| AndaAndutza a întrebat:

Hey! Ce pot face ca sa am unghii frumoase?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi foarte bine, dacă le-ai da în fiecare seară cu ulei de ricin. Ar trebui să iei şi un supliment de calciu (Ca), Zn (se găseşte la farmacie). Şi mai există un tratament foarte ieftin, dar şi foarte eficient - umpli un vas cu apă călduţă, dezolvi câteva linguri de sare în ea, şi îţi ţii mâinile în apă sărată 20 min - 1 oră. Unghiile tale se vor întări simţitor, vor deveni mai sănătoase şi vor creşte mult mai repede. Există şi nişte lacuri pentru întărirea unghiilor de la diverse firme (dă o căutare pe google!). Iar zeama de lămâie albeşte unghiile îngălbenite (poate vei avea nevoie). Succes! Numai bine.

| Alyra a răspuns:

1. Trebuie să le dai o formă potrivită! Unghiile pătrate sunt cele mai frumoase, dar nu sunt deloc rezistente. Ceea ce trebuie să faci tu este să le dai formă de trapez. Adică pileşti vârful drept, dar tai marginile cu o unghieră.(ai mare grijă cum o faci) Taie puţin din marginea unghiilor de fiecare dată când observi că sunt exfoliate. Sau... pileşte lateralele cu o pilămai puţin dură.
2. Masează-ţi unghiile cu ulei călduţ 10 minute timp de 7 zile, iar apoi fă asta de vreo 1-2 ori pe săptămână. Chiar merge. Dacă vrei să te convingi, ciupeşte-te înainte să-ţi pui ulei pe unghii, iar apoi ciupeşte-te după vreo 5 minute de stat cu ulei pe unghii. Când fac asta, eu observ diferenţa. Ar trebui să simţi şi tu. (Pentru întărire e uleiul)
3. Ca să-ţi crească mai repede ai pute să le ţii în zeamă de lămâie 10 minute în fiecare zi.(asta ţi le va şi albi) Ce ai mai putea încerca ar fi să baţi uşor cu unghia în masă, să scrii la calculator sau să cânţi la pian(acest lucru stimulează circulaţia sangvină
4. Ai mare grijă cum te comporţi cu unghiile tale. Ele nu sunt un instrument de desfăcut pachete sau de scărpinat, sunt numai de aspect. Fi atentă cum apuci obiectele(trebuie să te foloseşti doar de buricele degetelor).
5. Încearcă să bei cât mai multă apă(hidratarea e importantă)
Aaaa...şi mai e trebuie să-ţi zic ceva. Cu siguranţă ai auzit şi tu că uleiul de măsline e cel mai bun,dar să ştii că şi uleiul de floarea soarelui are aceleaşi efecte,doar că merge jos puţin mai greu,dar asta nu prea contează. În fine... ideea e că ulei să fie atât contează.
Am spus cum trebuie să dai forma,dar trebuie şi întreţinută,te sfătuiesc să ţi le pileşti cam o dată pe săptănână.
Pila să fie neapărat din carton; cele metalice slăbesc rezistenţa unghiei). Nu sunt chiar aşa greu de găsit; şi sunt mai ieftine cele din carton ca alea metalice.
Rezumat:Ca să ai unghii frumoase trebuie să le pileşti trapez cu o pilă din carton, să le albeşti(cu lămâie sau pastă de dinţi), să le întăreşti(uleiul e perfect) şi să fii foarte atentă cu ele. happy
Îţi urez succes!
P.S. Acestea au fost lucrurile ce le fac eu pentru unghiile mele(drăguţele de ele... măsoară 6 milimetri)
love struck

| christina94 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta ca uleiul de ricin face minuni. Te dai seara pe unghii timp de 2-3 saptamana. Si iti recomand Intaritor de unghii cu vitamina B5 de la FARMEC (5-6 lei). acceasi problema o aveam si eu. laughing). Dupa cateva saptamana am niste unghii lungi si sanatoase, nu se rup love struck
Bafta :*

| AnnePlatt a răspuns:

In fiecare seara sa le freci cu periuta de dinti si sapun, dupa care le faci cu oja transparenta sau le dai cu ulei de ricin... Poti merge la un salon de maichiura, dar te va costa cam mult.
Sper ca te-am ajutat!

| fustiteTUTU a răspuns:

Uite aici cateva idei http://softnailsro.blogspot.com

| Alecsyyya a răspuns:

Unghiile noastre sunt niste carti de vizita permanente. Ajunge sa aruncam o singura privire manichiurii unei persoane ca sa stim cu cine avem de-a face.
De aceea este extrem de important sa avem tot timpul unghii impecabile. Pentru ca nu dispunem de ore intregi pentru manichiuri complicate, iti recomandam un ritual de 5 minute, menit sa te asigure ca prezinti tot timpul o carte de vizita impecabila.
Un sfat inainte sa te pui pe treaba: incepe prin a aduna toate produsele necesare pentru a economisi timp. Cea mai buna solutie este sa ai o trusa de manichiura care sa contina tot ce ai nevoie: o unghiera, o foarfecuta, un dizolvant de cuticule, servetele de hartie, oja, ulei pentru cuticule, o *** de unghii, un betisor pentru cuticule, o baza si un lac protector pentru unghii.
Dupa ce ai terminat cu "proviziile", ia un castron mic si umple-l cu apa calda.
Da forma unghiilor
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa tai unghiile pentru a le da forma si lungimea dorite. Cand ai terminat cu aceasta etapa, pileste unghiile pentru a indeparta marginile care zgarie. Pentru a impiedica unghiile sa se rupa, ar trebui sa le pilesti intr-o singura directie.
Tot acest proces ar trebui sa dureze aproximativ 45 de secunde (nu-ti fie teama daca nu obtii acest timp-record din prima – dupa multa practica vei dobandi o dexteritate de invidiat).
Inmoaie cuticulele
Scufunda unghiile in apa calda timp de jumatate de minut. Apoi scoate-le si usuca-le cu un prosop de hartie. Cand cuticulele sunt inca moi, aplica dizolvantul de cuticule conform instructiunilor de pe recipient si, folosind bestisorul pentru cuticule, impinge usor in spate fiecare cuticula. Ai grija doar sa nu le apesi prea tare si sa le rupi.
Aloca acestei etape 45 de secunde.
Aplica baza
Baza este foarte importanta pentru a mentine unghia sanatoasa si a face oja sa adere mai bine, pentru o manichiura de durata.
Ar trebui sa termini acest procedeu in aproximativ 90 de secunde.
Coloreaza unghiile
Daca nu ai prea mult timp la dispozitie, poti aplica un singur strat de oja pe unghii. E o idee buna daca vrei sa folosesti o culoare deschisa, pentru ca va ascunde mai bine imperfectiunile. Ar trebui sa-ti ia aproximativ 90 de secunde.
Daca vrei insa sa ai o manichiura care sa arate profesionist, ar trebui sa aplici mai multe straturi de oja, permitand fiecaruia sa se usuce inainte sa-l pui pe urmatorul.
Nu uita de stratul protector
Odata ce oja s-a uscat, ar trebui sa aplici stratul protector. Acest lucru te va ajuta sa fixezi culoarea si sa te asiguri ca unghiile nu se aschiaza. Nu-ti va lua mai mult de 30-45 de secunde.
Desi ai putea crede ca aceasta etapa e consumatoare de timp, in realitate te ajuta sa salvezi timp– cu un strat de protectie orice manichiura dureaza mai mult.
In caz ca-ti mai ramane timp, poti aplica si putin ulei de cuticule, pentru a le mentine hidratate si sanatoase.

| xXx_6966 a răspuns:

Sa le ingrijesti//

| Ralla_7778 a răspuns:

Dac nu vrei sa te duci la salon mai bine le dai o forma, le pilesti si le dai cu oja(trebuie sa le ingrijesti saptamanal) eu asa am fac si am unghii superbe

| RaduPhantom a răspuns:

Imi mai dai poze cu pisica si iti zic laughing big grin

| Ciresica1999 a răspuns:

Poți să îți îngrijești unghiile sau să le dai cu ojă sau sa mergi la un salon de manichiură.