| Alexandra_3484 a întrebat:

Hello, girls! Am o intrebare:cum se face infuzia cu ceai de musetel? Dau fundita celui mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
| laura23 a răspuns:

Banuiesc ca vreei sa te dai pe fata, la cosuri. Eu pentru asta folosesc. Am incercat si eu cu vata, si restul exemplelor de aici insa iti zic una care chiar e mai buna. Iei o batista sau o bucata de material nu prea marw (cat sa iti acopere fata ) o moi in ceai apoi o storci pana cand nu mai curge din ea, si o pui pe fata. Ar fi bine sa stai intinsa pe pat cand faci asta. O tii pana cand simiti ca e aproape uscata apoi o inmoi iar ( ar cam trebui sa sstai in jur de 15-20 de minute cu ea )
Aaaa si nu iti mai explic cum se face infuzia pentru ca ai primit deja acest raspuns.
P. S cat timp stai cu infuzia pe fata, pune-ti muzica ca sa nu te plictisesti

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Prepararea ceaiului prin oparire sau infuzie: plantele proaspete se pun intr-un vas de sticla sau alt recipient nemetalic. Se fierbe apa, se trage de pe foc si se toarna peste plantele pregatite. Plantele proaspete nu se lasa sa stea in vas – pentru ca ceaiul sa „traga" – decat foarte scurt timp (ajunge ½ minut); aproximativ 3 minute pentru frunze uscate si faramitate de ceai, aproximativ 5 minute pentru frunze uscate intregi de ceai.

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Compozitie si Mod de Prezentare
Flori de musetel (Flores Chamomillae). Contine minim 0, 2% ulei esential

20 plicuri a 1 g

Indicatii
Uz intern: gastrita, ulcer gastric, enterite (inflamatii ale intestinului subtire), crampe digestive, colite, flatulenta (acumulare excesiva de gaze în intestine).
Uz extern: afte, stomatite, eczeme, rani, hemoroizi, ten înrosit sau iritat, îngrijirea parului

Contraindicatii
La dozele recomandate nu se cunosc.

Administrare
Mod de preparare:
-uz intern: infuzie din 1-2 plicuri.
-uz extern: infuzie concentratã din 2-4 plicuri.

Cosmeticã: infuzie concentratã din 5-7 plicuri. În functie de modul de întrebuintare, peste numãrul de plicuri recomandat se toarnã 250 ml apã clocotitã, se acoperã, se lasã 10-15 minute.

Mod de întrebuintare:
-uz intern: câte 2 - 3 cãni cu ceai pe zi.
-uz extern: comprese, gargarã, bai locale.

Cosmeticã: pentru îngrijirea tenului se aplicã comprese cu infuzie concentratã sau bãi de abur; pentru îngrijirea pãrului se fac spãlãturi capilare cu infuzie concentratã.
O cura obisnuita dureaza 6-8 saptamâni.

| cosmina05 a răspuns:

Dupa ce faci ceaiul, il pui intr-un vas mare cam cat fata ta. te apleci asupra vasului si iti pui ceva in cap astfel incat sa nu aiba pe unde iesi aburii...toti aburii sa vina asupra fetei tale...stai asa cam 10 min. ti se vor deschide porii.

| Laviniaa30 a răspuns:

Pregatesti ceaiul de musetel. Il pui pe masa si tu stai cu capul aproape de vasul in care l-ai pus, cat timp e fierbinte. Si inspiri, expiri si tot asa. Iti poti pune un prosop pe cap pentru a nu lasa aburii sa scape.

| dea93 a răspuns:

Eu puneam niste ceai de musetel pe vata si ma dadeam pe fata, dar nu era f uda, asa umeda si ma culcam fara sa ma mai spal. Adica ma dadeam inainte de culcare si dupa ce ma dadeam ma puneam la somn big grin Dar acum depinde, daca o faci int impul zilei sau dimineata stai cu ea ( cu infuzia) vreo 20-30 de minute si te speli pe fata

| Iovu_Giorge_1994 a răspuns:

O pui me mata in ceai