ou-ochi), cartofi doar o dată pe săptămână, în general legume, supe și carne de pui, beau 2 litri de ceai verde și 500 ml apă pe zi? Menționez că am 1, 72 m și 70 și ceva de kilograme (nu știu exact, prin luna mai aveam 77). Cât despre mișcare, mers vreo 5-6 km pe zi iar somn aproximativ 7-8 ore.
Mulțumesc celor care îmi vor spune părerea! ^_^

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

A dat boala in toate cu slăbitul? Ce naiba ave ti? nu m ai minca pîine, dulciuri, shaorme pizza mec donald s, si vei slăbii, lasa apa minerală, cola acidulatele, berea si bea apă plata cu lămîie, multa miscare, mergi pe jos kilometrii intregi, pină faci băsici in talpi de mers, si cintareste te periodic. ce varsta ai?

| Kenya a răspuns:

Nu conteaza cat slabesti. Important e ca slabesti. Nu uita apa din meniu. Ai planuri foarte mari, incearca sa te tii de ele si sa mananci sanatos. Lumea va aprecia cat ai slabit, crede-ma happy

| IonuţR1995 a răspuns:

Pai, in primul rand, in prima parte a lunii nu slabesti, ci doar elimini apa.
Daca faci toate cele mentionate, o sa elimini apa din corp, si o sa dai jos vreo 5-6 kg. Dar consula un nutritionist, care sa-ti dea o dieta personalizata. Si luna de luna schimba felul cum mananci, deoarece corpul se obisnuieste cu ce-i dai, si o sa pui kg inapoi.

Mult succes in lupta ta cu kilogramele! happy

| ElenaSt2011 a răspuns:

Daca doar tii regim fara sport, slabesti, dar se duc si din vitaminele din corp. Si exista riscul aparitiei efectului yoyo, adica kilogramele pe care le-ai dat jos sa le pui inapoi, si chiar mai multe kilograme, dupa ce nu mai tii regim.

De exemplu, ai slabit 10 kilograme, dar ulterior depui 15.

Si slabesti si mai mult si mai repede, cand combini sportul cu dieta.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns:

In primul rand doar din dieta nu vei slabi prea mult! Trebuie sa combini dieta cu exercitiile de tip cardio(alergat, topait, etc)FARA GREUTATI, alea sunt pentru masa musculara care ATENTIE, va scadea si ea odata cu procesul de slabire
Acum daca faci totul ca la carte poti slabi intre 1 kg 1.5 kg/SAPTAMANA

| Emy007 a răspuns:

Cam 1.5 kg pe saptamana cred...

BAFTA!

| AceAlchemist a răspuns:

Nu cred ca iti poate spune cineva "cam cat" poti slabi, asta depinde de multi factori: cat de serioasa esti in legatura cu asta, daca te tii intr-adevar de dieta s.a.m.d. Totusi, de curiozitate, de ce vrei sa faci asta si ce varsta ai? Ai grija sa nu o dai in altceva, gen bulimie, anorexie etc.

| Măriucaaaaaaa a răspuns (pentru AceAlchemist):

Hei. Ideea e că eu am retenție de apă (aveam obiceiul să beau maxim 500 de ml de apă pe zi, știu, prost obicei). Am 19 ani big grin

| AceAlchemist a răspuns (pentru Măriucaaaaaaa):

Ah, eu merg pe sport, insa ai incercat ceva gen Apuretin? Nu fac reclama sau ceva gen, dar auzisem pe la tv ca ajuta la eliminarea apei din organism, plus ca persoane cunoscute mie au inceput sa incerce chestiuta de care iti zic. Insa cum de-abia au inceput cu incercatul, nu iti pot da multe detalii legate de eficienta acestui lucru "minune"...dar probabil ca un medic/nutritionist ti-ar putea da mai multe indicatii in ceea ce priveste aceasta problema. Worth a try xD